مدل های مختلفی از گردشگری وجود دارد که یکی از آنها گردشگری روستایی به شمار می رود. گردشگری روستایی به مثابه‌ی یکی از مردمی ترین اشکال گردشگری، از یك سو می تواند به رشد اقتصادی و تنوع فعالیت های روستایی بیانجامد و از سوی دیگر با جذب مازاد نیروی انسانی، به ایجاداشتغال و درآمدزایی برای ساکنان روستاها کمك کند و بدین ترتیب فرصتی برای توسعه‌ی همه جانبه قلمداد می شود. در سال های بعد از جنگ جهانی دوم مادرشهرها و شهرهای بزرگ گسترش پيدا كرده و به تبع آن آلودگی های محيط های شهری افزايش يافته و نواحی روستايی پيرامون اين شهرها به عنوان راهكاری برای فرار از محيط های آلوده شهری در زمان های فراغت مردم شهرنشين مورد توجه قرار گرفته است. در واقع، مدت های مديدی است كه از روستا به عنوان اندام تنفسی شهرهای بزرگ و كوچك جهان استفاده می شود. مردم برای فرار از روزمرگی و دوری از هیاهوی شهر راهی روستاها می شوند و از طبیعت و هوای پاک آنجا بهره مند می شوند. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که دارای روستاهای زیادی است که برای سفر مناسبند و امکانات مناسبی دارند. یکی از این روستاها روستای بزنگان به شمار می رود که در استان خراسان رضوی و شهرستان سرخس قرار دارد.

معرفی روستای بزنگان

معرفی روستای بزنگان

شهرستان سرخس در استان خراسان رضوی قرار دارد و از جمله مراکز گردشگری این استان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای سفر به آنجا می روند. در این شهرستان جاذبه های متنوعی وجود دارد که شامل جاذبه های طبیعی، تاریخی، فرهنگی می شود. یکی از آنها روستای بزنگان نام دارد و در این بخش از مجله مستر بلیط به معرفی آن می پردازیم. روستای بزنگان مرکز دهستان گل‌ بی‌بی و روستایی از توابع بخش مرزداران شهرستان سرخس، استان خراسان رضوی به شمار می آید که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر سرخس قرار دارد. این روستا در دامنه شمالی رشته کوه بزنگان و ۲ کیلومتری غرب راه مزداوند به چهچه قرار دارد و در ۱۲۸ کیلومتری شرق مشهد در یک منطقه دشتی واقع شده‌ است. کوه بزنگان در ۴ کیلومتری جنوب کوه قره داغ و در ۶ کیلومتری غرب و جنوب غربی روستا قرار دارد و آب و هوای آن معتدل و خشک است. افراد زیادی برای تعطیلات آخر هفته و کوتاه مدت خود این روستا را برای اقامت انتخاب می کنند. این روستا علاوه بر اینکه دارای جاذبه های طبیعی بی شمار است قدمتی بالا نیز دارد.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا

یکی از جذابیت های روستاها طبیعت و آب و هوای پاک آنهاست که افراد را به سمت خود می کشاند. البته برخی از روستا به واسطه قدمتی که دارند دارای جاذبه های تاریخی نیز هستند. روستای بزنگان یکی از همین روستا ها به شمار می رود و در آن می توانی جاذبه های گوناگونی را شاهد بود.

طبیعت روستا

در این روستا می توان رودخانه و دشت های سرشار از گیاهان متنوعی را دید که بر زیبایی روستا می افزایند. پوشش گیاهی در روستا از عمده ‌ترین خانواده‌های گیاهی منطقه مانند، کاسنی، غلات، شب ‌بو و چتریان هستند. از نظر شکل زیستی ۵۷ درصد گونه‌ها به تروفیت‌ها و ۲۸ درصد به همی کریپتوفیت ‌ها تعلق دارد. مطالعات کورولوژی نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد گونه‌ ها به منطقه رویشی ایران و توران و ۳۰ درصد به ایران و توران اروپا سیبری متعلق هستند.

قلعه تاریخی روستا

قلعه تاریخی روستا

همانطور که در بخش قبلی گفتیم در این روستا جاذبه های تاریخی هم وجود دارد که یکی از آنها قلعه تاریخی آن به شمار می رود. این قلعه نشانی از قدمت روستا دارد و در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۶۵۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

غار بزنگان

این غار از جمله معروفترین جاذبه های گردشگری روستا به شمار می رود که میان روستاییان به غار قدیم معروف است و در ارتفاعات روستای قرار دارد. این غار از جمله غارهای زیبای استان محسوب می شود و انتهای آن مشخص نیست. در آن فضاهای زیبا و متنوعی دیده می شود که وجود ستون های آستالاگمیت بر جذابیت آن می افزاید. این غار به هزار دوم پیش از میلاد بر می گردد و از قدمتی بالا برخوردار است.

دریاچه بزنگان

این دریاچه که دارای شهرتی ملی است و در سراسر کشور آن را می شناسند، از زیبایی خاصی برخوردار است. آب این دریاچه از بارندگی‌ های سالانه و چشمه‌ های کوچک حاشیه و کف آن تامین می ‌شود. به طور کلی سطح آب در این دریاچه فضایی حدود ۵۰ هکتار و عمق تقریبی ۱۲ متر دارد. مقدار نمک های موجود در دریاچه بزنگان زیاد است و این مکان به دلیل ویژگی های خاص تنها زیستگاه طبیعی ماهی قزل آلا در استان خراسان رضوی به شمار می آید.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای دیدار از این روستا باید به شهرستان سرخس سفر کنید و خود را به این محل برسانید. برای اینکه بتوانید به این شهرستان بروید می توانید بلیط قطار سرخس را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید. پس از رسیدن به شهر سرخس باید با کمک وسایل نقلیه موجود در این شهر که به سمت بزنگان می روند خود را به این ناحیه برسانید.

بازدید از روستای بزنگان

برای دیدار از این محل نیازی نیست شرایط خاصی را رعایت کنید ولی پیشنهاد می کنیم در فصل بهار و تابستان راهی این منطقه بشوید تا از زیبایی طبیعی آن دو چندان بهره مند شوید. هر چند که دیگر فصل ها هم زیبایی مخصوص به خود را دارند ولی در این فصول هوای مناسب تری برای گشت و گذار وجود دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *