شهر ییلاقی مزداوند

0 141

انسان ها از گذشته همیشه به دیدار از جاهایی که نمی شناختند، علاقمند بودند و کنجکاوی خاصی نسبت به این نواحی داشتند. هر چند در ابتدا هدف انسان جستجوگر از گردش روی زمین دست یافتن به نقاط دیده نشده و بکر بود ولی گردشگران امروزه انگیزه های بسیار متفاوت تری برای گام زدن بر این کره خاکی دارند، تا آنجا که این اهداف به تفریح، تفرج، سیاحت، زیارت و گذراندن اوقات فراغت افزایش یافته است. یکی از اماکنی که دوست داشتند از آنها دیدن کنند، شهرها بودند. حضور شهر های مختلف با فرهنگ، مردمان و ویژگی های اقلیمی متفاوت گردشگران را متوجه شهرها کرد. این امر موجب حرکت بسیاری از مسافران به شهرها شد و تأثیرات فراوانی بر آنها گذاشت، تا آنجا که امروزه بسیاری از شهر ها برای جلب گردشگر به رقابت پرداخته و خود را برای پذیرایی هر چه بهتر به روز می کنند. در شهرها جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که شامل جاذبه های تفریحی، طبیعی، تاریخی، مذهبی و … می شود. هر شهری به جهتی شهرت دارد و مورد توجه گردشگران قرار دارد. یکی از شهرهای ایران که در بین گردشگران بسیار پر طرفدار است، شهر ییلاقی مزداوند شهرستان سرخس به شمار می رود.

معرفی شهر ییلاقی مزداوند

معرفی شهر ییلاقی مزداوند

سرخس یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از جاذبه های گردشگری آن راهی این منطقه می شوند. سرخس از جمله مناطقی در استان خراسان رضوی به شمار می رود که دارای تاریخی طویل و دراز است و در آن می توان مکان های گردشگری متنوعی را یافت. یکی از این جاذبه ها شهر مزداوند نامیده می شود و در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. پس از گذشتن از بیابان های گرم و خشک قره قوم و سپری کردن مرو و سرخس، قبل از آنکه وارد دشت حاصل خیز مشهد شود، از میان گردنه ای کوهستانی عبور می کند که به نام شهر مزدوران شناخته می شود.

مزدوران که چند سالی است به مزداوند تغییر نام داده، امروزی شهری است واقع در بخش مرزداران شهرستان سرخس. این شهر در فاصله 90 کیلومتری جنوب غربی سرخس و 95 کیلومتری شرق مشهد، در ارتفاع 1000 متری از سطح آب های آزاد قرار گرفته است. مزدوران شهری کوهستانی به شمار می آید و در نقاطی از آن چشمه های آبگرم وجود دارد. در گذشته در این شهرستان چهار آسیاب آبی وجود داشت که نشان از پر آبی منطقه دارد. در این منطقه اکثرا کاروان های تجاری عبور می کرد که همین موضوع باعث می شد که این محل همیشه مورد حمله راهزنان قرار داشته باشد.

جاذبه های گردشگری شهر مزداوند

جاذبه های گردشگری شهر مزداوند

شاید بتوان اولین و مهم ترین جاذبه گردشگری این شهر را آب و هوای خنک و مطبوع آن دانست که از اقلیم کوهستانی اش سرچشمه می گیرد. در این شهر می توانید جاذبه های گردشگری متنوعی را بیابید که شامل انواع مختلفی از جاذبه ها می شود.

غار مزداوند

غار مزداوند را می توان به عنوان مشهور ترین جاذبه این شهر معرفی کرد. این غار که در حاشیه شهر قرار دارد، در سال ۱۳۳۵ توسط دو غارنورد (زنده یاد منوچهر مهران و زنده یاد خورشیدی) کشف شد و در آن زمان یکی از بزرگ ترین غارهای کشف شده در ایران به شمار می رفت.

پارک غار مزداوند

جاذبه های تاریخی

در این شهر می توان جاذبه های تاریخی متعددی را پیدا کرد، که هر کدام به دوره از تاریخ مربوط می شوند. یکی از این جاذبه ها، قلعه ای است که در درون شهر قرار دارد و در حال حاضر آثار بسیار کمی از آن باقی مانده است. در مزداوند سه محوطه استقراری مربوط  به دوران پیش از اسلام شناسایی شده است. در این محوطه ها سفال ها و اشیائی مربوط به گذشته پیدا شده است که آنها را به دوران قبل از اسلام می رساند.

پارک غار مزداوند

در دامنه کوهی که غار مزداوند در آن قرار دارد پارکی ساخته شده است که از جمله جاذبه های تفریحی این شهر به شمار می رود. این پارک دارای امکانات متنوعی است و چشم انداز زیبایی رو به شهر دارد. این ناحیه، به محلی برای تفریحات آخر هفته ساکنان و کسانی که برای بازدید  از غار می آیند تبدیل شده است.

راه های دسترسی به شهر مزداوند

راه های دسترسی به شهر مزداوند

برای اینکه بتوانید در شهر مزداوند گشت و گذار کنید باید در ابتدا بلیط قطار سرخس را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید. پس از اینکه به شهر سرخس رسیدید می توانید با وسایل نقلیه عمومی موجود در این شهر به مزداوند بروید. این شهر در 95 کیلومتری سرخس قرار دارد و اگر می خواهید با خودرو شخصی به آنجا بروید باید در جاده مشهد سرخس قرار بگیرید.

بازدید از شهر ییلاقی مزداوند

برای دیدار از این شهر هیچ شرطی وجود ندارد ولی پیشنهاد می کنیم در فصل بهار یا تابستان به این شهر سفر کنید تا از زیبایی های آن به طور کامل بهره مند شوید. زمانی در حدود یک تا دو روز برای گشت و گذار و دیدار از جاذبه های گردشگری این شهر کافی به نظر می رسد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.