موزه ملی ایران

موزه ملی ایران؛ تاریخچه + راه های دسترسی

موزه های مختلفی در سراسر ایران وجود دارد که همگی اثرهای مختلفی را در اختیار ما قرار می دهند. موزه ملی ایران در تهران قرار گرفته است که آثار تاریخی فراوانی درون آن جای گرفته اند. موزه ملی ایران یکی از مهم ترین موزه های کشور در خصوص نگهداری و نمایش و پژوهش مجموعه های باستان شناختی ایران است.

گستردگی و تنوع مجموعه اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران های مختلف تاریخی، پیش از تاریخ و اسلامی باز می گردد. در حال حاضر موزه ملی به نمایش آثاری پرداخته که بیانگر فرهنگ، تمدن، هنر و رشد اقتصادی کشور ایران است. برای بازدید از این موزه می توانید راهی تهران شوید و با مراجعه به مجله مستر بلیط اطلاعات مورد نیاز خود را استخراج نمایید.

تاریخچه موزه ملی ایران

تاریخچه موزه ملی ایران

برای اولین بار احداث مکانی به اسم موزه از مرتضی قلی هدایت شنیده شد، وی به فکر ایجاد موزه ای برای ساماندهی به وضع کاوش های تجاری بود، اما متاسفانه به مقصود خود نرسید. اولین موزه در سال 1295 خورشیدی با اسم موزه ملی در یکی از اتاق های وزارت معارف در سمت شمال مدرسه دارالفنون قرار گرفت. درون موزه ملی 270 قلم اشیای سفالی، شیشه ای، مفرغی و سکه، اشیای چوبی، کتاب ها  و منسوجات و … قرار گرفت.

در سال 1304 تمامی اشیای موزه ملی به تالار کاخ آیینه منتقل شد. از طرفی  با آغاز باستان شناسی های اروپایی به ریاست ژاک دومرگان از سال 1276 خورشیدی در شوش توجه مردم به اهمیت میراث فرهنگی بسیار زیاد شد. در سال 1306 اجازه باستان شناسی از طرف فرانسوی ها لغو شد و تنها مجاز به حفاری در شوش بودند.

در سال 1308 که تصمیم داشتند کتابخانه ای ملی و موزه ملی را تاسیس نمایند طراح فرانسوی آندره گدار به ایران آمد و کار خود را شروع نمود. کار ساخت موزه در دوران اسلامی در سال 1323 در موزه ملی ایران شروع شد و با وقفه هایی که در این بین به وجود آمد در سال 1329 معماری آن را به اتمام رساندند.

با توجه به اهمیتی که اثرهای دوره اسلامی داشتند معماری داخلی موزه را از سال 1370 با در نظر گرفتن فلسفه و هنر شروع نمودند. پلان معماری این موزه را با طرح چلیپای دوران ساسانی به اجرا در آوردند و موزه را با مساحت 10 هزار متر مربع در سال 1375 افتتاح نمودند.

معرفی بخشی های مختلف

 همان طور که گفته شد موزه ملی ایران اولین موزه رسمی در ایران است که شامل دو بخش موزه ایران باستان و موزه باستان شناسی می شود. آثار مختلفی از زمان های مختلف در این موزه وجود دارد. همان طور که گفته شد کار طراحی موزه ملی را آندره گدار انجام داد که مکان ساختمان را از خیابان سی تیر  در نظر گرفتند و نمای آن را با آجر های قرمز تزئین نمودند.

این ساختمان به شکل یک مکعب  مستطیلی افقی خوابیده روی زمین است که از سه قسمت جدا از هم تشکیل شده اند.  در طراحی درب ورودی این موزه، از کاخ های ساسانی و طاق کسری الهام گرفته اند و نحوه چیدن آجر ها را هم از معماری ایرانی بر گرفته اند. ورودی آن شامل ایوانی با طاق های هلالی شکل می شود.

از ویژگی های این موزه می توان به نبودن تزئینات شلوغ اشاره کرد و تمامی زیبایی موزه به وسیله سایه روشن ها و برآمدگی و فرو رفتگی های دیوار انجام شده است. در کنار ورودی هم دو ساختمان دو طبقه وجود دارد که به کتابخانه، سالن کنفرانس و نمایشگاه اختصاص پیدا کرده است.

بالای سر در کتیبه ای وجود دارد که در آن شعری از ملک شعرای بهار را نوشته اند. اشیای این موزه به زمان پارینه سنگی و ساسانیان و دوران پیش از تاریخ و تاریخی مربوط می شود. برای راهی شدن به سوی تهران و بازدید از موزه ملی می توانید بلیط مورد نظر خود را از سایت مستر بلیط خریداری نمایید.

طبقه همکف این موزه به اشیای دوران تاریخی مربوط می شود که آثاری از هزاره چهارم قبل از میلاد یعنی آغاز حکومت ساسانیان و نگارش در آن زمان به نمایش گذاشته شده است. اشیایی مثل مجسمه داریوش اول، مجسمه مفرغی مرد زاوی شمی، مردم نمکی و انیمیشن های مختلف بر روی سفال های شهر سوخته و … در موزه ملی وجود دارند.

طبقه اول موزه به زمان پیش از تاریخ باز می گردد. در این طبقه می توانید اشیای خیلی قدیمی را مشاهده نماید که به زمان پارینه سنگی تا اواخر هزاره چهارم قبل از میلاد باز می گردد، یعنی می توان قدیمی ترین اشیاهای موجود را در این طبقه مشاهده نمود. پیکرک های گلی، ماکت های سفالی، سنگ چخماق و … را می توان در طبقه اول مشاهده نمود.

معرفی بخشی های مختلف

موزه باستان شناسی و هنر اسلامی از دیگر بخش های این موزه است. این ساختمان در سال 1332 برای نمایشگاه های موقت و برگزاری همایش های مختلف مورد استفاده قرار گرفت و هنرهای اسلامی را در طبقه دوم این موزه به نمایش گذاشتند که در سالیان بعد با افزایش آثار مختلف، برای برطرف کردن نیازهای آموزشی تصمیم گرفتند موزه ای مستقل را احداث نمایند، بنابراین آثار موزه اسلامی را در سال 1375 به ساختمان جدید انتقال دادند.

در دهه 80 برای تکمیل تاسیسات و گسترش دادن بعضی از فضاها موزه را تعطیل نمودند و بعد از اتمام کارهای مورد انجام نهایتا در سال 1394 موزه را افتتاح نمودند. طبقه همکف موزه دوران اسلامی به سالن برگزاری نمایشگاه های موقت و سالن اجتماعات اختصاص دارد و آثار مختلفی را می توانید در طبقه اول و دوم موزه مشاهده نماید. این آثار را با توجه به تاریخ آن ها در هفت تالار چیده اند.

در طبقه دوم موزه اسلامی، تالارهای صدر اسلام، عصر سلجوقیان و ایلخانیان وجود دارد. قرآن های این دوره بر روی پوست آهو از صدر اسلام، شیشه های گرگان، گچبری ها، آجر کاری های زمان حکومت سلجوقیان، محراب های ایلخانیان، نسخه های کتاب های ممالک و مسالک و پنج گنج و … را می توان در این طبقه از موزه مشاهده کرد.

طبقه اول موزه باستان شناسی اسلامی شامل تالارهای قرآن، تیموری، افشار، زند، قاجار و صفویه می شود و کتاب های دوره تیموریان، چینی های آبی و سفید، نقاشی های مختلف، فرشینه های زربافت، خاتم کاری، آیینه کاری روی چوب، فولاد طلا کوب و … در معرض دید عموم مردم قرار گرفته است. فضای زیر گنبد طبقه اول اختصاص به تالار قرآن دارد و بعضی از قرآن های سده های اول اسلام را که بر روی پوست آهو نوشته اند.

در این تالار می توان مشاهده کرد. در مرکز سالن قرآنی بزرگ وجود دارد که بایسنقر میرزا آن را نوشته است و نادرشاه آن را از هرات به قوچان منتقل نمود و در جنگ هایی که انجام می دادند از قرآن در جلوی لشکر خود استفاده می نمود، بعضی از صفحه های این قرآن در اثر آتش سوزی سوخته است و باقی مانده آن را در موزه نگهداری می کنند.

معماری موزه ملی ایران را به شکل مکعب مستطیلی طراحی کرده اند که از سه قسمت تشکیل شده و ورودی آن یک ارگ بزرگ ساسانی، که یک آجر چینی قرمز رنگ به رنگ قصرهای فیروز آباد، دیوارهای آن را تزئین کرده، است. از فضاهای جالب این موزه فرورفتگی آن است.

شرایط بازدید

افرادی که به آثار تاریخی علاقه زیادی دارند و دوست دارند با فرهنگ و آیین پیشینیان خود آشنا شوند می توانند هنگام مسافرت به بازدید از موزه ها بپردازند. موزه ملی تهران آثار نفیسی را درون خود جای داده است که برای بازدید از آن ها باید بهای بلیط ورودی را پرداخت نمایید.

راه های دسترسی به موزه ملی ایران

موزه ملی ایران در خیابان سی تیر قرار گرفته و شما می توانید با استفاده از ماشین شخصی خود به خیابان امام خمینی یا سپه بروید و در آن جا موزه ملی را خواهید دید. عده ای از افراد هنگام مسافرت از وسایل حمل و نقل عمومی بهره می برند، از این رو هنگام رسیدن به مقصد باید از اتوبوس و تاکسی های مسیری برای رسیدن به جاذبه های مختلف استفاده نمایند.

بسیاری از افراد سفری بی دغدغه با هواپیما را ترجیح می دهند و در کمترین ساعات به مقصد مورد نظر خود می رسند، از این رو می توانید به سایت مستر بلیط مراجعه نمایید و بلیط هواپیما تهران را خریداری کنید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *