آبشار دره خورخوره

0 245

طبیعت گردی یکی از بهترین و پر طرفدارترین انواع سفر به شمار می آید که افراد زیادی برای سفر این نوع سفر را انتخاب می کنند. زندگی شهری و مدرن امروزی، انسان ها را از طبیعت دور کرده اند ولی این نیاز همچنان در انسان وجود دارد به همین دلیل افراد به دنبال رفع این نیاز هستند و آن را با سفر به دل طبیعت برطرف می کنند. افراد زیادی هستند که این نوع سفر را به صورت حرفه ای پیش می برند و در زمان سفر انواع مختلفی از این فعالیت ها را انجام می دهند که برخی از آنها شامل شنا، کوهنوردی، صخره نوردی، ماهیگیری، پیاده روی، عکاسی و … می شود. زمانی که حرف از طبیعت می شود افراد اکثرا به یاد مکانی سرسبز می افتند و این تفکر می تواند اشتباه باشد و بیابان ها هم به نوعی بخش از اکوسیستم طبیعت گردی را تشکیل می دهند و به نوبه خود طرفدارن زیادی دارد. البته جاذبه های طبیعی طیف وسیعی را شامل می شود که آبشارها هم یکی از آنها به شمار می رود و سالانه افراد زیادی آنها را برای سفر به طبیعت انتخاب می کنند. یکی از آبشارهای ایران که در شهرستان سلماس قرار دارد، آبشار دره خورخوره نام دارد.

معرفی آبشار دره خورخوره

معرفی آبشار دره خورخوره

شهرستان سلماس (شاپور پیشین) یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی به شمار می رود که در قسمت شمالی این استان قرار دارد و مرکز آن شهر سلماس است. این شهرستان از دو بخش کوهسار و مرکزی تقسیم می شود و مرکز بخش کوهسار شهر کتبان و مرکز بخش مرکزی شهر سلماس به شمار می رود. این منطقه که ناحیه ای کوهستانی محسوب می شود از آب و هوایی ملایم و مطبوع در فصل تابستان برخودار است و وجود کوه های سر به فلک کشیده در سراسر آن، طبیعتی بی نظیر را برای این منطقه به ارمغان آورده است. یکی از جاذبه های این شهرستان، آبشار دره خورخوره نام دارد که از زیبایی بی مانندی برخوردار است و همین زیبایی افراد زیادی را به سمت آن می کشاند. این آبشار ما بین روستای سرگل و مهکان در 22 کیلومتر شهر سلماس قرار دارد. این محل، یکی از تفریحگاه های مردم منطقه به شمار می رود که در روزهای تعطیل سرشار از افراد زیادی می شود. این آبشار از آنجایی که در دره خورخوره قرار دارد با این نام شناحته می شود ولی با نام آبشار ممکان نیز در بین اهالی منطقه نیز شهرت دارد. این آبشار در فصل بهار بیشترین حجم آب را دارد و دلیل آن نیز آب شدن برف روی کوه ها به شمار می آید.

طبیعت و ساختار آبشار

طبیعت و ساختار آبشار

این آبشار در دره ای قرار دارد که عمقی برابر با 80 متر دارد و از صخره هایی که آن را تشکیل می دهد سرازیر می شود. ارتفاع آبشار چیزی در حدود 35 متر می شود. آبشار پس از فرو ریختن، حوضچه ای کوچک را در عمق دره به وجود می آورد که هم بر زیبایی اطراف خود می افزاید و از طرف دیگر آب و هوای محیط را تعدیل می کند. افرادی که به شنا و آب تنی علاقه دارند می توانند داخل آب بروند و از محیط آن لذت ببرند. گرداگرد این برکه را دیواره های سنگی احاطه کرده اند که بر روی آن می توانید خزه هایی را ببینید. علاوه بر این در این دره و در اطراف آبشار می توانید درختچه و گیاهان خودرویی را مشاهده کنید که صفایی خاص به محیط داده اند. صدای آبشار که در محیط می پیچد، حالتی دل انگیز به این محیط می بخشد که هر کسی می تواند ساعت ها بنشیند و تنها به این صدا گوش دهد و به آرامشی وصف ناپذیر برسد. در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط در مورد راه های رسیدن به این محل با شما صحبت می کنیم.

راه های دسترسی به دره خورخوره

راه های دسترسی به دره خورخوره

برای اینکه از این محوطه دیدن کنید می توانید بلیط اتوبوس سلماس را از مستر بلیط تهیه کنید و خود را به شهر سلماس برسانید. پس از رسیدن به شهر باید به سمت روستای ممکان که در نزدیکی این آبشار قرار دارد حرکت کنید. اگر هم با خودرو شخصی به این محل می روید باید در جاده سلماس به ارومیه قرار بگیرید و پس از 11 کیلومتر به جاده ای فرعی وارد شوید که پس از 20 کیلومتر به دره خورخوره می رسید. روستاهای گوناگونی را در این مسیر مشاهده خواهید کرد.

بازدید از آبشار دره خورخوره

دیدار از این آبشار هزینه ای برای شما در پی ندارد و می توانید بدون پرداخت هزینه ای وارد  این محوطع شوید. لازم به یادآوری است که در این مکان امکانات رفاهی چندانی قابل دسترس نیست، پس سعی کنید کلیه وسایل مورد احتیاجتان را با خود به همراه ببرید. بهترین زمان برای بازدید از این محل فصل  بهار به خصوص اردیبهشت و خرداد است، اگر در فصل تابستان به این محوطه بروید با کمترین حجم آب روبرو می شوید. در زمستان آب آبشار یخ می بندد که صحنه ای خاص را به وجود می آورد و دیدار از آن نیز خالی از لطف نیست.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.