موزه فرش ایران؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 292

دوستداران فرهنگ کهن قطعا دوست دارند نمونه فرش های ایرانی قدیمی را ببینند، بنابراین به دنبال مکان هایی هستند که بتوانند نمونه هایی از فرش های مختلف را مشاهده نمایند. تهران به عنوان پر جمعیت ترین شهر ایران دارای یک موزه است که فرش های ایرانی را به نمایش می گذارد در این موزه فرش های ارزشمند ایرانی را در معرض دید عموم قرار داده اند. در موزه فرش ایران با آثار تاریخی مختلفی آشنا خواهید شد، شما برای دیدن این موزه محبوب باید راهی تهران شوید و با استفاده از مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه موزه فرش ایران

موزه فرش ایران در زمان پهلوی ساخته شد و در 22 بهمن سال 1356 آن را افتتاح نمودند. این موزه در قسمت شمالی پارک لاله تهران قرار دارد، بنابراین با رفتن به موزه می توانید از یکی از بوستان های دیدنی تهران هم بازدید به عمل آورید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تهران و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “تهران” را مطالعه نمایید.

معرفی بخش های مختلف

در موزه فرش ایران می توان فرش و گلیم های ایرانی را مشاهده کرد و افراد می توانند با رفتن به این موزه بسیاری از سبک های مورد علاقه خود را بر روی فرش ها و گلیم های موجود در موزه مشاهده نمایند. موزه فرش ایران دارای کتابخانه ای است که نقش مهمی در افزایش اطلاعات عموم مردم ایفا می کند. ساختمان موزه، معماری بی نظیر و چشمگیری دارد که نمای بیرونی آن مانند دار قالی است.

مساحت این موزه حدود 3400 متر مربع است که شامل دو تالار برای نمایش قالی های مختلف می شود. تالار طبقه همکف این موزه به نمایش های دائمی اختصاص پیدا کرده است و تالار طبقه اول را به برگزاری نمایشگاه موقتی فرش و گلیم اختصاص داده اند.

هدف از ساخت این موزه پژوهش در سوابق و کیفیت هنر و صنعت فرش در تاریخ و گرد آوری نمودن انواع قالی های دست بافت و برگزار نمودن نمایشگاه های موقت فرش از ایران و سراسر جهان است. در موزه فرش ایران انواع قالی ها از قرن نهم هجری تا دوره معاصر را می توان مشاهده نمود و یکی از منابع تحقیقی بسیار مهم برای پژوهشگران به شمار می رود.

حدود 135 تخته از قالی های ایرانی که در مراکز بافت مثل کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، کردستان و خراسان تهیه شده اند در تالار طبقه همکف به نمایش گذاشته شده اند. برای بازدید از موزه فرش ایران می توانید راهی تهران شوید که در این صورت با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نظر خود نمایید.

 یکی از فرش های قدیمی ایرانی که در این موزه وجود دارد قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی، که در اندازه های 130 در 220 سانتی متر بافته شده، است و این شخصیت مهم را در لباس نظامی و اسلحه کمری به نمایش گذاشته اند. در قسمت بالایی تصویر میرزا کوچک خان کتیبه ای وجود دارد که نام کارخانه ملا محمود را بر روی آن می توان دید که با توجه به این اسم تاریخ بافت قالیچه به اواخر دوره قاجاریه باز می گردد.

قدیمی ترین فرشی که در جهان شناخته شده است قدمتی 2500 ساله دارد  که در سال 1949 میلادی در سیبری آن را کشف کردند، بنابراین می توان گفت قالی بافی در ایران به زمان حکومت هخامنشیان باز می گردد. قالی های ایرانی به عنوان یکی از اصیل ترین هنرها مورد توجه زیادی قرار می گیرد قالی های تصویری نزد مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند که بافت آن ها به اواخر قرن نهم هجری باز می گردد و تا امروز ادامه پیدا کرده است.

در موزه فرش ایران می توان نمونه ای از قالی های تصویری را مشاهده نمود که ادبیات، مذهب و فرهنگ هنر ایرانی را به نمایش می گذارد. این قالی های تصویری در کارگاه قالی بافی استاد موسوی سیرت با کمک جوانان ایرانی بافته شده اند. 26 قالیچه تصویری در این موزه وجود دارد که همگی تصویری هستند که چند عامل در به وجود آمدن آن ها دخالت داشته است.

یکی از این عوامل تهیه طرح و نقشه از روی نسخه اصلی است، دوم تنظیم رنگ ها و بعد از آن مهارت قالی بافی  که به مدت 5 سال در شب و روز مشغول به بافت قالی بوده اند. تمامی این قالیچه های تصویری از حاشیه برخوردار نیستند، اما حاشیه ای  تشعیری با استفاده از نقش های سنتی برای آن ها انتخاب کرده اند.

در کتابخانه ای که در موزه فرش ایران قرار دارد حدود 3500 جلد کتاب وجود دارد که به زبان های عربی، فرانسه، آلمانی، انگلیسی و فارسی در اختیار مردم قرار گرفته اند. می توان بهترین کتاب ها و نشریه ها را در مورد فرش های ایرانی و قالی ها به طور کلی در این کتابخانه پیدا کرد.

در طی سالیانی که گذشت در موزه فرش ایران نمایشگاه های متعددی در این موزه برگزار شد که از میان آن ها می توان به طرح بته در سال 1365 اشاره نمود، همچنین نمایشگاه سجاده ها و قالی های محراب از سده دهم تا چهاردهم هجری در این نمایشگاه به نمایش در آمده اند، قالی های گل برجسته در قرن هشتم در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد و تا دوره معاصر هم در سال 1364 در دسترس عموم مردم قرار داشت.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

موزه های یکی از مکان هایی هستند که می توانند ما را با فرهنگ و آداب گذشته و پیشینیان آشنا نمایند. موزه فرش ایران یکی از موزه هایی است که می تواند طرح های اصیل قالی ایرانی را در اختیار شما قرار دهد. برای بازدید از این موزه باید بهای بلیط ورودی را پرداخت نمایید.

راه های دسترسی به موزه فرش ایران

موزه فرش ایران همان طور که گفته شد در کنار پارک لاله تهران قرار دارد یعنی در خیابان فاطمی جای گرفته است. اگر با ماشین های خود راهی تهران می شوید می توانید به راحتی خیابان فاطمی را بیابید و به بازدید از موزه بپردازید، اما بسیاری از افراد هنگام مسافرت از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، به عنوان مثال با قطار می توان زیبایی جاده های ریلی را مشاهده نمود، بنابراین برای استفاده از قطار می توانید با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط قطار تهران نمایید و زمانی که به مقصد رسیدید با استفاده از اتوبوس و تاکسی خود را به موزه فرش ایران برسانید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.