خانه مشروطیت اصفهان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 422

اصفهان شهری است دارای جاذبه های فراوان و علاوه بر آن شهری توریست پذیر، که یکی از جاذبه هایی که در این شهر در نوع خود بسیار منحصر به فرد است خانه مشروطه یا مشروطیت نام دارد. این بنا یکی از بناهای قدیمی به جای مانده از دوران قاجار است، و در واقع حکم مجلس آن دوران را داشت. به این علت که رجال سیاسی، آزادی خواهان و علما در این خانه گرد هم می آمدند تا درباره مسائل مربوط به مشروطیت و امور مدنی سخن گفته و مشورت کنند.

اکنون شما قادر هستید که با تهیه بلیط هواپیما اصفهان به اصفهان سفر کنید و خودتان را به خانه مشروطه برسانید و در حیاط و شاه نشین آن قدم بزنید خود را در لابه لای آن تاریخ را تصور کنید. این خانه باستانی در تاریخ و فرهنگ، هنر شهر اصفهان نقش بسیار پررنگی داشته است البته این خانه جز یکی از آثار ملی ایران محسوب می شود.

این خانه تاریخی نماد مبارزه با استبداد در گذشته است و به مانند پلیست که شیوه نگرش و تفکرات علما را با آینده و نسل امروز پیوند می دهد. این خانه تاریخی و زیبا از جمله خانه های تاریخی کم تر شناخته شده در شهر اصفهان است، به همین علت در اکثر مواقع کاملا خلوت است.

تاریخچه خانه مشروطیت اصفهان

همانگونه که در ابتدای مطلب ذکر کردیم خانه مشروطیت قدمت بسیار بالایی دارد و در واقع به دوران حکومت قاجار مرتبط است، در آن دوران به فردی به نام محمد تقی رازی تعلق داشت و بعدها مالکیت خانه به حاج آقا نجفی رسید این شخص نقشی پررنگ در دوران مشروطیت داشت، بعد از پیروزی انقلاب، این خانه توسط شهرداری اصفهان خریداری شد و به منظور مرمت برنامه هایی تحت این عنوان ریخته شد و سپس فرآیند مرمت خانه شروع شد در نهایت قسمتی از این خانه به موزه تبدیل و بازدید از آن برای عموم آزاد شد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر اصفهان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “اصفهان” را مطالعه نمایید.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معماری و سبک طراحی در خانه تاریخ مشروطیت بسیار چشمگیر و زیبا است چرا که در ساخت آن معماران و هنرمندان مطرحی دست داشته اند، باید بگوییم که این خانه از نظر معماری و سبک ساخت اندکی از خانه های تاریخی دیگر در اصفهان بهتر است.

کاربرد شیشه کاری های ارسی پنج لنگه، گچ بری های بسیار فوق العاده، درهای نفیس و نقاشی های شیر و شکر در زیبایی و چشم نوازی این خانه نقش پررنگی را ایفا می کنند، خانه مشروطه دو شاه نشین دارد و همچنین دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی و ۱۲ اتاق است.

اگر شما برای آشنایی با خانه مشروطیت نگاهی مختصر به تصاویر آن بیندازید، در ابتدا شیشه های رنگی که رقص نور ایجاد می کنند توجه شما را به خود جلب می کنند این شیشه های رنگی فضای داخلی خانه را تبدیل به دنیای رنگارنگ و متفاوت کرده است، این خانه یک قسمت بسیار زیبا دارد که دارای هفت اتاق دری است، این اتاق کاملا از دو طرف شیشه کاری شده و با تابش نور خورشید زیبایی و جذابیت آن دوچندان می شود.

هر گردشگری که وارد خانه مشروطیت می شود به وجد می آید که چند عکس یادگاری از نمای زیبای بگیرد. این خانه اتاق هایی طاقچه دار دارد و دکور خانه ها کاملا سنتی است و شما را به حال و هوای گذشته می برد، تالار این خانه نیز گچ بری هایی دارد که بسیار زیبا تزئین شده اند و طرح های آن برای علاقمندان به معماری و هنر بسیار جذاب و زیبا است.

اگر شما به بازدید خانه های قدیمی علاقه زیادی دارید مجله مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند حتما سری به این خانه بزنید چرا که گنجینه ای از اسرار گذشته را در خود جای داده است.

در واقع این خانه تاریخی به دلیل این که از لحاظ فرهنگی و تاریخی اهمیت دارد در اصفهان با عنوان موزه نیز شناخته می شود، البته وسایل داخل موزه کاملا با دوران مشروطه مرتبط است یعنی بازدیدکنندگان را با اسناد، مدارک و تصاویر مشروطه خواهان و اندیشه آن ها آشنا می کند. در برخی از قسمت های این خانه وسایلی از آزادی خواهان و فعالان در حوزه مشروطه در مقابل دیدگان افراد قرار دارد.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

در برخی از ساعات و ایام بازدید از خانه مشروطه محدود می شود دلیل این کار نیز این است که برای حفاظت در برابر شرایط آب و هوایی این تصمیم توسط سازمان میراث فرهنگی گرفته می شود، برای همین باید قبل از مراجعه با روابط عمومی این بنا تماس بگیرید و از ساعت بازدید مطمئن شوید.

برای بازدید از خانه شما یک ساعت زمان لازم دارید و برای بازدید از علاقمندان هزینه ای دریافت نمی شود مستر بلیط پیشنهاد می کند حتما در فصول بهار و تابستان به بازدید این بنا بروید چرا که این فصل مناسب ترین موقع برای سفر به اصفهان است البته بدانید که بیشتر جذابیت بنا به دلیل شیشه های رنگی و ارسی است پس بهترین زمان مواقع آفتابی در روز است.

راه های دسترسی به خانه مشروطیت اصفهان

برای دسترسی به این موزه باید به ضلع شرقی میدان نقش جهان و حوالی خیابان نشاط بروید اگر با خودروی شخصی تان به بازدید می روید می توانید از سمت خیابان فرشادی خود را به کوچه مقصود بیک برسانید و از آن جا تابلوهای راهنمای خانه مشروطیت را دنبال کنید. البته اگر بازارچه حسن آباد اصفهان برای شما آشنا است را می شناسید به راحتی می توانید به خانه مشروطه برسید، فقط بعد از مدرسه علمیه امام علی به سمت کوچه شبنم بپیچید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.