قلعه درخش؛ معرفی + راه های دسترسی

0 330

شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی قرار دارد و مرکز این شهرستان شهر اسدیه است. دلیل نام گذاری این منطقه روستایی به همین نام است که در این شهرستان قرار دارد. و به خاطر قرار گیری در میان دو کوه این نام را برای آن برگزیده اند. این شهرستان از مناطق مرزی ایران به حساب می آید و در همسایگی کشور افغانستان قرار دارد.

آثار تاریخی که در این ناحیه قرار دارند مشخص کرده اند که این منطقه از قدمت بالائی برخوردار است. احتمال اینکه در دوران پیش از اسلام نیز این منطقه دارای جمعیت بوده، زیاد است. این شهرستان با نام شهر قلعه های خراسان جنوبی مشهور است و دلیل آن نیز تعدد قلعه هایی است که در این مکان وجود دارد.

این قلعه نشان می دهند این منطقه از لحاظ سیاسی و استراتژیک اهمیت بالائی داشته که این همه قلعه در قسمت های مختلف آن ساخته اند. قلعه درخش یکی از همین قلعه هایی است که در این شهرستان وجود دارد و در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ آن می رویم.

معرفی قلعه درخش

معرفی قلعه درخش

این قلعه در روستای درخش، شهرستان درمیان از توابع استان خراسان جنوبی قرار دارد و قدمت آن را بیش از دوران صفوی تخمین زده اند. این قلعه به منظور کاربری نظامی مورد استفاده قرار می گرفت و هدف از ساخت آن بالا بردن امنیت راه ها و روستا و شهرهای اطراف بوده است. این بنا هم جنبه دفاعی و مسکونی داشته و محل زندگی حاکمان این منطقه بوده است. این بنا به خاطر اهمیتی که دارد به ثبت میراث ملی ایران در آمده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر درمیان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “شهر درمیان” را مطالعه نمایید.

معماری قلعه درخش

این بنا را که بر روی تپه ای ایجاد کردند مانند اکثر قلعه های این منطقه به صورت چهار ضلعی ساخته اند و در قسمت غربی و جنوبی آن برج های که دارای نقشه مدور هستند وجود دارد، از این برج ها برای نگهبانی و دیده بانی استفاده می کردند.

ورودی آن در ضلع جنوبی و پس از آن فضای هشتی قرار گرفته که دارای پوشش گنبدی از نوع عرقچین است. قلعه درخش دارای دو حیاط مرتبط با یکدیگر است که هشتی مورد نظر با یک راهرو به حیاط اصلی متصل می شود و در اطراف حیاط ها اتاق هایی قرار گرفته اند.

برای تزئین کردن اتاق ها از شومینه و طاق نماها استفاده کرده اند. در حیاط دوم اتاقی در گوشه شمال‌غربی آن وجود داشته که به فضای برج منتهی می‌شده است. مصالحی که در ساخت آن استفاده کرده اند خشت و کاهگل است که عمده مصالح به کار رفته در ساختمان مناطق گرم و خشک هستند.

برای سفر به درمیان استفاده از اتوبوس می تواند روشی جذاب و مقرون به صرفه باشد، همچنین می توانید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط و به صورت آنلاین تهیه کنید.

معرفی قلعه درخش

راه های دسترسی به قلعه درخش

برای اینکه از این قلعه دیدن کرد باید به روستای درخش سفر کنیم تا بتوانیم این بنای زیبا را تماشا کنیم. روستای درخش در 54 کیلومتری شهر درمیان قرار دارد و برای رفتن به این روستا بهتر است از خودرو شخصی استفاده کنید.

شرایط بازدید

بازدید از این قلعه به صورت رایگان است و این موضوع می تواند نکته مثبتی در مورد این اثر تاریخی باشد. موقع بازدید از بنا می توانید دیداری از روستا هم داشته باشید و طبیعت روستا هم لذت ببرید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بیرجند شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.