انواع مختلفی از سفر کردن وجود دارد که یکی از آنها سفر های روستایی به شمار می آید. وجود زندگی های یکنواخت و پر از استرس افراد را به سمت طبیعت و گردشگری روستایی و بهره بردن از نعمت های بی شمار آن سوق داده است. اساس گردشگری روستایی، تلفیق چشم اندازهای محیط زیست، فعالیت های مزرعه و فرهنگ های خاص موجود در روستا هست، که از یك طرف زمینه تفریح و تنوع را برای گردشگران فراهم می کند و از طرف دیگر باعث ایجاد فرصت های شغلی و کسب درآمد برای افراد محلی می شود. البته در این نوع سفر باید به این نکته توجه داشت که کمترین آسیب را به محیط طبیعی آنجا وارد آورد. گردشگری روستایی به مثابه‌ی یکی از مردمی ترین اشکال گردشگری، از یك سو می تواند به رشد اقتصادی و تنوع فعالیت های روستایی بیانجامد و از سوی دیگر با جذب مازاد نیروی انسانی، به ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای ساکنان روستاها کمك کند و بدین ترتیب فرصتی برای توسعه‌ی همه جانبه قلمداد می شود. ایران از جمله کشورهایی است که روستاهایی با طبیعتی بکر و دست نخورده دارد که می توانند مکان های مناسبی برای این نوع سفر ها به شمار آیند. یکی از این روستاها که در شهرستان خلخال استان اردبیل قرار دارد، روستای کلی است.

معرفی روستای کلی

معرفی روستای کلی

در این بخش از مجله مستر بلیط می خواهیم شما را با روستای کلی بیشتر آشنا کنیم تا در صورتی که تمایل داشتید سفر به این منطقه انجام دهید. روستای کلی در شهرستان خلخال و استان اردبیل واقع شده است و حدود 27 کیلومتر از مرکز شهرستان، خلخال، فاصله دارد. این روستا از شرق به روستای بفراجرد، از شمال به آلهاشم، از شمال غرب به گللوجه، از غرب به بیرق و قزلدرق، از جنوب غرب به ترازوج، از جنوب به سوسهاب و از جنوب شرق به میان رودان محدود می شود. طبیعت بی نظیر این روستا سالانه افراد زیادی را به این سمت می کشاند. این روستا را می توان از قدیمی ترین روستاهای منطقه دانست که عمری صد ساله دارد. در حال حاضر جمعیت کمی در این روستا زندگی  می گنند و اکثریت جمعیت را افراد میانسال و پیر تشکیل می دهند. بیشتر مردم این روستا به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند. شغل اکثریت مردم باغداری و کشاورزی و از محصولات این روستا می توان به سیب، گردو، آلبالو، آلو ، زردآلو، گلابی، آلوچه، گندم، جو، عدس، نخود، لوبیا، آفتابگردان، خیار و انواع سبزی ها اشاره کرد.

طبیعت روستا

طبیعت روستا

از جمله موضوعاتی که باعث می شود که افراد به سمت روستاها حرکت کنند، طبیعت بی نظیر آنهاست. این گزینه اولین چیزی است که هر کسی هنگام سفر به روستا به آن می اندیشد. روستای کلی نیز مانند اکثر روستاهای کشور از طبیعتی زیبا و فوق العاده برخوردار است که با سفر به این منطقه می توانید از موهبت های آن بهره مند شوید. این روستا را کوه های بلندی احاطه کرده اند که شامل کوه حاچا قیه، کوه آق داغ و … می شوند. به همین خاطر افراد زیادی به خاطر کوهنوردی و فتح این قله ها به این سرزمین سفر می کنند. از دیگر بخش های این روستا می توان به چشمه ها و آبشارهای متعدد اشاره کرد، قرخ بولاغ یا چهل چشمه که از کوه حاچا قیه سرچشمه می گیرد اصلی ترین و پر آب ترین چشمه این ناحیه به شمار  می رود که بیشتر زمین های کشاورزی و باغات منطقه از آن طریق آن آبیاری می شوند. در اطراف این چشمه دشت هایی پوشیده از چمن های طبیعی وجود دارد که یکی از زیبایی های بی کران این روستا را تشکیل می دهد. آبشار قراقوش قیه سی یکی از آبشارهای مشهور شهرستان است که در این ناحیه واقع شده است و جلوه ای بی مانند به مناظر اطراف خود هدیه می کند و صحنه ای را به وجود می آورد که چشم هر بیننده ای را می نوازد و سرچشمه این آبشار، چشمه شاهنظر قرخ بولاغی است. ارتفاع این آبشار به حدود 25 متر می رسد که با شکافتن صخره های اطرافش صحنه ای خاص را می آفریند. در پایین دست آبشار مسیر پیاده روی  برای روستائیان از داخل باغات روستای کلی قرار دارد که یک جاده باغی زیبا برای دسترسی به این آبشار است.

راه های دسترسی به روستای کلی

راه های دسترسی به روستای کلی

برای رسیدن به این روستا باید به 27 کیلومتری شهر خلخال و در سمت جنوب غربی آن بروید. برای اینکار بهتر است از خودرو شخصی استفاده کنید ولی در صورتی که می خواهید با وسایل حمل و نقل عمومی این سفر را به اانجام برسانید می توانید با خودرو هایی که از شهر خلخال به این روستا می روند کمک بگیرید. برای سسفر به خلخال می توانید با کمک مستر بلیط، بلیط اتوبوس خلخال را به صورت آنلاین خریداری کنید.

بازدید از روستای کلی

رفتن به این روستا و دیدار از مناظر طبیعی آن نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارد، تنها باید نکاتی را رعایت کنید که از آسیب به محیط روستا و محیط طبیعی آن جلوگیری شود. به هیچ عنوان زباله های خود را رد طبیعت به جای نگذارید. در صورتی که می توانید از محصولات روستاییان به عنوان سوغاتی خریدی انجام دهید. از سر و صدا و بی احترامی به فرهنگ اهالی روستا جدا بپرهیزید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *