کوه صفه؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 989

اصفهان شهری محبوب است که جاذبه های گردشگری و تفریحی زیادی را درون خود جای داده است. با سفر به اصفهان بدون شک از زیبایی های آن حیرت زده خواهید شد. اصفهان هر سال میزبان گردشگران زیادی است که به دیدن مکان هایی مثل کلیسای وانک، پل های تاریخی خواجو و سی و سه پل می روند. اگر از افرادی هستید که به کوه نوردی علاقه دارید می توانید در اصفهان به بازدید از کوه صفه بپردازید،  از امکاناتی که در آن جا وجود دارد نهایت لذت را ببرید.

کوه صفه یکی از زیباترین و محبوب ترین تفریح گاه ها است که آن را با نام بام اصفهان می شناسند. صفه اسم قسمتی از رشته کوه های زاگرس است که در جنوب اصفهان قرار گرفته و چشمه ها و غارهای مختلفی را دارا است. هنگامی که قصد دارید برای بازدید از کوه صفه راهی اصفهان شوید قادر خواهید بود تمامی اطلاعات مربوط به کوه را در مجله مستر بلیط بخوانید.

تاریخچه کوه صفه

کوه صفه علاوه بر اینکه مکانی تفریحی و دلپذیر برای گردشگران به شمار می رود از ارزش تاریخی هم برخوردار است. مردم در گذشته برای پنهان شدن از غارهای این کوه استفاده کرده اند و نحوه معماری قلعه هایی که در این کوه وجود دارد نشان دهنده قلعه های ساسانی است. با توجه به این قلعه ها می توان گفت قدمت این کوه به زمان ساسانیان بر می گردد، اما هنوزم ادعای دقیقی در مورد تاریخ آن وجود ندارد.

قرار گرفتن مقبره شهدای گمنام بر اهمیت این کوه اضافه کرده است. کوه صفه از سمت شمال به جاده کمربندی، از شرق به شهرک ها و از غرب به کوه های رستم منتهی می شود. در سال 1384 قلعه شاهدژ را که در کوه صفه قرار دارد به عنوان یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده اند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر اصفهان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “اصفهان” را مطالعه نمایید.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کوه صفه از چشمه ای به نام خاچیک آغاز می شود در این قسمت سنگ کوه از خاک جدا خواهد شد و دامنه های کوه را تشکیل می دهند. این کوه در قسمت های انتهایی به فضایی صاف  منتهی می شود که باعث شده اسم آن را صفه بگذارند. دیدنی های این کوه تنها هیبت و عظمت کوه نیست بلکه دیدنی های دیگری در این کوه وجود دارد  که برای گردش بسیار مناسب هستند. در ادامه به شرح هر کدام از دیدنی های اطراف کوه خواهیم پرداخت.

بام اصفهان: از پر طرفدار ترین مکان های کوه صفه چشم انداز هایی است که در این مکان می توان مشاهده کرد در قسمت هایی از کوه می توان منظره ای از رودخانه زاینده رود را مشاهده کرد، به همین علت است که کوه صفه را یکی از نشانه های شهر اصفهان می دانند همچنین از تمامی نقاط شهر می توان آن را دید. به طور کلی زمانی که بر روی بام قرار می گیرید می توانید شهر اصفهان را در دیدی کلی ببینید.

با تله کابینی که وجود دارد می توانید به راحتی  خود را به قسمت های بالای کوه برسانید و از رستوران هایی که در آن جا وجود دارد بهره ببرید. برای مشاهد بام اصفهان می توانید در یک روز بهاری راهی سفر به سوی اصفهان شوید و با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نیاز خود نمایید.

اگر بتوانید با کوهنوردی خود را به قسمت های بالاتر کوه برسانید به محلی می رسید که به چشمه گل زرد معروف است و با عبور از پیچ و خم هایی به قلعه خواهید رسید. اگر طرف چپ را نگاه کنید می توانید تپه های کوچک و بزرگی را مشاهده کنید که هزار دره نام دارند و جاده شیراز از وسط آن ها گذر می کند. تپه های نام برده خاک سرخی دارند  که برای رنگ آمیزی از آن ها استفاده می شود.

در همین قسمت نمایی از کوه کلاه قاضی را می توانید ببینید. به طور کلی صفه کوه دارای دو قلعه است، یکی قلعه شمالی و دیگری قلعه جنوبی  که بر روی هر کدام چندین دکل مخابراتی قرار دارد. قلعه ای که در سمت جنوب قرار دارد از قلعه شمالی بلند تر است، اما در قسمت شمالی می توان شاهد منظره های بی نظیری بود.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

گردنه باد: در قسمت جنوبی کوه صفه دره ای وجود دارد که آن را گردنه باد نامیده اند. در قسمت شمال و جنوب این گردنه ارتفاعات کوه صفه را می توانید مشاهده کنید  و کوه مشرف به سپاهان قرار گرفته است.  با توجه به اینکه باد های اصفهان غربی- شرقی هستند جریان باد در این نقطه متمرکز خواهد شد  و در تمامی فصل های سال مخصوصا پاییز و بهار شدت باد کاملا مشخص است.

پارک وحش: در اطراف تفریحگاه صفه پارک وحشی قرار دارد که حدود 50 هزار متر مربع مساحت دارد و حیوانات علفخوار و گوشتخوار را در آن می توان مشاهده نمود. به طور کلی باغ وحشی کوچک است که تعدادی از حیوانات را درون خود جای داده است.

پل رنگین کمانی: در پشت کوه صفه محلی قرار دارد که به آن پل رنگین کمانی و پل سنگی می گویند و در قسمت غربی از کوه قرار گرفته است که یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های این کوه به شمار می رود.

قلعه شاهدژ: از محبوب ترین جاذبه های این کوه قلعه شاهدژ را می توان نام برد که در بلند ترین قسمت کوه قرار دارد و آن را عموما با نام قلعه دیو می شناسند. از این قلعه در کتاب های افسانه های بارها اسم برده اند، اما می توان گفت هیچ کس جای دقیق این قلعه را نمی داند. حدود نیم قرن پیش دو نفر از پژوهشگران این نظریه را دادند که شاهدژ قلعه دیو افسانه ای است که دارای شش دروازه، یک دیوار بزرگ، 20 برجک نگهبانی، دیوارهای حفاظتی، قلعه سنگی، وسایل جنگی و … می شود.

کوه صفه از لحاظ ساختار شناسی کوهی سر سخت و صعب العبور است، به همین علت از آن برای ساختار دفاعی استفاده کرده اند. استحکامات قله را به نحوی طراحی کرده اند که کسی نمی تواند به درون آن راه پیدا نماید. استفاده از پرتگاه ها و دیوارهای تراش خورده کوه باعث می شود که راه های دسترسی به قلعه بسته شوند. امروزه با احداث راه های جدید می توان به ارتفاعات کوه دسترسی پیدا کرد. برای تامین آب تاسیساتی از آب باران و چشمه هایی که در کناره های کوه وجود دارد استفاده کرده اند که هنوز هم قابل مشاهده هستند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

کوهنوردی یکی از تفریحاتی است که برای افرادی که به آن علاقه مند هستند بسیار لذت بخش است. هنگامی که تصمیم می گیرید راهی اصفهان شوید می توانید در برنامه های خود به بازدید از کوه صفه بپردازید. برای بازدید از این مکان نیازی به پرداخت هزینه ندارید، اما باید برای استفاده از وسیله هایی مثل تله کابین هزینه ای را پرداخت کنید.

راه های دسترسی به

شما می توانید با استفاده از قطار، هواپیما و اتوبوس به شهر تاریخی اصفهان سفر نمایید، بنابراین با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط هواپیمای اصفهان نمایید و راهی سفری لذت بخش شوید. زمانی که به فرودگاه رسیدید می توانید با استفاده از تاکسی هایی که وجود دارد خود را به این کوه برسانید. از طرفی عده ای افراد برای مسافرت های خود از وسایل نقلیه شخصی استفاده می کنند، بنابراین می توانند تا پای کوه با ماشین خود راه را ادامه دهند.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.