دریاچه لاغرک

0 239

قرارگیری استان چهارمحال و بختیاری در قسمت جنوب غربی کشور، موجب آب و هوای خنک آن شده است. به دلیل بارندگی های بسیار نیز منابع آبی فراوانی دارد و همین موضوع سبب شده است تا از پوشش گیاهی غنی و سرسبزی نیز برخوردار باشد. فارسان که یکی از شهرستان های این استان است، جاذبه های گردشگری و تفریحی متعددی دارد که هر کدام جذابیت های ویژه خود را دارند. دریاچه لاغرک نیز یکی از این جاذبه ها است که می خواهیم در این بخش از مجله مستر بلیط، به معرفی آن بپردازیم.

درباره دریاچه لاغرک

دریاچه ها همیشه زیباترین جاذبه های گردشگری شهرها شمرده می شوند. اکثر استان های کشورمان که در مناطق غربی و شمالی قرار دارند، چنین مکان های گردشگری را دارند. هر ساله مسافران زیادی به  گونه مناطق سفر می کنند تا اوقاتی را به دور از هیاهوی شهر و در دل طبیعت، سپری کنند. این دریاچه زیبا، میان دو کوه کلک یا کوه کبود و کوه زرآب قرار گرفته است. آب دریاچه از آب شدن برف هایی که در برفچال پایین این کوه ها قرار دارد، تامین می شود و به همین دلیل، آبی بسیار زلال و پاک است. کوه زرآب که در این منطقه وجود دارد، به دلیل داشتن آب زلال و پاک، این نام را به خود گرفته است. در واقع منظور از زرآب این است که آب حاصل از این کوه، مانند زر، ارزشمند است. علت ارزشمند بودن آب نیز پاک بودن و زلال بودن زاید الوصف آن است. میزان زلالی آب را می توان به راحتی در دریاچه لاغرک مشاهده کرد. اما درباره علت اینکه به این دریاچه لاغرک گفته می شود هم سوالاتی وجود دارد که در ادامه مستر بلیط به آن اشاره خواهد کرد.

فارسان

تاریخچه دریاچه لاغرک

درباره زمان دقیق پیدایش این دریاچه اطلاعات موثق و بسیاری در دست نیست. اما با توجه به اهمیت آن در زندگی مردمان بختیاری و اهالی فارسان، می توان اینطور گفت که احتمالا از قدمت بالایی برخوردار است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این دریاچه به علت باریک بودن نسبت به سایر قسمت های کوه های کلک و زرآب، به نام لاغرک شناخته می شود. ساختار دریاچه به این صورت است که چاله ای مستطیل شکل در پایین دو قله کوه نام برده شده است، قرار دارد و در اوایل بهار که هوا رو به گرمی می رود، پذیرای برف های آب شده می شود. آب و هوای فارسان همواره خنک است به همین دلیل آب این دریاچه تا اواخر فصل بهار نیز باقی می مانند و شما حتی در ماه خرداد نیز می توانید برای دیدن آن بروید. جنوب دریاچه لاغرک نیز به قله مهم استان چهارمحال و بختیاری، یعنی قله کوه سالداران می رسد.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید از این دریاچه باید قبل از تابستان به چهارمحال و بختیاری سفر کنید. با وجود تابستان های خنک این منطقه، عمر دریاچه لاغرک بیشتر از خرداد نخواهد بود. بنابراین سفر خود را طوری برنامه ریزی کنید تا بتوانید از این پدیده طبیعی زیبا، دیدن کنید. مسیر رسیدن به دریاچه، نیازمند مقداری کوه نوردی است. به همین دلیل باید کفش ورزشی مناسب به پا داشته باشید تا از مسیر سنگی کوه، خسته نشوید. همچنین بهتر است برخی وسایل مانند آب معدنی و ضد آفتاب را نیز همراه خود داشته باشید.

آدرس و نحوه دسترسی

برای بازدید از این جاذبه گردشگری می توانید با خرید بلیط اتوبوس فارسان، به این شهرستان سفر کنید. بعد از آن که به فارسان رسیدید با راهنمایی اهالی منطقه، باید به زرکوه بروید و ارتفاع  3625 متری آن را طی کنید. بعد از آن که به قله کوه رسیدید، دریاچه لاغرک را خواهید دید که در پایین کوه قرار دارد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.