شهرستان بندر لنگه در مغرب استان هرمزگان، در ساحل خلیج فارس قرار دارد و از شمال به شهرستان لار، از شمال غربی به شهرستان کنگان، از جنوب به خلیج فارس، و از مشرق به شهرستان بند عباس منتهی می شود. کوه های مهرگان در شمال شهر بندر لنگه و ایلچی و شب در شمال شرقی شهرستان واقع است. رود مهران، که از کوه های لامرد فارس سرچشمه می گیرد، به نام رود شور در آن جریان دارد  و به خلیج فار می ریزد. رود مقام در بخش شیبکوه با جهت شرقی – غربی جریان دارد و به خلج فارس می ریزد. در حدود 15 کیلومتری شمال شرقی بندر لنگه، شوره زار مهرگان قرار گرفته است که به سوی مغرب امتداد دارد. مردم عمدتا شیعه اثنی عشری و عده ای هم سنی شافعی اند. شغل عده ای از اهالی، صید انواع آبزیان، بویژه ماهی و میگو و داد و ستد و دریانوردی است. در این شهرستان می توانید شاهد جاذبه های گردشگری گوناگونی باشید که برخی از آنها، مسجد قدیمی دهکده دزگان، در حدود 75 کیلومتری شمال شرقی بندر لنگه، برج مدور داخل دریا در مغرب بندر کنگ، واقع در شصت متری از ساحل دریا که ظاهرا قدمت نهصد ساله دارد و ویرانه های قلعه پرتغالی ها در 45 متری مغرب برج مدور، هستند. علاوه بر این ها، مسجد ملک بن عباس نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آن به شمار می رود.

معرفی مسجد ملک بن عباس

معرفی مسجد ملک بن عباس

مسجد در قلب معماری اسلامی جای دارد و نمادی مناسب برای اعتقادات مربوط به آن است. مسلمانان این نقش نمادین را در همان مرحلۀ آغازین دریافتند و همان بود که سبب ایجاد نشانه های بصری مناسبی شد. از دیدگاه هنرمندان و معماران مسلمان، جهان هستی آفریده خداوند منان و مسجد آفریده بشر و تمثیلی از حیات و هستی است. در ایران می توانید مساجد بسیاری را بیابید که برخی از آنخا قدمتی بالا دارند و یکی از آنها مسجد ملک بن عباس در شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان محسوب می شود. این مسجد به دوران قاجار بر می گردد که به جای مسجدی قدیمی تر مربوط به دوران صفوی ساخته شده است. مسجد ملک بن عباس به دستور محمد بن عباس بحرینی برای سید محمد عالم ساخته شد. با توجه به قدمتی که این بنا دارد، در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۶۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. این مسجد در نزدیکی دریا قرار دارد و از معماری زبیا و خاصی برخوردار است. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این بنا پیدا کنید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید.

معماری و ساختار بنای مسجد

معماری و ساختار بنای مسجد

معماری این بنا به سبک هندی و از زیبایی خاصی برخوردار است. ساخت آن به صورت مساجد یک ایوانی با قوس ها و طاق های دو ابرویی با سبک هندی است. شبستان مسجد دارای یک ردیف ستون است که شش عدد از ستون ها در داخل و دو ستون در دو جانب قرار دارد، پا ستون ها مستطیل شکل است و ابعادی برابر با ۹۵ در ۹۵ سانتی متر و ارتفاع دو متر دارد که با آجرهای قالبی از گچ با نقوش زیبا تزئین شده اند. ایوان مسجد نیز دارای شش ستون است و دو ورودی در دو طرف ایوان دیده می شود. گچبرى سقف شبستان و ایوان آن، ترکیبى از قالب ‌گیرى و قطعات گل و بوته‌ و نماسازى آن گچى است. در قسمت ‌هاى برجاى ماندهٔ داخل بنا، به طور کاملاً آشکارى سبک نماسازی داخل معابد هندى را می توان مشاهده کرد. زیبا ترین و شگفت انگیز ترین قسمت این مسجد مناره آن به شمار می رود. منارهٔ‌ مسجد که ۲۲ متر طول و سه و نیم متر قطر دارد، در جنوب شرقی مسجد ملک بن عباس قرار دارد و با کمک پلکان مارپیچ آن که دارای ۴۷ پله و ارتفاع تقریبی ۳۵ سانتی متر است می توان از آن بالا رفت. مناره از لحاظ سبک با دیگر مناره‌‌ هاى ایرانى تفاوت دارد و در حال حاضر در حدود سه درجه انحراف به جانب شمال شرقی پیدا کرده است. طرح معمارى بالاى گلدستهٔ آن ترکیبى از طرح‌ هاى معمارى هندى و ایرانى و به شکل مارپیچ و مانند مار حلقه ‌شده‌ اى سر بر افراشته و در بالاى گنبد و بر انتهاى گلدسته قرار گرفته است.

راه های دسترسی به مسجد

راه های دسترسی به مسجد

برای اینکه بتوانید از نزدیک این مسجد را ببنید باید به سمت شهرستان بندر لنگه بروید. اگر با وسایل حمل و نقل عمومی می خواهید این کار را انجام دهید اتوبوس گزینه ای مناسب محسوب می شود. می توانید بلیط اتوبوس بندر لنگه را به صورت آنلاین خریداری کنید و به سمت این شهر حرکت کنید. این مسجد در غرب بندرلنگه نزدیک دریا و بلوار جدید شهر قرار دارد و به راحتی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

بازدید از مسجد ملک بن عباس

برای دیدار از این مسجد بمی توانید در هر روزی از هفته که تمایل دارید مراجعه کنید و نیازی به پرداخت هزینه برای دیدن آن نیست. این مسجد را در شهر با نام آرامگاه سید محمد عالم می شناسند بنابراین برای اینکه بتوانید آن را ببنید می توانید با این نام سراغ آن را بگیرید. با توجه به اینکه این شهر آب و هوایی گرم دارد، مستر بلیط پیشنهاد می کند در فصول خنک سال به این محل بروید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *