آبشار رودمعجن

0 237

موقعیت جغرافیایی ایران، طبیعت منحصر به فردی را به آن بخشیده است. به طوری که یکی از غنی ترین کشورهای دنیا از لحاظ دارا بودن جاذبه های طبیعی محسوب می شود. در دورافتاده ترین نقاط نیز دیدنی های زیادی وجود دارد. تربت حیدریه در استان خراسان ضوی، یکی از همان مکان هایی به شمار می رود که به آب و هوای مطلوبش مشهور است. ویژگی های خاص محیطی باعث شده است، تا زیبایی های بسیاری را در این فضا شاهد باشیم. قدمت این شهر به دوره اشکانیان بازمی گردد و از همان ابتدا تا به امروز جایگاه سیاسی و اقتصادی مهی داشته، به طوری که در حال حار ابنیه تاریخی زیادی در آن به جا مانده است که هریک اهمیت به سزایی در رشد توریسم منطقه داشته اند. علاوه بر آن ها یکی دیگر از شاخص ترین جاذبه های گردشگری این شهر، آبشار باشکوه رودمعجن است که در روستایی به همین نام قرار دارد. هر ساله و به خصوص در تعطیلات نوروز و تابستان، مردم از شهرهای اطراف مانند مشهد و البته استان های دیگر راهی آن می شوند. هوای خنک و دلپذیر و منظره چشم نواز، بسیاری را مجاب کرده تا حتما یک بار هم که شده است از این مکان دیدن کنند. در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط به معرفی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

موقعیت مکانی آبشار رودمعجن

موقعیت مکانی آبشار رودمعجن

این آبشار در روستای سرسبز رودمعجن واقع شده است؛ بنابراین به همین اسم از آن یاد می کنند. برای دسترسی به این فضا باید به سمت شمال غرب تربت حیدریه پیش روی کرد. سپس در فاصله کمتر از 50 کیلومتری شهر، به روستا خواهیم رسید. درباره تاریخ دقیق شکل گیری و سکونت یافتن مردم در منطقه اطللا دقیق در دسترس نیست. منتهی حدوداً در گزارشات ثبتی ارتش از دهه 20، از روستا  آبشار معروف آن نام برده شده است.

وجه تسمیه آبشار رودمعجن

در منابع قدیمی تر که اغلب متعلق به دوره های قبل و اوایل قاجاریه هستند، به جای رودمعجن، رودمهجن ذکر شده است و حتی بسیاری از سنگ قبرهای قدیمی روستا نیز همین عنوان یا پسوند را دارا هستند. تا پیش از عصر قاجار و تا انتهای آن حرف (ه) به جای (ع) تلفظ می شد تا اینکه پس از آن، در اسناد املاک و گواهی ها دیگر این حالت مورد استفاده قرار نگرفت. به طور ناگهانی از تاریخ 1290 تا به امروز رودمعجن جایگزین عناوین قبلی گشت. البته بعضی از صاحب نظران عقیده دارند به کاربردن (ه) تنها یک تلفظ محاوره ای است و شکل صحیح محسوب نمی شود. منتهی این نظری قطعی نیست. اگر فرض بر مثال، رودمهجن را مبنا قرار دهیم احتمالا واژه ابتدایی، رود ماه جان بوده، که بعدها تغییر شکل داده است. در مجموع می توان نتیجه گیری کرد که به احتمال قوی روستا از کرانه رودی گسترش یافته است و به مرور آن را به نام ماه جان خواندند؛ به طور کلی می شود معنای سرزمین کنار رود زیبا و عزیز را مبنی قرار داد. طبیعتا آبشار هم به دلیل قرار گیری در روستا همین طور معرفی می شود و امروزه رودمعجن بر سر زبان ها افتاده است.

ویژگی های آبشار معجن

این آبشار به طرز اعجاب آوری بلند و باشکوه به نظر میرسد. نکته جالب این است که برخلاف خیلی از آبشارهای دیگر که محیط های جنگلی به وجود آمده اند؛ رودمعجن درست میان تخته سنگ ها خودنمایی می کند. گویی دیوارهای سنگی آن را در برگرفته اند تا ظاهری با ابهت تر داشته باشد. باید فضایی شبیه به یک راهروی طبیعی که بدون دخالت انسان شکل گرفته را طی کنید تا تصویر آبشار را ببینید. البته صدای جوش و خروش آب از چند صد متر آن طرف تر هم به گوش می رسد. ارتفاع آن حدودا 28 متر است و به معنای واقعی کلمه زیبا و خیره کننده دیده می شود. هرچند برای رسیدن به این مقصد از روستا باید حدود 50 دقیقه پیاده روی را پشت سر گذاشت اما شکی نیست که حتما ارزشش را دارد.

آب و هوا منطقه

آب و هوا منطقه

روستای رودمعجن به طور کلی دارای جو محیطی معتدلی است. شاید بتوان با کمی اغماض آن را به شهمیرزاد تشبیه کرد. با این تفاوت که در این فضا زمین های کشاورزی زیاد و مزارع پر باری را به وفور خواهید دید. اطراف آبشار هم مانند سایر بخش ها خنک و مطلوب است. قبل از اینکه مسیر پیاده روی به سوی آن را در پیش بگیرید اندکی در روستا توقف کنید و از فضای چشم نواز اطراف لذت ببرید. زمستان های آن جا بسیار سرد هستند، در تابستان ها هم گرمای سوزانی غالب می شود. به همین دلیل اگر در بهار به آن جا سری بزنید با خوشایند ترین حالت ممکن رو به رو می شوید. باغات این روستای خوش آب و هوا همواره پر از میوه های آبدار و لذیذ هستند که می توانید حتی به عنوان سوغات کمی از آن ها خریداری کنید. خیلی از مردم شهرها و روستاهای نزدیک برای تعطیلات آخر هفته خود ترجیح می دهند به این مکان بیایند و این آبشار تماشایی و پاکیزگی هوای اطراف استفاده کنند.

بهترین زمان بازدید

مستر بلیط پیشنهاد می کند که سه ماهه نخست سال را برای سفر به این منطقه در الویت قرار دهید. همچنین ماه های تیر و اواخر شهریور هم مناسب هستند، زیرا گرمای هوا چندان شدت دار نیست. رودمعجن برای مسافرت های کوتاه پاییزه هم گزینه قابل توجهی محسوب می شود. هنوز سرما به طور آنچنانی آغاز نشده و گرما هم کاملا از بین نرفته است. یک گشت و گذار چند روزه در روستایی سرسبز و بازدید از آبشاری منحصر به فرد بی شک اوقات مفرحی را رقم خواهد زد.

سوغات معجن

زیبایی های رودمعجن به آبشار آن ختم نمی شود. علاوه بر میوه های خوش طعمی مثل انگور، سیب، گیلاس و گلابی، آلوچه و … زعفران اعلاء و قالی و گلیم هم جزو سوغات هستند.

شرایط بازدید از آبشار رودمعجن

شرایط بازدید از آبشار رودمعجن

دیدن کردن از آبشار رودمهجن یا رودمعجن برای عموم افراد رایگان است و در هر زمانی که مایل باشید می توانید به تماشای آن بروید. برای پربار تر کردن سفر، گرفتن عکس های یادگاری با لباس محلی را از یاد نبرید. چنانچه مایل بودید تا چند روزی بیشتر در این فضا بمانید، اقامت گاه بوم گردی نیز در روستا تاسیس شده است که از شما به نحو احسن پذیرایی خواهد کرد.

جاذبه های اطراف آبشار رودمعجن

آبشار و روستای نام برده را باید شاخص ترین جاذبه این محدوده تلقی کرد اما چند مورد دیگر نیز وجود دارند که بازدید از آن ها هم بسیار لذت بخش است. اگر چهار کیلومتر به سمت جنوب روستا پیش بروید به یک مکان باستانی به نام سر قلعه می رسید. در ضلع شمال شرقی هم ویرانه ای از قلعه دیگری به چشم می خورد.

آدرس و راه های دسترسی 

اگر تهران را مبدا فرض کنیم؛ حدودا 10 ساعت برای طی کردن مسیر باید در نظر گرفت. تهیه بلیط اتوبوس تربت حیدریه و یا بلیط قطار آن گزینه های مناسب و به صرفه ای هستند که می توان برحسب سلیقه یکی از آن ها را انتخاب کرد. روستای رودمعجن نیز 48 کیلومتر از طرف شمال غرب با شهر فاصله دارد. پس از رسیدن به آن جا هم، راهی 4 کیلومتری تا مقصد آبشار باید طی شود. این مسیر کمتر از یک ساعت پیاده روی لازم دارد که اگر کفش مناسب داشته باشید به هیچ وجه خسته کننده نیست زیرا در تمام راه مناظر زیبایی را می بینید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.