آبشار گیسو

0 396

شهرستان دلیجان جزء یکی از شهر های استان مرکزی است. این شهر به دلیل داشتن پیشینه کهن و آثار باستانی ارزشمند و جاذبه گردشگری برای تاریخ و فرهنگ ایران بسیار با اهمیت است. این شهرستان زیبا از شمال به استان قم و از شرق به شهرستان کاشان و از جنوب به استان اصفهان و از غرب به شهرستان محلات منتهی می شود. از طریق شهر دلیجان می توان به چندین استان کشور حرکت کرد. این شهرستان از نظر موقعیت جغرافیایی مانند دیگر شهرهای استان مرکزی در شرایط آب و هوایی نیمه خشک قرار دارد به همین دلیل دارای زمستان های بسیار سرد و در فصل تابستان معتدل و نسبتا گرم است. شهرستان دلیجان و شهر نراق که یک شهر کوچک در حد فاصل استان قم و دلیجان و کاشان واقع شده است، دارای جاذبه های گردشگری بی نظیری هستند. جالب است بدانید که در گذشته شهرستان دلیجان را با نام هایی مانند دلیرگان، دلیرجان و دلیگان شناخته می شد. شهر پر جاذبه دلیجان به دلیل تاریخچه ای که در گذشته کسب کرده است، مناطق گردشگری و تاریخی بسیار زیبا و متنوعی دارد، که سالانه گردشگر و توریست های بسیار زیادی برای دیدن آثار های تاریخی و مکان های دیدنی و تفریحی به این شهر سفر می کنند. شهر نراق از سمت شمال به کوه اُل، از غرب به شهرستان دلیجان، از سمت جنوب به روستای سینقان و از طرف شرق به مشهد اردهال راه پیدا می کند. امروز می خواهیم در مجله مستر بلیط درباره یکی از زیبا ترین چشم انداز شهرستان دلیجان یعنی آبشار گیسو که جزو یکی از جاذبه های طبیعی این شهر است، را به شما معرفی کنیم.

تاریخچه آبشار گیسو

تاریخچه آبشار گیسو

از شهر دلیجان و پنج کیلومتر مانده به نراق کوه اُل نمایان می شود این کوه دارای غار و قلعه ای در میان دامنه خود است. افسانه های مختلف و متفاوتی درباره این غار و قلعه اُل یا قلعه جنیان در میان باور های مردم نراق وجود دارد. کوه اُل به غیر از غار و قلعه دارای دره ای به نام آبشتا است که آبشار آبشتا یا گیسو جزء یکی از زیبایی های این دره به شمار می رود. به گفته مردمان بومی این شهر کوه اُل به معنای آشیانه ی عقاب است. اگر قصد سفری چند روزه در دلیجان را دارید به شما پیشنهاد می دهیم حتما از این آبشار که یکی از زیبا ترین و جذاب ترین جاذبه های طبیعی در ایران است دیدن کنید و این جاذبه گردشگری بی نظیر را از دست ندهید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

آبشار زیبا گیسو در یکی از کانون های فعال و جذاب برای گردشگران و طبیعت گردان قرار دارد. این جاذبه طبیعی با وجود داشتن یک شیب در ارتفاعات باعث شده است تا علاقمندان به صخره نوردی و ورزشکاران جذب آن بشوند. آبشار گیسو در ابتدای کوه اُل واقع شده است که حدوداً از سمت شمال غربی فقط پنج کیلومتر با نراق فاصله دارد. مقدار فشار و حجم آب در فصل های سال متفاوت است و تغییر می کنند. پر آبی آبشار کاملا بستگی به اندازه‌ی بارش های سالانه شهرستان است. ارتفاع و بلندی آبشار گیسو حدود 15 متر است. برای مثال در فصل بهار آب آبشار بیشتر می شود و فشار آن نسبت به فصل های دیگر افزایش پیدا خواهد کرد، اما در فصل تابستان آبشار کاملا خشک و کم آب خواهد شد. به همین دلیل بهتر است با توجه به این موضوع فصل بهار را برای بازدید از این آبشار انتخاب کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

خوب است بدانید که اسم آبشار گیسو به دلیل وجود گیاهی به نام پرسیوشان که در نزدیک آبشار قرار دارد باعث شده تا آب آبشار نشان دهنده گیسوان بلند سیاوش باشد همین باعث شد تا نام گیسو را برای این آبشار انتخاب کنند. منظره و طبیعت سرسبز در کوه اُل و آبشار گیسو یکی از زیبا ترین منطقه ها در شهر دلیجان و نراق است و بیشتر مردم این شهرستان برای گذراندن اوقات فراغت خود و سپری کردن تعطیلات و تفریح و دیدن طبیعت بکر و شگفت انگیز در فصل بهار و تابستان به دیدن این آبشار بی نظیر می آیند. علاوه بر آن در کنار آبشار گیسو باغ ها و درختان میوه مانند انجیر و درختچه های بادام کوهی نیز در میان صخره ها قرار گرفته و دارای چشم اندازه ویژه و سرسبز است. همچنین خزه هایی که در میان کوه و آبشار روییده اند فضای آن را دیدنی و زیبا تر کرده اند. بهتر است بدانید که هوای این منطقه از آبشار گیسو و کوه اُل نسبت به داخل شهر کاملا متفاوت است و بسیاری از مردم برای فرار از گرمای بسیار زیاد شهر به آن جا می روند به همین دلیل گردشگران فراوانی در فصل تابستان در آن وجود دارند.

شرایط بازدید از آبشار گیسو

شما می توانید در هر فصل و ماه از سال به این آبشار زیبا و دلپذیر سفر کنید و از مکان های مختلف و سرسبز آن دیدن کنید. بهتر است برای دیدن از این جاذبه طبیعی از امکانات کافی و مناسب برخوردار باشید و با تجهیزات کامل برای دیدن آن سفر کنید. اگر قصد سفر به شهرستان دلیجان در استان مرکزی و دیدن از آبشار گیسو یا آبشار آبشتا را دارید، می توانید برای  تهیه و رزرو بلیط  از مستر بلیط اقدام کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

شما می توانید با هر وسیله ای خود را به کوه اُل برسانید و باقی راه را به صورت پیاده از دره گذر کنید و پس از آن به آبشار گیسو خواهید رسید. مسیر پیاده روی این آبشار بسیار با صفا و دیدنی است و شما را خسته نخواهد کرد. برای دسترسی به این آبشار زیبا به شهر نراق و ده کیلومتری شرق شهرستان دلیجان حرکت کنید، پس از آن از یک جاده کوتاه که به سمت آبشار گیسو در سمت شمال غرب نراق است عبور کنید، سپس با طی کردن دو کیلومتر از این جاده به مقصد خواهید رسید. شما برای سفر و دیدن این جاذبه زیبای گردشگری می توانید بلیط اتوبوس را خریداری کنید و از مسیر این شهر لذت ببرید و خاطرات خوش را در کنار خانواده و دوستان خود سپری کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.