غار سراب امید آباد

0 395

میان تمامی استان های کشور، چهارمحال و بختیاری را می توانیم یکی از خوش آب و هوا ترین ها بدانیم. طبیعت بکر و زیبایی که این استان دارد، موجب می شود که این استان هر ساله پذیرای تعداد بسیاری گردشگر و توریست باشد. یکی از جاذبه های توریستی طبیعی این استان در شهرستان فارسان قرار دارد. غار سراب امید آباد که در این بخش از مجله مستر بلیط به آن خواهیم پرداخت، یکی از بکر ترین مکان های این منطقه است. در این غار ما شاهد آثار زیبایی که به دست طبیعت ساخته شده اند، خواهیم بود.

درباره غار سراب امید آباد

این غار که دارای 26 متر ارتفاع است، در نزدیکی شهر بابا حیدر واقع شده است. به همین دلیل رفتن به آن خیلی راحت و آسان است. این غار دارای دو دهانه است و برای وارد شدن به آن می توانیم از دهانه جلویی استفاده کنیم و زمانی که به آخر آن رسیدیم، از دهانه عقبی خارج شویم. از دهانه پایانی غار، آب سرد و خنکی جاری است که از سر چشمه درون غار، نشات می گیرد. اگر از فضاهای بسته می ترسید و یا حس می کنید نمی توانید وارد غار شوید و در آن راه بروید، می توانید از سمت دیگر غار، آب گوارایی که جاری است را تماشا کنید و لذت ببرید. ورودی غار میان بوته های وحشی گون قرار دارد و به دلیل ارتفاع کوچک دهانه غار، وارد شدن به آن کمی سخت است.

درباره غار سراب امید آباد

همچنین باید حتما چراغ قوه هم به همراه خود داشته باشید تا بتوانید بعد از ورود به فضای اصلی، درون غار قدم بزنید. نام این غار را از چشمه آبی که درون آن قرار دارد، برداشته اند. سراب در معنای معمول به معنی جایی است که از شدت گرمای زیاد، روی زمین تصور یک آب نقش می بندد، است. اما نام این مکان طبیعی زیبا به این معنی نیست. بلکه ریشه آن را می توان در نحوه گویش خاص مردم بختیاری جستجو کرد. در گویش مردمان این منطقه، سراب به معنای بالای آب است. به همین دلیل هم نام این مکان را سراب گذاشته اند.

تاریخچه غار سراب امید آباد

با توجه به این مکان، دست ساخته طبیعت است، از قدمت بسیار زیادی برخوردار است و به جرات می توانیم بگوییم هزاران سال طول کشیده است تا قندیل های آهکی درون غار ساخته شده اند. به همین جهت زمین شناسان اهمیت زیادی برای این مکان قائل هستند. اما در حالت کلی می توانیم غار را مربوط دوران کرتاسه بدانیم. نکته جالب دیگری که درباره غار وجود دارد این است که میان سایر غارهایی که در چهارمحال و بختیاری پیدا می شود، این مکان دارای درجه 3 است. با مستر بلیط همراه باشید تا درباره این اصطلاح بیشتر بدانیم. زمانی که غارها یا سایر مکان های طبیعی کشف می شوند، از لحاظ درجه تاریخی و ارزشمندی برای میراث ملی، درجه بندی می شوند. برای مثال غارهایی که دارای درجه یک باشند، از لحاظ زمین شناختی اهمیت بسیار بالایی دارند و ورود عموم مردم به صورت گردشگر به آن ها ممنوع خواهد بود.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همانطور که کمی قبل تر اشاره کردیم، این غار دارای دو دهانه برای ورود و خروج است. دهانه ورودی غار ارتفاع کمی دارد، به طوری که برای وارد شدن به آن باید کمی خم شوید. قسمت ابتدایی این مکان تاریک، ارتفاع کمی دارد اما هرچه جلوتر می رویم ارتفاع بیشتر می شود و به 15 متر هم می رسد. در مسیر ابتدایی که طی می کنیم، قندیل های آهکی بسیار زیبایی را خواهیم دید که مانند چهل چراغ های باشکوهی از سقف غار آویزان هستند. بدون شک شکل گیری این سازه های زیبا و دیدنی، هزاران به طول انجامیده است. اگرچه سقف غار پر از قندیل های آهکی کوچک و بزرگ است، اما کف اتاق سطحی صاف دارد که علت آن هم حفاری ها و کنده کاری هایی است که روی آن انجام شده تا آن را برای تردد و عبور عموم مردم مناسب کند. زیباترین و معروف ترین قسمت غار نیز همین دالان پر از قندیل است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همینطور که جلوتر برویم، به  قسمتی خواهیم رسید که غار را به دو بخش بالا و پایین تقسیم کرده است. بدیهی است که این دو قسمت با یکدیگر اختلاف ارتفاع دارند. تفاوت ارتفاع آن ها حدود 15 تا 20 متر است و به همین دلیل در حالت کلی، ارتفاع غار را 25 متر می دانیم. طول غار بسیار زیاد است اما تنها فاصله ای حدود 600 متر بین دهانه ورودی و خروجی، قابل تردد و دسترسی است. بخش پایینی به عنوان بخش اصلی غار شمرده می شود که دارای راهروهای بسیاری است که هر کدام از آن ها نیز به قسمت های مختلف دیگری متصل می شوند. یکی از این راهرو ها به دهانه انتهایی متصل می شود که از آن آب سردی جاری است و به چشمه ای در نزدیکی این مکان طبیعی – تاریخی، ریخته می شود و علاقمندان و کسانی که به دلایل مختلف نتوانستند وارد فضای تاریک غار بشوند، می توانند با بازدید از آن سفر خود را کامل کنند.

شرایط بازدید

سفر و بازدید از مکان های طبیعی مانند تنگه ها و غارها، با سفر به شهر و … تفاوت های بسیاری دارد. به طور مثال برای گشت و گذار در مکان هایی از این دست، باید از قدرت بدنی خوبی برخوردار باشید تا بتوانید از صخره و شیب های احتمالی موجود در مسیر، به راحتی بگذرید. برای آنکه بتوانید از تمامی زیبایی غار دیدن کنید و سفر خوبی را تجربه کنید، بهتر است از تورهای گردشگری که برای این مکان گذاشته می شوند استفاده کنید تا یک راهنمای حرفه ای و ماهر، هنگام عبور در غار، راهنمای شما باشد. اما اگر می خواهید تنهایی به این مکان بروید باید وسایل و تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید. مهم ترین موضوع کفش مناسب است.

شرایط بازدید

توجه داشته باشید که محیط این جاذبه گردشگری، دست کمی از صخره نوردی ندارد و به همین دلیل هم باید کفش ورزشی مناسبی به پا داشته باشید. درون غار سر چشمه وجود دارد، به همین دلیل امکان دارد که هنگام سیاحت خود مجبور شوید که از میان آب عبور کنید. بدیهی است که با دست خالی نمی توان در منطقه ای این چنینی شنا کرد، بنابراین باید وسایل شنا و حتی غواصی مانند قایق های بادی داشته باشید. البته لازم به ذکر است که اگر فقط قصد دیدن زیبایی های غار را دارید و هدف مطالعه و زمین شناسی ندارید، بدون تجهیزات خاص و ویژه هم می توانید برای بازدید از جاذبه به فارسان سفر کنید.

آدرس و نحوه دسترسی

غار سراب امید آباد در 5 کیلومتری شهر حیدر بابا قرار دارد، اگرچه بهترین راه برای رفتن به آن از طریق شهرستان فارسان است. شما می توانید با مراجعه به وب سایت مستر بلیط برای خرید بلیط اتوبوس فارسان اقدام کنید و هر زمان و تاریخی که دوست داشتید را انتخاب کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.