استان چهارمحال بختیاری جزء استان هایی به شمار می رود که نقطه به نقطه آن از مکان ها و جاذبه های گردشگری پوشیده شده است. در این استان منطقه ای وجود دارد که محافظت می شود و دارای شگفتی های بسیار زیادی است. منطقه حفاظت شده قیصری مکانی متفاوت با تمام جاذبه های گردشگری است و بازدید از آن، یک تجربه جدید و خالص محسوب می شود زیرا در این منطقه می توان گیاهان و جانورانی را مشاهده کرد که کمتر دیده شده اند. البته این منطقه، تنها مکانی در ایران نیست که دارای حیوانات متنوع  است، و در بقیه استان ها و شهرها هم مناطق مختلفی وجود دارد. در ادامه مجله مستر بلیط به معرفی بیشتر این منطقه مهیج می پردازیم، پس اصلا این مقاله را از دست ندهید.

درباره منطقه حفاظت شده قیصری

درباره منطقه حفاظت شده قیصری

منطقه حفاظت شده قیصری که در استان چهارمحال بختیاری و شهرستان کوهرنگ واقع شده است، یکی از مهم ترین مناطق این شهرستان به شمار می رود. زیرا گونه های جانوری که در این محیط وجود دارند، همه خاص هستند و به انقراض هم نزدیک هستند. این منطقه همان طور که از نامش پیداست همیشه تحت حفاظت افراد مخصوصی قرار دارد و شکار در این منطقه به شدت ممنوع است. به نوعی که اگر شکاری در آنجا صورت گیرد، فرد را به قانون معرفی می کنند. این محیط بسیار بزرگ، به جزء حیوانات، انواع گونه های گیاهی را هم پوشش داده که برخی خوراکی و بعضی از آن ها هم درمانی و دارویی هستند. این منطقه  کوهستانی است و آب و هوای  گرم خشکی نیز دارد البته با وجود درختچه هایی که محیط را کمی به جنگل شبیه کردند، سبب شده اند تا آب و هوا از خشکی و گرما در آید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در مطالب بالاتر مستر بلیط ذکر شد، منطقه حفاظت شده قیصری محوطه ای وسیع است که انواع حیوانات در آن جا زندگی می کنند و به دلیل دوری از شهر یا آسیب رساندن به آن ها، این محدوده را مشخص و برای محوطه نیز نگهبان گذاشته اند. این مکان در منطقه کوهستانی واقع شده است و تابستان های گرمی دارد، البته این به این معنی نیست که حیوانات نتوانند در آنجا زندگی کنند، زیرا رودخانه ها و چشمه هایی هم در محوطه وجود دارد که حیوانات از آن ها استفاده می کنند و همین آب های جاری هم باعث شده است تا آب و هوای محوطه کمی عوض شود. همچنین تمام اطراف منطقه هم خاکی هستند و افرادی هم که قصد بازدید از آنجا را دارند، می توانند با پیاده روی و طی کردن مسیر کوهستانی به آنجا بروند، البته با توجه داشت که هر گونه آسیب و شکار به این حیوانات جرم است.

گونه های جانوری

در منطقه حفاظت شده قیصری، انواع جانواران پستاندار، پرنده، آبزی، دوزیستان وجود دارد که این حیوانات  عبارت اند از:

پستانداران: گرگ، خرس قهوه ای، روباه، کل و بز، پلنگ، تشی.

خزندگان و دوزیستان: آگامای سفید، مار آبی، افعی.

آبزیان: ماهی سیاه، قزل آلا.

پرندگان: عقاب طلایی، کبک دری، سارگپه، کبک.

گونه های گیاهی

علاوه بر حیوانات زیاد و متعددی که در این منطقه وجود دارد، گیاهانی هم نیز وجود دارند که همان طور که در مطالب قبل به آن شاره شد برخی دارویی و درمانی، بعضی هم خوراکی هستند. به عنوان مثال گیاهانی همچون، کنگر، گون، ماهور، گل حسرت، تمشک، زالزالک و … در منطقه وجود دارند. البته در اطراف می توان درخت ها و درختچه هایی دیگری را هم مشاهده کرد که اکثرا خوراکی هستند.

شرایط بازدید از منطقه حفاظت شده قیصری

شرایط بازدید از منطقه حفاظت شده قیصری

بازدید از منطقه حفاظت شده قیصری، شرایط مخصوصی دارد و در هر زمان نمی توان به آنجا رفت. البته تا حد امکان بازدید از آنجا ممکن نیست زیرا حیوانات وحشی مثل گرگ، خرس و … در این محوطه وجود دارند که در صورت گرسنه بودن به انسان آسیب می زنند. به همین دلیل ترجیحا پیشنهاد می شود که از این منقطه بازدید نکنید یا حد امکان، با وسایل و تجهیزات مخصوص و اجازه از نگهبانی به آنجا بروید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان طور که در مطالب بالا ذکر شد، این منطقه در استان چهار محال و شهرستان کوهرنگ واقع شده است. برای دسترسی به این منطقه مهیج، می توان با تمامی وسایل نقلیه به آنجا رفت و محوطه و رودخانه ها را مشاهده کرد. همچنین اگر قصد سفر از بقیه شهرستان ها را به شهرستان کوهرنگ دارید، می توانید با خرید بلیط اتوبوس به آنجا بروید و از بقیه جاذبه های گردشگری این شهرستان زیبا هم بازدید کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *