تالاب میقان

0 196

اراک که مرکز استان مرکزی است به عنوان پهناور ترین  شهر ایران شناخته می شود  که تمامی صنایع صنعتی ایران را می توان در آن جا پیدا کرد، یعنی به عنوان یکی از چهار قطب صنعتی ایران به شمار می رود. اراک از قدمت زیادی برخودار نیست و حدود 200 سال می شود که آن را بنا نهاده اند، اما در طول این مدت میزان کم هم، توانسته است جاهای دیدنی و تاریخی و زیادی را درون خود جای دهد. این شهر را در گذشته عراق می نامیدند، اما برای اینکه تفاوت آن با عراق عجم مشخص باشد اسم آن را به اراک تغییر دادند. اراک دارای آب و هوایی کوهستانی و مطلوب است که در تابستان ها از هوایی معتدل برخوردار است. این شهر دارای صنایع دستی و مراکز دیدنی بسیاری است  که بیشتر جاذبه های تاریخی آن به زمان حکومت قاجاریان باز می گردد. شما اگر به مجله مستر بلیط مراجعه نمایید با تمام اثرهای تاریخی و طبیعی این شهر آشن خواهید شد. از جاذبه های اراک می توان غار عین هو، بازار اراک، منطقه هفتاد قلعه، تالاب میقان، روستای انجوان و … را نام برد. تالاب میقان که یکی از جاذبه های دیدنی اراک به شمار می رود به عنوان یکی از ده تالاب مهم ایران شناخته می شود که به زیستگاه پرندگان مهاجر به دلیل آب و هوای مناسب تبدیل شده است. این تالاب که آن را نمک زار فراهان می نامیدند دارای مساحتی حدود 110 کیلومتر مربع و آب دریاچه آن شور است. سه جزیره را می توان مشاهده کرد که در وسط و قسمت کویری و دشت های اطراف آن دیده می شود. در این مطلب قصد داریم در مورد تالاب میقان اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

تاریخچه تالاب میقان

تاریخچه تالاب میقان

در هنگام زمستان این تالاب دارای آب و هوایی معتدل است که این ویژگی باعث می شود در فصل پاییز و زمستان پرندگان مهاجر به آن جا بروند. سال هایی که بارندگی زیاد است آب دریاچه بسیار زیاد می شود و سرچشمه آب آن رودخانه فراهان، شهراب، رودخانه قره کهریز و پساب های تصفیه شده فاضلاب ها است. در مورد قدمت و گذشته این تالاب می توان گفت که از دوره پالئوسن صفحه های تکنوتیکی اطراف حرکت ها و جابه جایی هایی داشته اند که باعث ایجاد این تالاب شده، که با بارش و ریختن آب رودخانه های گفته شده به آن دریاچه ای را تشکیل داده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که گفته شد این تالاب جایگاه پرندگان مهاجر و سالانه تعداد زیادی از پرندگان را پذیرا است، که بسیاری از آن ها نادر و کمیاب هستند. درنا یکی از پرندگانی است که به وفور در این دریاچه دیده می شود به همین علت از اهمیت بیشتری برخوردار و دارای علاقه مندان بیشماری است. در فصل بهار شاهد پرندگان مهاجر بسیار زیادی هستیم  که در پاییز از مناطق سردسیری به وطن خود بر می گردند و در راه بازگشت در این منطقه مشاهده خواهند شد. علاوه بر پرندگان در این منطقه حیوانات وحشی چون روباه، مار، گرگ و … دیده می شود، همچنین عقاب هم یکی از پردگانی است که در این منطقه زندگی می کند. طبق قوانین استانداردهای جهانی تالابها، هر تالابی که بتواند پذیرای یک درصد از پرندگان مهاجر باشد در مختصات بین المللی قرار خواهد گرفت، بنابراین تالاب میقان همراه با تالاب گاو خونی پذیرای پرندگان در فصل زمستان هستند. برای دیدن هر کدام از این پرنده های نادر و زیبا می توانید بلیط قطار اراک را تهیه نمایید و راهی سفری حیرت انگیز شوید. در اطراف تالاب میقان می توانید گنبد ها و طبقات نمکی را مشاهده نمایید که در اثر آب شور دریاچه ایجاد شده اند که این طبقه ها تمامی سطح دریاچه را پوشانده اند و از فاصله دور انگار کوهی از برف را پیش روی خود دارید. این تالاب به دلیل اینکه دارای سولفات سدیم است شرکت املاح معدنی مجوز برداشت از آن را دارا هستند. تالاب هایی که پذیرای پرندگان مهاجر هستند از لحاظ گردشگری به عنوان یکی از مهم ترین منطقه ها به شمار می روند. در اطراف این تالاب محیط سرسبزی را ایجاد کرده اند و تفرجگاه مناسبی را برای گردشگران به وجود آورده است.

شرایط بازدید از تالاب میقان

شرایط بازدید از تالاب میقان

بسیاری از افراد که به محیط زیست علاقه زیادی دارند و برای دیدن پرندگان مهاجر راهی اراک می شوند می توانند بدون اینکه هزینه ای را پرداخت نمایند به دیدن این تالاب بروند. هنگام بازدید از این تالاب نباید به محیط زیست آن جا آسیب وارد کرد که منبع تغذیه پرندگان همین تالاب است. بسیاری از افرادی که علاقه مند به بازدید از این تالاب هستند به راحتی می توانند از طریق سایت مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نیاز خود کنند.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

تالاب میقان همان طور که گفته شد در استان مرکزی قرار دارد، برای رفتن به این تالاب می توان از وسیله حمله و نقل های مختلفی استفاده کرد. عده ای از افراد هنگام مسافرت ترجیح می دهند از خودروی شخصی خود استفاده نمایند از مناظر جاده ای هم نهایت لذت را ببرند و در این شرایط هنگامی که به اراک می رسید باید به دنبال سه راه خیابان خمین باشید. در این مسیر به سمت کمربندی شما حرکت خود را ادامه دهید. همچنان که مسیر را ادامه می دهید بعد از گذر از میدان تره بار جاده فرعی را مشاهده خواهید کرد که با وارد شدن به آن جاده و گذشتن از پل روگذر می توانید کارخانه سولفات سدیم را مشاهده کنید که در کنار آن تالاب میقان واقع شده است. عده بیشتر مردم هنگام مسافرت ترجیح می دهند در سریع ترین زمان ممکن به مقصد برسند و از جاذبه های آن شهر دیدن نمایند، بنابراین از هواپیما استفاده خواهند کرد. برای بهره بردن از هواپیما می توانید بلیط هواپیما اراک را تهیه نمایید و سفر خود را به این شهر پر از جاذبه ها شروع نمایید. زمانی که به فرودگاه رسیدید قادر خواهید بود که از تاکسی هایی که آن جا قرار دارند بخواهید شما را به این تالاب برسانند، یا اینکه بیرون از فرودگاه از تاکسی های مسیری بهره ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.