قلعه مسک؛ معرفی + راه های دسترسی

0 333

جاذبه های گردشگری انواع مختلفی دارند که در هر یک از شهرهای کشورمان می توانید انواع متخلفی از آنها را مشاهده کنید. آثار تاریخی، آثار طبیعی و آثار مصنوعی از انواع آثار گردشگری هستند که مسافران را به سمت خود می کشانند.

آثار تاریخی به مکان ها و بناهای به جای مانده از قرن های گذشته اطلاق می شود، جاذبه های طبیعی همانطور که از نامشان پیداست مناطق طبیعی هستند که به خاطر نوع متفاوتشان شهرت پیدا می کنند و آثار مصنوعی نیز به دست سازه هایی می گویند در زمان معاصر ساخته شده اند و می توان گفت از نوعی مدرنیته برخوردار هستند.

شهرهای ایران که اکثرا دارای تاریخچه غنی هستند مملو از آثار تاریخی گوناگون هستند که بخشی از آن را قلعه ها تشکیل می دهند. اکثرا قلعه نقش حفاظتی را ایفا می کردند و در قسمت های مختلفی ساخته می شدند.

قلعه مسک یکی از قلعه هایی است که در شهرستان درمیان و روستای مسک باقی مانده است و ما در مجله مستر بلیط به عنوان موضوع این مطلب، آن را انتخاب کرده ایم، پس اگر مشتاق هستید تا با این اثر تاریخی بیشتر آشنا شوید تا انتهای مطلب را مطالعه کنید.

معرفی قلعه مسک

معرفی قلعه مسک

این قلعه که از دوران میانه اسلامی تا دوران صفوی مورد استفاده بود، در شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی و در قسمت غربی روستای مسک قرار دارد. قلعه مسک نام خود را از روستایی که در آن قرار دارد، گرفته است.

این قلعه شهرت خود را نه نتها از به جای ماندن از گذشته دارد بلکه از این لحاظ حایز اهمیت است که آن را تنها قلعه 9 برجی دنیا می دانند و به همین خاطر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت نیز رسیده است.

بنابر داستان هایی که از این قلعه روایت می شود در گذشته که روستا دارای امنیت نبوده مردم در داخل قلعه زندگی می کردند که هنوز هم آثاری از خانه های مردم روستایی در داخل آن دیده می شود.

بنابر گفته کارشناسان سه طایفه در این مکان سکونت داشتند به نام های خواجه، آقا و میر. در سال 1328 در این قلعه مدرسه ای ساختند که همین امر باعث شد، ساکنان آن به اجبار از این قلعه خارج شوند و در اطراف قلعه سکنی پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر درمیان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “شهر درمیان” را مطالعه نمایید.

درباره روستای مسک

این روستا یکی از روستاهای شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی است و آب و هوائی آب و هوائی نسبتا معتدل دارد. این روستا را می توان روستایی تاریخی نامید زیرا آثار تاریخی مختلفی از دوره های مختلف در این روستا باقی مانده است.

خانه های مردم روستایی یک سر از خشت و گل ساخته شده اند. از جاذبه های تاریخی به جای مانده در این روستا می توان متوجه قدمت این روستا شد و فهمید که این روستا از سال های دور و درازی همیشه دارای ساکنانی دائمی بوده است.

از جمله این آثار می توان به قلعه باستانی، قلعه کوه، قبرستان گبرها، قبرستان مسلمانان، حمام تاریخی، مسجد جامع، مسجد میرو، تعداد ۲ سنگ نگاره تاریخی (ازجمله سنگ نگاره معروف فتح قهستان توسط شاه علی)، قنات تاریخی و تعداد ۹ آسیاب اشاره کرد. علاوه بر این آثار، جاذبه های طبیعی متنوعی در این روستا وجود دارد که اهمیت آن از لحاظ گردشگری را بالاتر می برد.

معماری قلعه مسک

معماری قلعه

پلان اصلی این قلعه به صورت چهار ضلعی، و برج های مختلفی در سرتاسر آن نهاده شده است. این قلعه را در سه طبقه ساخته اند که مسلما در طبقه اول احشام و حیوانات نگهداری می شدند، طبقه دوم در  فصل زمستان مورد استفاده قرار می گرفت و طبقه سوم در فصل تابستان کاربرد داشت.

در هرقسمت از مصالحی متفاوت بهره برده اند در قسمت اول از لاشه سنگ، قسمت دوم آجر و در طبقه سوم از چوب استفاده کرده اند. در طبقه اول همیشه آتشی روشن بود که به این وسیله آن قسمت را ضد عفونی می کردند و هنوز دیوار های این بخش سیاه هستند.

اجزای تشکیل دهند برج شامل حصار، ۹ برج، دروازه ورودی و عناصر داخلی است. همانطور که در قسمت های قبلی اشاره شد این قلعه 9 برج دارد، که آن را تبدیل به قلعه ای منحصر به فرد کرده است. وقتی وارد قلعه شوید می توانید آثار به جای مانده از خانه های مردم روستایی را درون آن مشاهده کنید.

دروازه ورودی قلعه که در قسمت جنوبی آن قرار گرفته است را با آجر ساخته اند و در دو طرف آن دو برج با نقشه ای مدور  قرار دارد. در سردر قلعه شعری نوشته اند که در وصف سازنده قلعه بوده است.

درب ورودی این قلعه در گذشته چوبی بزرگی بود و یک درب کوچک، در حدی که یک نفر از آن می توانست وارد شود، در داخل این درب وجود داشت، پس از ورود افراد به داخل در شب سنگی بزرگ را پشت این درب قرار می دادند، که امروزه این سنگ وجود دارد و درون قلعه که می روید می توانید این سنگ را مشاهده کنید.

دیوارهای سر تا سر قلعه را به طوری ساخته اند که قوسی به سمت داخل دارد و باعث استحکام بیشتر آن می شود. پایه های دیوارهای قلعه حدود سه متر عمق دارد و هر چه رو به بالاتر می رود ضخامت دیوار های کمتر می شود. تزئیناتی که در این قلعه وجود دارد با تزئینات دوران صفوی و تزئینات بناهای اصفهانی همخوانی و مطابقت دارد.

برای سفر به درمیان می توانید بلیط اتوبوس سفرتان را به صورت آنلاین، بهترین روش خرید، خریداری کنیدو از مزایایی که این نوع خرید برای شما به همراه دارد بهره مند شوید.

راه های دسترسی به قلعه مسک

راه های دسترسی به قلعه مسک

برای این بتوانید از این قلعه دیدن کنید باید به سمت شهرستان درمیان و روستای مسک که در فاصله 35 کیلومتری از مرکز شهرستان، یعنی اسدیه، قرار دارد، بروید. این مسیر را می توانید با خودرو شخصی و یا وسایل حمل و نقل عمومی بیپمائید.

شرایط بازدید

برای بازدید از ایمن مکان نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. در زمان بازدید از اثر می توانید در روستای مسک نیز چرخی بزنید و از دیگر آثار تاریخی آن نیز دیدن کنید، علاوه بر این می توانید دمی در طبیعت زیبای آن به استراحت بپدازید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بیرجند شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.