خانه باغ عطایی؛ معرفی + راه های دسترسی

0 311

انواع مختلفی از جاذبه های تاریخی وجود دارد که از میان آنان می توان خانه های تاریخی را نما برد. خانه های تاریخی نوع متفاوتی از آثار تاریخی هستند، زیرا آنها برخلاف دیگر آثار بخشی از زندگی و رسوم مردم عادی را به تصویر می کشند و در بردارنده‌ی فرهنگ فولکلور هستند. با سر زدن و تماشای آنها می توان به رسوم و فرهنگی که مردم در زمان گذشته داشته اند دست پیدا کرد.

این موضوعات است که خانه های تاریخی را با اهمیت می کند. از سوی دیگری تماشای این خانه ها برای بازدیدکنندگان به نوعی نوستاژی محسوب می شود و خاطراتی از دوران کودکی را برای آنها زنده می کند.

از این نوع خانه ها در بسیاری از شهرهای ایران می توانید پیدا کنید ولی در کمتر روستایی می توانید خانه ای پیدا کنید که با سبکی متفاوت ساخته شده باشد، روستای نوغاب استان خراسان جنوبی از روستاهائی است که یکی از این خانه های تاریخی در آن جای دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط شرحی از این خانه را برای شما آورده ایم پس با ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

درباره خانه باغ عطایی

معرفی خانه باغ عطایی

این خانه در روستای نوغاب درمیان و در استان خراسان جنوبی قرار دارد و تاریخی که برای آن بر می شمرند به اواخر حکومت قاجار و اوایل حکومت پهلوی بر می گردد. این خانه  از معدود خانه های روستایی است که ساختار و معماری متفاوتی با دیگر بخش ها و خانه های روستائی دارد.

این خانه  در زمره خانه باغ های قرار دارد، بدین گونه که عمارتی در باغ ساخته شده است. این اثر تاریخی اهمیت خاصی که از حیث معماری و منطقه قرار گیری دارد در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر درمیان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “شهر درمیان” را مطالعه نمایید.

معماری خانه باغ

همانطور که در بخش قبل گفته شد این خانه ترکیبی از باغ و خانه است و در معماری آن عناصر خانه های دوران قاجار به چشم می خورد. این خانه مانند بسیاری از خانه های هم عصر خویش از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده است، که هر بخش وظیفه ای مجزا را ایفا می کردند و از نوع خانه های با حیاط مرکزی است، که اتاق ها و بخش های مختلف خانه در دور تا دور آن قرار گرفته اند.  در قسمت راست خانه اندرونی و در سمت چپ آن بیرونی قرار دارد.

یکی از عناصر معماری آن، که بسیار جلب توجه می کند، وجود دو ورودی در خانه است که در کنار هم قرار دارند ولی این دو ورودی هر کدام بازدید کنندگان را به بخشی از خانه هدایت می کنند. یکی از این سردرها، افراد را به سمت فضای اندرونی و دیگری به یک راهرو سوق می دهد که فضای بین اندرونی و بیرونی بنا را به نمایش می گذارد.

پس از عبور از این قسمت ها به حیاط خانه می رسید که در آن چهار باغچه به صورت قرینه به چشم می آید. دور تا دور بنا نیز راهرو هایی به سمت فضا های متعدد و مختلف تعبیه شده است؛ در قسمت جنوب شرقی بنا می توان دو راهرو را دید که اولی به انباری و دیگری به یک اتاق با پوشش منحنی می رسند، در مجاورت آن دالانی قرار دارد که در انتهای آن سرویس بهداشتی (توالت) و راه پله پشت بام ساخته شده است.

آشپزخانه را در قسمت غربی ساختمان ساخته اند که از دو فضای مرتبط به هم تشکیل شده است که قسمت اول برای پخت و پز و دیگری به عنوان انبار به کار می رفتند. در همین بخش و در سمت شمالی اتاق، یک فضایی، که در گذشته مانند فرهای امروزی از آن استفاده می شد و با پوشش منحنی دیده می شود که در زیر آن نیز محلی برای گرم کردن آن و روشن کردن آتش ایجاد کرده اند.

برای سفر به درمیان بهترین راه و روش اتوبوس است و برای خرید بلیط اتوبوس هم می شود از مستر بلیط استفاده کرد.

راه های دسترسی به خانه باغ عطایی

راه های دسترسی به خانه باغ عطایی

برای اینکه بتوانید از این بنا دیدن کنید باید به روستای نوغاب از توابع درمیان سفر کنید. این سفر را هم می  توانید به کمک سایل حمل و نقل عمومی و هم خودرو شخصی انجام دهید.

شرایط بازدید

بازدید از این خانه را می توانید به صورت رایگان انجام دهید، پس این می تواند نکته ای مثبت برای سفر به روستا تلقی شود. در مدت بازدید از این مکان بهتر است زمانی را نیز صرف دیدار از روستا نمائید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بیرجند شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.