يكـی از انـواع گردشگری، گردشگری روستايی است كه با قدمتی بيشتر از يك قرن، با ارائه جذابيت و ايجاد تمايل در استفاده از فضا و ويژگی های محيط روستايی برای گردشگران و همچنين كاركردی جهت بهبود و ارتقاء شاخص های اقتصادی، اجتماعی – فرهنگی و زيست محيطی منطقه ميزبان مورد توجه بسياری واقع شده است. گردشگری روستایی شامل فعالیت های متنوعی است که گردشگران در نواحی روستایی انجام می دهند. انواع مختلف آن تحت عنوان گردشگری طبیعی، گردشگری فرهنگی، گردشگری بومی، گردشگری دهکده ای و گردشگری کشاورزی تفکیک و طبقه بندی شده اند. گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی  اجتماعی در نیمه دوم قرن هیجدهم در بریتانیا و سپس سایر کشورهای اروپایی ظاهر شد. رشد سریع تقاضا برای گردشگری روستایی از سال 1945 آغاز گردید. در این دوران بدلیل توسعه حمل و نقل و سهولت جابجایی، راه یابی به روستا آسان شد و تقاضا برای بازدید از مناطق روستایی رو به افزایش نهاد. شرایط طبیعی همراه با ساختار اجتماعی و فرهنگی محیط روستا اشکال گوناگون و متنوعی از روستاها را به وجود می آورند. این وجوه تمایز، خود خالق جاذبه هایی است که گردشگران روستایی را به بازدید از این مناطق علاقه مند می سازد. یکی از روستاهای ایران که در شهرستان اردل استان چهار محال و بختیاری قرار دارد، روستای لندی نام دارد.

معرفی روستای لندی

معرفی روستای لندی

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از روستاهای استان چهار محال و بختیاری که دارای جاذبه های طبیعی گوناگونی است اطلاعاتی را برای شما ارائه می دهیم. روستای لندی از توابع بخش میانکوه شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. شغل بسیاری از مردم این روستا دامداری و کشاورزی است و مردم آن بختیاری هستند و به زبان لری بختیاری سخن می گوید. خانه های مردم روستا با مصالح بوم آورد ساخته شده اند که شامل سنگ های نتراشیده و ملات گل می شود. سقف خانه های آنها با چوب و تیرک پوشانده شده است. این روستا  دارای نمایی زیبا است و در دره ای عمیق قرار دارد. گرداگرد این روستا را کوه ها و دره های مختلف فرا گرفته است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. زیبایی محیط اطراف این روستا بسیار زیبا و وصف نشدنی است و همین طبیعت بکر و خاص آن مسافران را به این ناحیه می کشاند. این روستا در دهستان شلیل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۶۰ نفر (۱۴۸خانوار) بوده‌است. یکی از جاذبه های طبیعی و خاص این روستا آبشار لندی به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

آبشار لندی

آبشار لندی

آبشار لندی هم یکی از آبشارهای دائمی و زیبای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می آید که در منطقه شلیل از توابع شهرستان اردل قرار دارد. طول تقریبی این آبشار حدودا 40 متر و عرض آن 3 متر می شود. آب این آبشار پس از سرازیر شدن از کوه به رودخانه بازفت وارد می شود و نهایتا در پشت سد کارون 4 می رسد. مسیر دسترسی به آبشار علاوه بر راه طولانی و کوهستانی، دارای پیاده روی نسبتا طولانی، حدود 10 کیلومتر از روستا، است. این مسیر شیب‌های تند و نفس گیری دارد اما در عین حال بسیار زیبا است و مناظری کم نظیر دارد. در طول این مسیر می توانید چادرهای عشایر بختیاری را نیز از نزدیک ببنید و با زندگی آنها نیز آشنا شوید.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

همانطور که اشاره کردیم این روستا در شهرستان اردل قرار دارد پس برای اینکه به این محل بروید می توانید بلیط اتوبوس را به صورت آنلاین از مستر بلیط تهیه کنید و سپس به شهر اردل بروید در آنجا هم می توانید از وسایل نقلیه عمومی داخل استانی استفاده کنید و خود را به این روستا برسانید. بسیاری از افراد هستند که ترجیح می دهند با خودرو شخصی به سفر بروند، اگر شما هم از این دسته افراد هستید باید در مسیر ناغان به سمت دو پلان را در پیش بگیرید و از این طریق به این روستا بروید.

بازدید از روستای لندی

اگر می خواهید در این روستا به گشت و گذار بپردازید نیازی نیست هزینه ای را بپردازید ولی باید به نکاتی که مربوط به محیط زیست و مردم روستا می شود توجه کنید. به هیچ عنوان زباله های خود را در روستا یا طبیعت اطراف آن نیندازید و همچنین سعی کنید از محصولات روستاییان به عنوان سوغاتی خریدی انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *