غار به طور عام به حفره ای زیرزمینی گفته می شود که حداقل با یک دهانه به سطح زمین راه داشته باشد. غار ی تواند به صورت طبیعی یا مصنوعی ایجاد شده باشد، اما معمولا وقتی صحبت از غار می شود به ویژه از دیدگاه زمین شناختی منظور انواع طبیعی آن است. امروزه غارها یکی از جاذبه های طبیعی به شمار می روند که سالانه افراد زیادی برای گردش و تفریح به آنجا می روند. این جاذبه های طبیعی بخشی از طبیعت گردی به حساب می آیند. اهیمت غارها محدود به مطالعات زمین شناسی نمی شود، بلکه از لحاظ تنوع زیستی، تاریخی و باستان شناسی، مطالعات اقلیم شناسی دیرینه، فسیل شناسی و ورزشی و طبیعت گردی نیز اهمیت فراوان دارند. در کشور ما نزدیک به 1300 غار وجود دارد که برخی از آنها به دلیل ویژگی های منحصر به فرد دارای شهرت هستند. یکی از غارهایی که در ایران از وجود دارد و از شهرت چندانی برخوردار نیست، غار مزدوران نامیده می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد غار مزدوران اطلاعات جامعی را برای شما گردآوری کرده ایم که رد اختیارتان قرار می دهیم.

معرفی غار مزدوران

معرفی غار مزدوران

شهرستان سرخس یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای تفریح و گردش به آنجا می روند. در این شهرستان تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری وجود دارند که در بین مسافران بسیار محبوبند. یکی از این جاذبه ها غار مزدوران به شمار می رود در ۲ کیلومتری شرق مزداوند و در ارتفاعات چاهک و شورلق واقع شده است. در دامنه کوهی که این غار در آن واقع شده است، پارکی زیبا قرار دارد که محل مناسبی برای تفریح گردش است و امکانات کاملی در داخل آن وجود دارند. شب ها در این محل چشم اندازی بسیر زیبا رو به شهر دیده می شود که جمعیت زیادی را به سمت خود می کشاند. قدمت این غار به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد، در سازمان میراث فرهنگی ایران به شماره ۶۵۲ به ثبت رسیده است.

ساختار و طبیعت غار

ساختار و طبیعت غار

عرض ورودی این غار ۲ متر و ارتفاع آن ۵/۲ متر است. پس از ورودی، تالاری ۱۰۰ متری با عرض ۵۰ متر و ارتفاع ۲۰ متر دیده می شود، این تالار به طرز شگفت انگیزی بزرگ است. هنگام ورود به غار در دست چپ کنتور برق برای روشن شدن غار وجود دارد. حدود ۵ متر از غار باریک است به طوری که تک نفره پشت سرهم باید داخل بروید. سپس یک قسمتی را باید به فاصله ۲ متر به صورت نشسته به پیش رفت. سپس فضا خیلی بزرگ شده و حدود ۱۵متر عرض و به اندازه ای حدود ۳ طبقه تا سقف فاصله هست که به دلیل برق کشی فضا نورانی و قشنگ دیده میشود. بعد  از ۳۰ متر جلو رفتن به یک دوراهی میخورید که هیچ  کدام از آنها انتها ندارد و به دلیل کمبود اکسیژن نمیتوانید زیاد دور شوید، نهایت مسیری که میتوانید ادامه دهید ۱۰۰ متر و شاید کمتر است. در این غار خفاش های زیادی وجود دارد که محل زندگیشان به شمار می رود.

راه های دسترسی به غار

راه های دسترسی به غار

برای اینکه بتوانید از این غار دیدن کنید باید خود را به شهرستان سرخس برسانید که با استفاده از قطار می توانید این کار را انجام دهید. برای خرید بلیط قطار سرخس را می توانید به سایت مستر بلیط مراجعه کنید و پس از آنکه به شهر سرخس رسیدید با وسایل نقلیه عمومی خود را به شهر مزداوند برسانید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید که باید از طریق جاده مشهد – سرخس به این محل بروید.

بازدید از غار مزدوران

برای دیدار از این مکان شرایط خاصی وجود ندارد و می توانید به راحتی به این مکان بروید. این غار در ارتفاع نه چندان زیادی قرار دارد که باعث می شود رسیدن به آن آسان باشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *