فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد؛ معرفی+راه های ارتباطی

0 406

مشهد دومین کلان شهر ایران بعد از تهران است. این شهر بخاطر وجود حرم امام رضا از قطب های زیارتی ایران می باشد. علاوه بر این مشهد دارای آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری است که این نیز به خودی خود باعث جذب گردشگران بیشتر شده است.

این شهر در حوزه رودخانه کشف‌رود و در دامنه کوه های بینالود و هزار مسجد قرار گرفته و آب و هوای آن معتدل رو به سرد و خشک است. بیشتر سفرهائی که به این شهر انجام می‌گیرید از طریق هوائی می باشد. برای خرید بلیط هواپیما نیازی به خرید حضوری نیست، از طریق سایت مستر بلیط به صورت آنلاین می توانید بلیط خود را تهیه کنید. فرودگاه مشهد راه سفر به آن را هموار کرده است. برای سفر به مشهد می توانید از طریق هوائی اقدام کنید. در ادامه اطلاعات کاملی از فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد برای شما ارائه می‌دهیم.

تاریخچه فرودگاه مشهد

در محل میدان پانزده خرداد، باند خاکی وجود داشت که محلی برای فرود  هواپیماهای نظامی کوچک بود. پس از آن در سال 1330 فرودگاه این شهر را تاسیس کردند. در این سال فرودگاهی در محل زائر سرای فعلی احداث شد. اولین باند فرودگاه در زمان توسعه آن با اتصال تاکسی وی پارکینگ هواپیماها فرودگاه قدیم به ابتدای باند 13 و ادامه آن به صورت تاکسی وی تا پارکینگ نیروی هوائی ایجاد شد. باند جدید فرودگاه در سال 1346 که از جنس بتن بود، مورد بهره برداری قرار گرفت. روزانه پرواز تهران مشهد با هواپیمای ملخی DC3 و پروازهای آموزشی و ایر تاکسی در این فرودگاه انجام می شد. برای پرواز های نظامی نیز از این فرودگاه استفاده می‌شده است.

در سال 1357 با افزایش پروازها و ورود هواپیماهای جدید مانند DC8 و بوئینگ 707، 737، 727 و ایرباس پارکینگ و ترمینال جدید و برج مراقبت پرواز و ساختمان های دیگری تاسیس شد. به علت انحلال شرکت پیمانکار این پروژه ها به صورت ناقص مورد بهره برداری قرار گرفتند. مراحل تکمیل این پروژه به بعد از انقلاب اسلامی موکول شد. پس از پایان جنگ تحمیلی نام این فرودگاه به شهید هاشمی نژاد تغییر پیدا کرد.

درباره فرودگاه مشهد

فرودگاه مشهد دومین فرودگاه پر رفت و آمد ایران بعد از فرودگاه مهرآباد محسوب می شود. این فرودگاه از لحاظ پروازهای ورودی و خروجی روزانه در رتبه اول در ایران قرار دارد. فرودگاه مشهد با مساحتی برابر با 540 هکتار در قسمت جنوب شرقی مشهد و در ارتفاع 995 متری از سطح دریا قرار دارد. مالک آن شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و گرداننده آن سازمان هواپیمایی کشوری و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۷۰،۰۸۴ هواپیما در این فرودگاه نشست و برخاست داشته اند و ۱۰،۰۳۰،۲۳۰ نفر مسافر و ۸۶،۶۸۱،۰۱۰ کیلوگرم بار جا به جا کرده است. فرودگاه بین المللی مشهد خدمات هوائی خود را به کلیه استان خراسان رضوی ارائه می‌دهد.

فرودگاه بین المللی مشهد قطب اصلی برای شرکت های هواپیمائی مانند شرکت هواپیمائی ایران ایر (قطب دوم)، شرکت هواپیمائی ایران ایرتور، شرکت هواپیمائی آسمان (قطب شرق کشور)، شرکت هواپیمائی کیش ایر (قطب دوم)، شرکت هواپیمائی ماهان (قطب دوم)، شرکت هواپیمائی معراج (قطب دوم) و شرکت هواپیمائی تابان است.

این فرودگاه دارای دو باند پرواز به طول های ۳٬۹۲۵ و ۳٬۸۱۱  که در موازات هم قرار گرفته اند، می باشد. تا کنون بیش از ۱۴ شرکت داخلی و ۱۶ شرکت خارجی به فرودگاه بین‌المللی مشهد پرواز داشته اند. ظرفیت این فرودگاه سالانه حدود ۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی است و هر ساله بیش از ۲۷ هزار زائر حج تمتع و ۲۰۸ هزار زائر حج عمره را می‌پذیرد. در مجموع شهر مشهد ۲۵ میلیون مسافر داخلی و خارجی را پذیرا است.

ماموریت این فرودگاه به این شرح می باشد: ارائه خدمات ناوبری هوایی در فضای کشور و فرودگاهها به پروازها، طراحی، تجهیز و کنترل مسیرهای هوایی کشور و هدایت هواپیماها در آنها، نصب و نگهداری تجهیزات و دستگاه‌های ارتباطی، ناوبری و نظارتی مدیریت ترافیک هوایی، نصب و نگهداری تجهیزات عملیات فرودگاهی در بخش‌های زمینی و هوایی فرودگاه‌ها، ارائه ارتباط ایمن و مبادله سریع پیام‌ها و اطلاعات هوانوردی.

ترمینال فرودگاه بین المللی مشهد

ترمینال های فرودگاه

این فرودگاه دارای دو ترمینال داخلی و خارجی می باشد. که این دو ترمینال دارای امکانات و تجهیزات منحصر به خودشان هستند.

ترمینال داخلی مساحتی برابر با 38000 متر مربع دارد. این ترمینال در ده ماهه اول سال 1394 پذیرای 5 میلیون و 700 هزار زائر و مسافر بوده است. این ترمینال از طراحی و معماری زیبا و قابل توجهی برخوردار است. ترمینال داخلی دارای دو سالن عمومی و ترانزیت می‌باشد. ورودی های پرواز های داخلی در قسمت شرقی و پذیرش مسافر، کانتر های دریافت کارت پرواز و پرواز خروجی در قسمت غربی آن واقع شده اند. دیگر امکاناتی که در این ترمینال یافت می شود شامل سوغات خراسان، آرايشگاه، خرازي،  دفاتر رزرو هتل و … می باشد. اتاق سیگار در سالن ترانزیت ترمینال قرار گرفته است.

مساحت ترمینال خارجی فرودگاه مشهد 21600 متر مربع می باشد. در ده ماه اول سال 1394 تعداد یک میلیون و هشتصد هزار مسافر و زائر از این ترمینال پرواز انجام داده اند. این ترمینال نیز مانند ترمینال داخلی دارای دو سالن عمومی و ترانزیت می‌باشد. در این ترمینال نیز امکاناتی گوناگونی یافت می شود که از آن جمله می توان به غرفه مواد غذایی، فري شاپ، فست فود و صندلی ماساژ اشاره کرد.

امکانات رفاهی فرودگاه

در این فرودگاه امکانات متنوع و زیادی وجود دارد که بسته به شرایط و احتیاجات مسافران طراحی شده اند. این امکانات رفاهی در هر ترمینال به صورت جداگانه وجود دارد. از این جمله می توان  اینترنت رایگان، پارکینگ و غرفه‌های تجاری را نام برد.

غرفه های تجاری که در این فرودگاه وجود دارد شامل آسانسور ، پله برقی ، واک وی، خدمات تلفن شهری و بین شهری کارتی، اجاره خودرو (بدون راننده)، دسترسی به اینترنت، آرایشگاه، دفاتر ترافیک شرکت های هواپیمایی، اشیاء گمشده، دفاتر فروش بلیط، امانات نگهداری بار مسافر، دفاتر رزرو هتل، امور جامدان، راهنمای مسافر، بسته بندی بار، رستوران، پارکینگ طبقاتی، سرویس بهداشتی، چرخ دستی حمل بار مسافر، غرفه بدلیجات، خدمات CIP، غرفه زعفران، خدمات اورژانس، غرفه سوغات، خدمات باربری، غرفه صنایع دستی، خدمات بانکی، غرفه عطر، خدمات به افراد توانیاب، غرفه عینک و ساعت، خدمات تاکسی بین شهری، مدرن ترین فری شاپ فرودگاهی در سالن ترانزیت، خدمات تاکسی شهری، نمازخانه می شود.

بانک  های مختلف کشور در این فرودگاه و در هر دو ترمینال آن خدمات  خود را ارائه می دهند و دارای شعبه هستند. دستگاه خودپرداز نیز برای رفاه حال مسافران در ترمینال ها قرار داد شده است.

برای استفاده از اینترنت رایگان نیاز به انجام تنظیمات خاص بر روی گوشی می‌باشد. هر یک از ترمینال ها پارکینگ مخصوص به خود را دارند. پارکینگ ترمینال شماره یک 2000 خودرو ظرفیت دارد. پارکینگ شماره 2 ظرفیتی برابر با 500 خوردرو و ظرفیت پارکینگ شماره سه 2000 خودرو است. یک پارکینگ طبقاتی در ورودی ترمینال شماره یک نیز وجود دارد که ظرفیت پذیرش 400 خودرو را دارد.

ترمینال بین المللی فرودگاه مشهد

پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه

این فرودگاه پرواز های مختلفی هم داخل و هم خارج کشور انجام می دهد. پرواز های داخلی این هواپیما شامل شهرهای آبادان، اردبيل، اروميه، اصفهان، اهواز، ايلام، بندرعباس، بوشهر، بيرجند، تبريز، تهران(فروردگاه مهرآباد و فرودگاه امام خميني)، چابهار، رشت، زابل، زاهدان، زنجان، ساري، شيراز، عسلويه، قشم، كاشان، كرمان، كرمانشاه، كيش، گرگان، ماهشهر، نوشهر، همدان و يزد می‌شود. از این فرودگاه تقریبا به تمامی فرودگاه های کشور پرواز انجام می‌گیرد. پرواز برای شهرهای بزرگ مانند تهران، شیراز، اصفهان و تبریز به صورت هر روزه است.

پرواز خارجی از این فرودگاه به مقصد و از مبدا شهرهای آدانا، استانبول، بغداد، بيروت، بصره، دبي، دوحه، شارجه، قندهار، كابل، كويت، لاهور، مسقط، مزارشريف، نجف و هرات انجام می‌گیرد.

شرکت‌های هواپیمائی فعال در فرودگاه

شرکت های هواپیمائی داخلی که در این فرودگاه پرواز انجام می‌دهند شرکت هواپیمائی آتا، شرکت هواپیمائی آسمان، شرکت هواپیمائی ايرتور، شرکت هواپیمائی ايران اير، شرکت هواپیمائی پويا، شرکت هواپیمائی تابان، شرکت هواپیمائی زاگرس، شرکت هواپیمائی قشم، شرکت هواپیمائی كاسپين، شرکت هواپیمائی كيش، شرکت هواپیمائی ماهان، شرکت هواپیمائی معراج، شرکت هواپیمائی ساها، شرکت هواپیمائی سپهران و شرکت هواپیمائی وارش هستند. این شرکت ها سفرهای پروازی مختلفی را به تمام نقاط ایران ارائه می‌دهند.

شرکت های هواپیمائی خارجی نیز در این فرودگاه پرواز های متعددی دارند از جمله شرکت هواپیمائی العربيه، شرکت هواپیمائی جزيره، شرکت هواپیمائی عراقي، شرکت هواپیمائی عمان، شرکت هواپیمائی تركيه، شرکت هواپیمائی سان اكسپرس، شرکت هواپیمائی فلاي دبي، شرکت هواپیمائی قطر، شرکت هواپیمائی كام اير و شرکت هواپیمائی کویت. سفر های خارجی این فرودگاه اغلب برای کشورهای مسلمان نشین نطقه انجام می‌گیرد.

فرودگاه‌های تابعه

سبزوار شهری تاریخی در شرق کشور با قدمتی بسیار کهن است. این شهر دارای 150 اثر تاریخی از جمله مناره خسروگرد، مسجد جامع، آرامگاه کاشفی، حوض هشت پایه، خانه عظیمیان، حسینیه قنادها و بسیاری دیگر می‌باشد. از غذاهای محلی این شهر می‌توان آوجیج، کَمِه‌جوش، اِشْکِنِه، کُماج، مِسوه را نام برد. هنرهای دستی زیبائی که شهر دارد شامل گیوه دوزی، نمد مالی، مسگری می شود.

فرودگاه این شهر سفر به آن را از طریق هوائی میسر کرده است. فرودگاه سبزوار به عنوان بزرگترین فرودگاه تابعه اداره کل فرودگاه‌های استان خراسان رضوی در غرب این استان و با فاصله 8 کیلومتری، در جنوب غربی شهر سبزوار با مساحتی حدود 328 هکتار با گونه آب و هوایی گرم و خشک واقع گردیده است، طرح اولیه فرودگاه در سال 1366 مورد پیگیری قرار گرفت. فرودگاه در سال 1382 تاسیس و در سال 1385 به عنوان مرز هوائی شناخته شد. در سال 2016 از این فرودگاه 396 پرواز انجام و 25،065 مسافر و ۱۷۲٬۹۴۷بار جا به جا شده است. این فرودگاه در رده 33 از نظر میزان تردد در میان فرودگاه‌های ایران قرار دارد. فرودگاه دارای یک باند پروازی به طول 3،178 متر است. از جمله تجهیزات ناو بری این فرودگاه می توان سیستم های کمک ناوبری VOR/DME  و NDB، سیستم روشنایی باند و CAT را نام برد.

این فرودگاه دارای یک ترمینال پروازی با مساحت 1800 متر مربع است که کلیه پروازها از این ترمینال انجام می‌گیرد. امکانات مختلفی از جمله غرفه های تجاری، دستگاه خودپرداز و پارکینگ در این فرودگاه وجود دارد.

شرکت های هواپیمائی مختلفی همچون هواپیمایی هما، هواپیمایی ماهان و هواپیمایی آتا در این فرودگاه فعالیت دارند. این فرودگاه تنها یک پرواز از تهران و بلعکس دارد. این پرواز ها به صورت روزانه و یک پرواز در روز انجام می گردد.

فرودگاه سبزوار خدمات خود را به شهر های نیشابور ،کاشمر ، اسفراین ،بردسکن ، جوین ،جغتای ، خوشاب ،داورزن و ششتمد ارائه می دهد. برای رفت و آمد به این فرودگاه می توانید از تاکسی های فرودگاه استفاده کنید.

فرودگاه سبزوار

دسترسی به فرودگاه

برای دسترسی به فرودگاه می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی و یا خودرو شخصی استفاده کنید. اگر قصد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را دارید می توانید از تاکسی های فرودگاه، اتوبوس های شهری، مترو و اجاره خودرو بدون راننده استفاده کنید.

راه های ارتباطی فرودگاه

اداره کل فرودگاه های استان              33400001

اطلاعات پرواز                          199          33400020

امانات                                   33400543

آموزش فنون                            33400255

پلیس فرودگاه                            33400070

تاکسيرانی                               33400253

گذرنامه                                 33400018 -33400090

گردشگری                              33400074

گمرک                                  33400221

وزارت خارجه                          33400167

برای رزرو هتل مشهد می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید،  رزرو آنلاین هتل شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.