غار اردل

0 191

غارهای طبیعی در اثر عوامل مختلف به وجود می آیند، امام بیشتر غارهای موجود در دنیا در اثر نفوذ آب در لایه های سنگ های آهکی و انحلال آن با آب ایجاد شده اند که به این پدیده در زمین شناسی «کارستی شدن» می گویند. لازم به یادآوری است که عوامل دیگری نیز در تشکیل تعداد محدود از غارها دخالت دارند. این عوامل شامل گسیلش ها و چین خوردگی ها، ریزش بلوک های بزرگ تر، اثر فرسایشی باد، آب رودخانه ها در آبشار ها، ذوب لایه های تحتانی توده های یخچالی و … می شود. غارها به دلیل برخورداری از محیط پویای زمین شناختی همیشه مورد توجه زمین شناسان بوده اند ولی امروزه این تنها دلیل برای اهمیت آنها نیست و از آنها به عنوان جاذبه گردشگری نیز استفاده می شود. ایران یکی از کشورهایی به شمار می رود که غارهای بسیاری را در خود جای داده است و از لحاظ تنوعی حجم بالایی را شامل می شود و انواع متعددی از غارها در ایران وجود دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از غارهای ایران که امروزه به عنوان جاذبه گردشگری مورد توجه است اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. این غار در شهرستان اردل قرار دارد و با نام غار اردل شهرت پیدا کرده است.

معرفی غار اردل

معرفی غار اردل

استان چهار محال و بختیاری یکی از استان های سرسبز ایران به شمار می آید که دارای جاذبه های گردشگری متنوعی و با مساحت 16403 کیلومتر مربع در ناحیه جنوب غربی ایران واقع شده است. استان چهارمحال و بختیاري با در اختیار داشتن پارک ملی تنگ صیاد، ا ثر طبیعی ملی دشت لاله ها و تالاب هایی مانند چغاخور ، گندمان و …، علاوه بر این تنوع گونه های جانوری، گیاهی، وجود آبشار، چشمه و … دارای قابلیت های فراوانی در جذب گردشگران داخلی و خارجی است. براساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، استان چهارمحال و بختیاری دارای 7 شهرستان و 31 شهر، 21 بخش و 44 دهستان است. یکی از شهرستان های آن، شهرستان اردل به شمار می رود که جزء سرسبز ترین نواحی این استان به شمار می رود. این شهرستان هم به نوبه خود دارای جاذبه های طبیعی گوناگونی است که از تنوع خاصی برخوردارند و یکی از آنها غار اردل نام دارد که در مسیر راه جونقان به اردل و در حدود ۴ کیلومتری تونل اردل واقع شده است. در مسیر حرکت از سمت تونل به سوی جونقان، اگر به سمت چپ جاده نگاه کنید در خطی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر بالاتر از جاده می​توانید به راحتی دهانه غار را مشاهده کنید.

ساختار غار

دهانه غار حدود ۳۰۰ متر بالاتر از جاده و در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. سنگهای این بخش از کوه، لایه لایه و مملو از شکستگی هستند، به همین جهت فرسایش (باد، باران، برف، یخ زدگی، و حرارت خورشید) بر آنها اثر گذاشته و فضاهایی زیبا در منطقه پدید آورده است که غار اردل یکی از آنهاست. درون غار به صورت دایره ای است و سقفی گنبدی شکل دارد، قطر کف غار حدود ۱۲ متر و فاصله کف تا سقف هم حدود ۱۰ متر می شود. غار با دهانه​ای به ابعاد ۵/۱×۲ متر به بیرون راه دارد. دیوارها و سقف تماماً به صورت سنگ​های قالبی مکعب شکل هستند و به طوری که انگار سنگ تراشان آن​ها را با ابزار بریده و شکل داده​اند. ایوانی به عرض ۳ متر به صورت دنباله دار در دو طرف غار قرار دیده می شود. حفاری هایی در این غار انجام شده است که گودالی با عمق برابر با حدود ۵/۱ متر در کف غار دیده می شود؛ به این ترتیب که لایه​های خاک، زغال، و خاکستر به طور پی در پی در آن ها قابل مشاهده است. این لایه ​ها نشان می دهد که در این غار به صورت بلند مدت افرادی زندگی می کرده اند.

راه های دسترسی به غار

راه های دسترسی به غار

برای اینکه به دیدن این غار بروید باید در ابتدا به شهر اردل سفر کنید، برای اینکار می توانید بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید. در بخش های قبلی توضیح دادیم که این غار در جونقان به اردل و در حدود ۴ کیلومتری تونل اردل قرار دارد. پس اگر با خودرو شخصی این سفر را انجام دادید حتما در این جاده قرار بگیرید.

بازدید از غار اردل

برای دیدار از این غار نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی حتما با کمک یک راهنما و استفاده از تجهیزات کوهنوردی به این منطقه بروید. به یاد داشته باشید لباس و کفش مناسب هم به تن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.