حرم امامزاده نجم الدین (ع) بشاگرد

0 215

در همه دوران های تاریخی افراد با اهداف گوناگونی اقدام به سفر می کردند که یکی از آنها زیارت و دیدار از جاذبه های مذهبی به شمار می رود که این موضوع نوعی از گردشگری با نام گردشگری مذهبی را به وجود آورده است. گردشگری مذهبی یکی از رایج ترین شکل های گردشگری در سراسر جهان است که سابقه آن مربوط با قرون گذشته و به طور کلی شامل سفرها و بازدیدهایی می شود که اصلی ترین هدف از آ نها تجربه ای مذهبی است. جاذبه های مذهبی، زیارتگاه ها و اماکن مقدس هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند. جاذبه های مذهبی و معنوی گردشگری کشور ما بسیار گرانبهاست، گروهی از این جاذبه های مذهبی، زیارتگاه ها و اماکن مقدس هستند که هرسال تعداد زیادی از جهانگردان را به سوی خود جذب می کنند. با رواج اسلام در ایران و گسترش مذهب شیعه در قرون اولیه اسلامی، شهرها و روستاهای ایران، به مراکزی برای زندگی تبدیل شده اند و پس از درگذشت امامزاده ها نیز مقبره هایشان به محلی برای زیارت مشتاقان تبدیل شده است که یکی از جنبه های مهم گذران اوقات فراغت در زندگی مردم به شمار می آید. یکی از این امامزاده های که در شهرستان بشاگرد استان هرمزگان قرار دارد، حرم امامزاده نجم الدین (ع) بشاگرد به شمار می رود.

درباره حرم امامزاده نجم الدین (ع) بشاگرد

درباره حرم امامزاده نجم الدین (ع) بشاگرد

بشاگرد یکی از شهرستان استان هرمزگان به شمار می رود که دارای قدمتی تاریخی است. بشاگرد احتمالا جمع بشگرد یا بشکرد است که برهان قاطع آن را شکارگاه معنی می کند. شوارتز اشتقاق این نام را از «باس»، که به گفته مقدسی نا محلی در شمال شرقی آن بوده است، یحتمل می داند. این نکته نیز شایان ذکر است که «بش» در زبان بلوچی به معنای «باران تابستانی» است که از ویژگی های هوای متغیر این ناحیه محسوب می شود. در این شهرستسان می توانید جاذبه های گوناگونی را بیابید که یکی از آنها حرم امامزاده نجم الدین (ع) به شمار می آید. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. حرم امام زاده سید نجم الدین، که از فرزندان امام سجاد (ع) به شمار می رود، در روستای «دَرکُلاهو» بخش «گافْرْ» و «پارامون» به فاصله ۷۰ کیلومتری شهر سردشت واقع شده است. این امامزاده یکی از با اعتبار و اهیمت ترین امامزاده های استان به شمار می رود که اهالی منطقه هر ساله برای زیارت به این محل می روند. ارزش این امامزاده به حدی است که هر ساله در روز عید قربان افراد زیادی از سراسر استان و همینطور استان های همجوار راهی این امامزاده می شوند و نماز عید را در آنجا می خوانند.

ساختار و معماری بنای امامزاده نجم الدین (ع)

ساختار و معماری بنای امامزاده نجم الدین (ع)

این امامزاده در میان کوه های سر به فلک کشیده قرار دارد و دارای ساختمانی مستطیل شکل است. مصالح به کار رفته در ساخت آن آجر ملاط است و تزئینات خاصی در آن دیده نمی شود. بر روی سقف آن می توانید گنبد هایی مخروطی در اندازه های مختلف را ببنید، که شاید بتوان آنها را تنها زینت این ساختمان دانست که به رنگ سفید هستند. در حال حاضر ساختمانی جدید برای این امامزاده در حال ساخت است. گرداگرد این محوطه را کوه های بلند فرا گرفته است که شاید بتوان آن را جذابیت این مرقد برشمرد.

راه های دسترسی به حرم امامزاده نجم الدین (ع)

برای اینکه بتوانید به زیارت این امامزاده بروید باید راهی شهرستان بشاگرد شوید و از آنجا خود را به روستای نزدیک این امامزاده برسانید. برای رفتن به بشاگرد می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس به صورت آنلاین کنید و به شهر بشاگرد و از آنجا با وسایل حمل و نقل عمومی به این محل بروید. اگر هم با خودرو شخصی به این مکان می روید این موضوع را باید به یاد داشته باشید که قسمت از مسیر تا رسیدن به امامزاده خاکی است.

بازدید از حرم امامزاده نجم الدین (ع) بشاگرد

بازدید از حرم امامزاده نجم الدین (ع) بشاگرد

برای زیارت امامزاده می توانید در هر زمانی که تمایل داشته باشید به این محل بروید. پیشنهاد مستر بلیط به شما این است که رد فصل های خنک سال این سفر را انجام دهید تا گرمای هوا موجب آزار شما نشود. اگر دوست دارید که در خلوتی از این مکان زیارت کنید بهتر است در روز عید قربان به آنجا نرود زیرا شلوغ ترین زمان برای زیارت این محل است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.