امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی

0 689

در هر دوره ای از تاریخ ایران بناهای مذهبی با ویژگی های گوناگون در روستاها، شهرها، جاده های کاروانی، مناطق کویری، گذرگاه های کوهستانی و شهرهای ساحلی ایچاد گشته اند. این مقبره های مذهبی در بیشتر شهرها و روستا ها با نام امامزاده مامنی برای مسلمانان و دوستداران اولیا الله بوده و هستند. ویژگی های اقلیمی موجود در هر منطقه از کشور پهناور ایران منجر به احداث نوع خاصی از ساختار معماری در آرامگاه ها کشته است. در میان تمامی بناهای مذهبی، مقابر و به طور اخص امامزادگان در کنار مساجد، مهم ترین بناهای ایران اسلامی به شمار می آیند. آثاری که از دوره های مختلف در مقابر و مزارها، به خصوص امامزاده ها باقی مانده نشان م دهد که مردم همواره در راه حفظ، نگهداری، توسعه و گسترش این ابنیه بذل کرده اند و این تا آنجاست که ارزنده ترین آثار هنری در رشته های گوناگون از دوره های مختلف در این بناهای مقدس گرد آمده اند. یکی از امامزاده های ایران که در استان گلستان و شهرستان رامیان قرار دارد، امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی محسوب می شود که در بین اهالی منطقه از احترام و ارزش بالایی برخوردار است و سالانه افراد زیادی به زیارت ایشان می روند.

معرفی امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی

معرفی امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی

شهرستان رامیان یکی از شهرستان های استان گلستان محسوب می شود که سالیانه افراد زیادی برای سفر به آنجا می روند. شهر رامیان مرکز این شهرستان است و اصالتا ترک نشین محسوب می شوند. ترک های این شهر از ایل ترک های گرایلی و بخاطر نوع پوششان به قیزیلباش معروف هستند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری این شهر، امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی، اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می دهیم. امامزاده بی بی حلیمه خاتون در ۲۵ کیلومتری شهرستان رامیان استان گلستان، در روستای الهادی واقع شده است. نسب این امامزاده را مربوط به حضرت موسی بن جعفر (ع) می دانند. مسیر رسیدن به امامزاده بسیار زیبا و سرسبز است و افرادی که راهی زیارت ایشان می شوند به تفریح و گشت و گذار نیز می پردازند و از موهبت های طبیعی این مسیر بهره مند می شوند. ساختمان اولیه امامزاده به دوران گذشته و عهد صفوی بر می گردد، امام بنای جدیدی در سال 1379 در این مکان شروع به ساخت شد. با توجه به اعتبار  ارزشی که امامزاده در بین اهالی منطقه دارد، سالیانه افراد زیادی بهزیارت ایشان می روند.

ساختار و معماری امامزاده بی بی حلیمه

ساختار و معماری امامزاده بی بی حلیمه

بنای جدید این امامزاده در حدود 5 هزار متر مربع مساحت دارد که 700 متر آن ساختمان آن است. در این مکان امکانات رفاهی کاملی وجود دارد که شامل آب، برق و … می شود. علاوه بر این ها در این محوطه زائر سرایی ساخته شده است که مسافران و زواری که به این محل می روند می توانند از آن استفاده کنند و شب را نیز در این مکان به سر ببرند. لازم به ذکر است که امامزاده بر روی تپه ای بلند واقع شده است که چشم اندازی زیبا به محیط اطراف دارد. گرداگرد ساختمان را کوه های بلند و پوشیده از گیاهان و درختان گوناگون احاطه کرده اند. درختانی که در این محوطه به چشم می آیند شامل تمشک، کندس، گل پر، آلوی جنگلی می شوند. با توجه به اطلاعاتی که مستر بلیط در اختیار شما قرار می دهد، می توانید به راحتی به زیارت این محل بروید.

راه های دسترسی به امامزاده بی بی حلیمه

راه های دسترسی به امامزاده بی بی حلیمه

برای اینکه به زیارت امامزاده بی بی حلیمه بروید باید در ابتدا راهی شهرستان رامیان شوید. برای رفتن به رامیان هم می توانید بلیط اتوبوس رامیان را به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این محوطه برسانید. پس از رسیدن به این شهر باید با وسایل نقلیه عمومی به این امامزاده بروید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید در جاده رامیان به روستای الهادی قرار بگیرید که در حدود 25 کیلومتر می شود.

بازدید از امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی

برای زیارت این مکان نیازی به رعایت شرایط خاصی نیست و در هر روزی از هفته که تمایل داشته باشید می توانید اقدام به سفر کنید. از آنجایی که این مکان در کوهستان قرار دارد جاده ای که به آن منتهی می شود جاده ای کوهستانی است که زیبایی های خیره کننده ای را در پیش چشمان شما به نمایش می گذارد. پس از زیارت می توانید به گشت و گذار در طبیعت ارطاف آن بپردازید که شادابی خاصی به شما می بخشد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.