خوانسار یکی از زیباترین باغ شهرهایی است که در نزدیکی شهر اصفهان، یکی از بزرگترین قطب های گردشگری ایران، قرار دارد. در واقع این شهر از توابع استان اصفهان است و سالانه مردم زیادی با تهیه بلیط اتوبوس خوانسار به آن سفر می کنند. این شهر به علت آب و هوا و شرایط اقلیمی مناسب دارای جاذبه های طبیعی و زیبایی است که یکی از آن ها منطقه گردشگری و حفاظت شده گلستانکوه خوانساراست. یکی از مهم ترین ویژگی های این جاذبه بسیار دیدنی، این است که هتلی اقامتی و مجلل دارد، که در ادامه بیشتر در مورد خصوصیات و ویژگی ها و مزایای این هتل صحبت خواهیم کرد. دیدن جاذبه های هر شهر به ما کمک می کند تا ایران عزیزمان را بهتر بشناسیم و به ارزشمند بودن کشورمان پی ببریم. در تمامی دنیا پارک های طبیعی بسیاری وجود دارد که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. وسعت گلستان کوه حدود 10 کیلومتر مربع است و همچنین حدود 3.631 متر هم از سطح دریا فاصله دارد. در دامنه های کوه های این منطقه دشت هایی زیبا و چشم نواز خودنمایی می کنند که به دشت لاله های واژگون یا ویژگون شهرت دارند که در ادامه به معرفی کامل این دشت هم خواهیم پرداخت. دیدن این جاذبه های طبیعی از جمله منطقه گلستان کوه خوانسار خالی از لطف نیست! خصوصا اگر جزء آن دسته از آدم های کنجکاو و اهل ماجراجویی و فعالیت های ورزشی همچون کوهنوردی باشید! در ادامه با مستر بلیط  همراه باشید تا شما را بیشتر با این منطقه زیبا آشنا کنیم.

چرا گلستانکوه خوانسار

چرا گلستانکوه خوانسار یک منطقه حفاظت شده است؟

همانطور که گفتیم گلستان کوه خوانسار یک منطقه حفاظت شده است، اما شاید برای برات سوال پیش بیاید که چرا؟ همانطور که می دانید سازمان محیط زیست و سایر سازمان های حمایتی از منابع ملی به خوبی حفاظت می کنند و این منطقه هم به دلیل داشتن طبیعتی بکر و دست نخورده، وجود پوشش گیاهی بسیار متنوع و خاص، زیستگاه جانوری و همچنین آب و هوای بسیار خوب در دسته بندی مناطق حمایتی و حفاظتی قرار گرفته است. در واقع سازمان محیط زیست برای اینکه بقای بسیاری این جانداران و گیاهانی که در حال از بین رفتن و نابودی قرار دارند حفظ شود از این مناطق، که گلستان کوه هم جزئی از آن است، حفاظت می کند. معمولا در این مناطق شکار و هر گونه فعالیت انسانی که موجب به خطر انداختن زندگی این موجودات شود را ممنوع است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پوشش گیاهی بسیار منحصر به فرد

در قسمت بالا هم در مورد دشت لاله های این منطقه تا حدودی صحبت کردیم. لاله واژگون ایرانی به نوعی گل سرخ رنگ و زیبا گفته می شود که در دامنه کوه های خوانسار و گلستان کوه می رویند. در شهرهای مختلفی دشت لاله وجود دارد اما لاله واژگون جزء گل ها و گیاهان نسبتا کمیابی است که در هر جایی رشد نمی کند. یکی از مهم ترین و کاربردی ترین گیاهان دیگری که در گلستان کوه به خوبی می روید، بوته های «انگبین» هستند. بدون شک اگر به اصفهان یا خوانسار سفر کرده باشید در حین خرید سوغاتی با بسته های گزی که روی شان نوشته «گز انگبین» برخورد کرده اید. انگبین نوعی گیاه است که دارای شهدی شیرین و از آن جا که یکی از پر طرفدار ترین سوغاتی های خوانسار گز است، برای تهیه این شیرینی خوشمزه از شهد انگبین استفاده می کنند که در مقایسه با شکر سفید بسیار بهتر و بی ضرر است و از آن مهم تر اینکه خواص درمانی و دارویی هم دارد. گز علفی و کنگر و ریواس هم از دیگر گیاهان خود رو در کوه های این منطقه هستند که اگر به کوهنوردی علاقه داشته باشید می توانید خودتان به بالای کوه بروید و این گیاهان خوشمزه را بچینید و اگر نمی دانید که کنگر و ریواس چیست باید بگوییم که ریواس یک گیاه ترش مزه و خوشمزه است که می توانید آن را به صورت خام میل کنید.

پوشش گیاهی بسیار منحصر به فرد

کنگر هم به نوعی گیاه گفته می شود که کمی تیغ دارد و پس از جدا کردن تیغ هایش می توانید با آن خورشت یا بورانی درست کنید و یا آن را به صورت خام بخورید که در هر صورت خوشمزه و پر از خواص است. از طرف دیگر پوشش گیاهی متنوع سبب شده تا دامداران بتوانند از این مزایای طبیعی بهره برده و گوسفندان خود را به چرا ببرند. از دیگر گیاهان دارویی و غیر دارویی و غذایی که در این منطقه یافت می شود می توانیم به موسیر، پیازچه، آویشن کوهی، درختچه های بادام و قارچ اشاره کنیم. جالب است بدانید که در این منطقه هفتاد نوع گونه پوشش گیاهی مختلف وجود دارد و پس از تحقیق مشخص شده است که تمامی این گیاهان یک منبع بسیار عالی برای کاوش های بیشتر هستند. از طرف دیگر همانطور که می دانید خوانسار مهد اصلی تولید عسل و زنبورداری است و قدمت این کار در این شهر به پیش از حکومت صفویان باز می گردد که در نتیجه گلستانکوه یکی از بهترین مناطق برای زنبوداران به شمار می رود.اکثر گیاهان متنوع این منطقه در فصل بهار نمایان می شوند و رویش شان شروع می شود مخصوصا دشت لاله ها.

زیستگاه جانواران مختلف

یکی دیگر از دلایلی که  موجب شده تا گلستان کوه خوانسار به عنوان یک منطقه حفاظتی مورد توجه قرار گیرد، وجود گونه های جانوری کمیاب و رو به انقراض است که اگر از آن ها محافظت نشود، قطعا نابود خواهند شد. در این منطقه حیوانات وحشی زیادی مانند خرس های کمیاب و گرگ و قوچ و میش زندگی می کنند و علاوه بر آن هر نوع پرنده و خزنده ای که فکرش را بکنید در این منطقه وجود دارد. سنجاب، شغال و تشی، سمور گراز وحشی، کل بز و قوچ و میش هم از دیگر جانوارنی هستند که در گلستان کوه زندگی می کنند. شما به دلیل اینکه حیوانات وحشی در این منطقه وجود دارد، اجازه اقامت و یا کمپ زدن طولانی مدت را نخواهید داشت، چراکه بسیار خطرناک است.

بازدید از دشت معروف و محبوب لاله های واژگون خوانسار

بازدید از دشت معروف و محبوب لاله های واژگون خوانسار

به جرات می توان گفت که بیش از نیمی از گردشگرانی که به خوانسار می آیند، به خاطر دیدن دشت لاله هاست! دشتی که چشم انداز زیبایش به قدری دلنشین است که نمی توانید آن را ترک کنید و از آن چشم بردارید. هنگامی که برای اولین بار چشم تان به این دشت سرخ گون می افتد گمان می کنید که یک فرش با طرح لاله زیر پای تان پهن شده است. کافیست در آن قدم بزنید و صدای وزش باد را که در میان لاله ها می چرخد را گوش کنید. این لاله ها کمی رنگ شان مایل به بنفش است و زمانی که باد در میانشان می وزد، پر رنگ تر به نظر می آیند. ارتفاع هر شاخه لاله به 60 الی 70 سانتی متر می رسد و اگر در طول فصل بارندگی کمتر شود این ارتفاع به 30 متر می رسد. جالب است بدانید که این لاله ها خاصیت درمانی دارند و می توان از آن برای بهبود رماتیسم و دردهای مفصلی هم بهره برد. از آن مهم تر اینکه پزشکان طب سنتی در گذشته از این گل به منظور پاکسازی کبد بهره می بردند.

جالب است بدانید که گل لاله هم انواع مختلفی دارد و در گلستان کوه چند گونه لاله دیگر هم رشد می کند از جمله لاله های آتشی، حنایی، سرنگون، بیشه زار و آتشی و کوهی. در گذشته مردم به این منطقه، گنجینه گیاهان دارویی می گفتند چراکه هر یک از گیاهانی که در گلستانکوه می روید دارای خاصیت های بسیاری است. موضوع جالب توجه و جذاب این است که در کشورهای اروپایی به این گل زیبا «گل سر به زیر» می گویند و در کشور خودمان هم آن را با نام هایی همچون اشک مریم و  یا گل تاج قیصر هم می شناسند. علت اینکه به آن گل اشک می گویند این است که همیشه چند قطره شبنم در روی گل برگ های آن وجود دارد و به سمت پایین می چکد و حالت اشکی به گل می دهد. البته در داستان ها و روایت های افسانه ای گفته می شود زمانی که گرسیوز گلوی سیاوش را با تیغی تیز و بی رحمی برید، لاله ها شاهد آن مصیبت بودند و همین باعث شد تا سرشان رو به پایین خم شود و اشک بریزند! داستان های جالبی در مورد وجه تسمیه این گل وجود دارد که ما در مجله مستر بلیط  سعی کردیم جذاب ترین های شان را برای شما تعریف کنیم.

عکاسی در دشت لاله ها را از دست ندهید!

عکاسی در دشت لاله ها را از دست ندهید!

 اگر می خواهید عکس های خاص و بیاد ماندنی از سفرتان داشته باشید، پس دوربین عکاسی یا گوشی همراه خود را فراموش نکنید. اگر هم که به عکاسی از طبیعت علاقه داشته باشید، قطعا عکس گرفتن از این دشت سرخ و زیبا یک سوژه جذاب برای تان به شمار می رود. پیشنهاد می کنیم که برای اینکه عکس های زیبا تری را ثبت کنید، حتما تا غروب آفتاب در این دشت بمانید و هم از تماشای آن لذت ببرید و هم تصاویری زیبا را به ثبت برسانید.

چه زمانی به گلستانکوه خوانسار و بازدید از دشت لاله ها برویم؟

از آنجا که خوانسار در هر فصلی شرایط آب وهوایی مناسبی برای سفر دارد، اما پیشنهاد ما به شما عزیزان سفر در فصل بهار است. چراکه در این فصل گلستانکوه خوانسار به اوج زیبایی خود می رسد. از آن جا که هدف بسیاری از مردم هم از سفر به این شهر دیدن دشت لاله هاست، و لاله ها هم در فصل اردیبهشت ماه می رویند و تا اخر همان ماه هم ادامه دارند پس بهتر است در همین فصل به خوانسار بروید. به طور کلی سفر در سه ماه بهاری بهتر از فصول دیگر است چراکه در فصل پاییز و زمستان هوا بسیار سرد و از آنجا که گلستانکوه منطقه ای برف گیر است، این احتمال که سفری نا خوشایند را تجربه کنید بسیار زیاد می شود.

کوهنوردی و پیاده روی در گلستان کوه

یکی از جذابیت های بازدید از این منطقه برای افرادی است که عاشق فعالیت های ورزشی هستند و اگر شما هم جزء این دست از افراد باشید پس قطعا سفری بیاد ماندنی را تجربه خواهید کرد. اگر به کوهنوردی علاقه داشته باشید، می توانید تجهیزات و لباس و کفش های کوه را به همراه داشته باشید و اگر در اینکار چندان حرفه ای نیستید پیشنهاد می کنیم که با یک فرد ماهر به کوه بروید. در فصل بهار انواع گیاهان خوشمزه ای مانند ریواس و کنگر بر روی کوه رشد می کنند که می توانید از این گیاهان هم بچینید. از طرف دیگر پیشنهاد می کنیم که حتما در حین بازدید از دشت لاله های واژگون کمی قدم بزنید و پیاده روی کنید، حس حالی که در این فضا وجود دارد وصف نشدنی است.

کوهنوردی و پیاده روی در گلستان کوه

اقامت در منطقه گلستانکوه خوانسار

قطعا با دیدن منطقه گلستانکوه خوانسار اولین چیزی که ممکن است به آن فکر کنید این است که آیا می توانید در این مکان زیبا و پر از آرامش چند روزی را به دور از هر گونه هیاهوی شهری سپری کنید؟ در پاسخ باید بگوییم که بله. شما می توانید در در هتل ها و اقامتگاه هایی که در این منطقه وجود دارد، اقامت داشته باشید. هتل های متعددی در این دهکده گردشگری وجود دارند که دارای امکانات ویژه و متنوعی هم هستند. جدای از آن اگر جمعیت تان زیاد است و به صورت خانوادگی سفر کرده اید، می توانید ویلا اجاره کنید.

شرایط بازدید از گلستانکوه خوانسار

برای بازدید از دهکده گردشگری گلستان کوه هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز و هر روزی از ماه و هفته به این شهر زیبا و این منطقه دیدنی بروید. برای ورود هر ماشین به این منطقه مبلغ 20 هزار تومان به عنوان ورودی دریافت می شود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

اما یکی از مهم ترین قسمت های هر سفر، آدرس و نحوه دسترسی به مسیر آن است خصوصا اگر با خودروی شخصی این سفر را انجام می دهید. برای رسیدن به گلستانکوه خوانسار باید ابتدا خودتان را به بزرگراه تهران-اصفهان برسانید و سپس سه راهی سلفچگان را رد  کنید و به سوی گلپایگان پیش بروید. اگر همین جاده را ادامه دهید به خوانسار می رسید و برای دسترسی به گلستان کوه هم باید به روستایی با نام روستای دره بید بروید. برای رسیدن به این روستا باید 15 کیلومتر دیگر رانندگی کنید تا دامنه و دشت زیبای لاله های واژگون برسید. بعد از آن هم به منطقه حفاظتی گلستان کوه خواهید رسید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *