مزار نظام‌الدین عشق‌آباد

مزار نظام‌الدین عشق‌آباد؛ معرفی + راه های دسترسی

جاذبه ها، مولفه های اصلی گردشگری هستند و به این دلیل «جاذبه های گردشگری» نامیده می شوند زیرا تمایل به جذب گردشگر دارند. جاذبه ها مکان ها، افراد، رویدادها و مواردی هستند که گردشگران را به مقصد جذب می کنند.

نمونه های متداول آن شامل مکان های طبیعی و فرهنگی، اماکن تاریخی و مذهبی، بناهای تاریخی، باغ وحش ها و مراکز بازی، موزه ها و گالری های هنری، باغ ها، سازه های معماری، پارک های موضوعی، امکانات ورزشی، جشنواره ها و رویدادها، حیات وحش و مردم است. تاریخچه جاذبه ها با توسعه صنعت جهانگردی پیوندی ناگسستنی دارد.

بخش هایی مانند حمل و نقل، محل اقامت و خرده فروشی سفر به عنوان بخشی از این سیستم وجود دارد زیرا آنها تمایلات گردشگران به دیدن جاذبه ها را پشتیبانی و حمایت می کنند. ایران یکی از کشورهایی است که به خاطر قدمتی که دارند سرشار از جاذبه های تاریخی است که برخی از آنها در دسته جاذبه های مذهبی نیز جای می گیرند. شهر فریمان اثر تاریخی به نام مزار نظام الدین عشق آباد دارد که هم در زمره جاذبه های تاریخی و هم مذهبی قرار دارد و موضوع اصلی این بخش از مجله مستر بلیط است.

معرفی مزار نظام‌الدین عشق‌آباد

معرفی مزار نظام‌الدین عشق‌آباد

این اثر تاریخی در شهرستان فریمان و روستای عشق آباد قرار دارد و که مقبره نظام الدین یکی از نوادگان امام سجاد (ع) است. بنای این مقبره را متعلق به دوران تیموریان می دانند و شاید هم بیشتر از این دوران قدمت داشته باشند. این بنا از معماری خاصی پیروی می کند و زیبایی وصف ناشدنی دارد. این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۴۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر فریمان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “فریمان” را مطالعه نمایید.

معماری بنای عشق‌آباد

پلان این بنا به صورت چهار ضلعی است که در هر ضلع خود درگاهی دارد و با گذشت زمان به صورت هشت ضلعی در آمده است. این بنا دارای ایوان نسبتاً بزرگی است که به سمت شرق ساخته شده و تزئینات رسمی بندی و گچی زیبایی سقف ایوان را مزین کرده است. این ایوان را می توان شاخص ترین قسمت این بنا دانست، که با دیدن آن اولین بخشی که به چشم می آید، است.

برای تزئین ایوان در سمت چپ آن با استفاده از آجر کلمه محمد (ص) به صورت مشبک و در قسمت راست آن کلمه علی (ع) را ایجاد کرده اند. سقف آن به صورت گنبد آجری روی آن ساخته شده و ساقه گبند بنا به شکل خفته راسته کار شده که زیبایی نمای آن را دو چندان کرده است.

برای سفر به فریمان راه های مختلفی وجود دارد که استفاده از اتوبوس یکی از این راه ها و روشی مقرون به صرفه و ارزان قیمت است. برای خرید بلیط اتوبوس به سایت مستر بلیط مراجعه کنید از تخفیفاتی که برای کاربران در نظر گرفته شده است استفاده کنید.

راه های دسترسی به مزار نظام‌الدین عشق‌آباد

راه های دسترسی به مزار نظام‌الدین عشق‌آباد

روستای عشق آباد که در شهرستان فریمان و استان خراسان  رضوی قرار دارد این مزار را در دل خود جای داده است. بنابراین اگر می خواهید به دیدن آن بروید باید به این روستا سفری داشته باشید. فاصله روستا از مرکز شهرستان، فریمان، 110 کیلومتر و بهتر است با خودرو شخصی به این روستا سفر کنید تا آسایش بیشتری داشته باشید. در غیر این صورت می توانید با  وسایل نقلیه عمومی که از فریمان به این مقصد می روند نیز استفاده کنید.

شرایط بازدید

بازید از این مکان را می توانید بدون پرداخت هزینه انجام دهید، این موضوع در اکثر آثار مذهبی دیده می شود. مزار سید نظام الدین در بیشتر ایام سال (بویژه ایام تعطیل) میزبان زائران زیادی است که جهت زیارت در عشق آباد حضور پیدا می کنند. علاوه بر زیارت این مقبره می توانید، در روستا نیز به گردش بپدازید و از محصولات روستاییان نیز خرید داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *