منطقه گردشگری ازناو

0 233

ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که به علت داشتن پتانسیل های طبیعی، تاریخی و فرهنگی، همواره مورد توجه گردشگران نقاط مختلف دنیا قرار دارد، که این عامل شرایط مساعدی را برای بهره برداری و توسعه زیرساخت های گردشگری فراهم می سازد. یکی از شکل های رایج برنامه ریزی گردشگری در کشور، گزینش مناطق نمونه گردشگری است که هدف آن ایجاد مناطقی با کارکردهای متنوع گردشگری که در سطوح منطقه ای و ملی باعث توسعه اشتغال و درآمد گردد. مناطق نمونه گردشگری اصولا در مناطق طبیعی با جاذبه ها و چشم اندازهای متنوع و مختلف انتخاب می شوند و هدف اصلی این مناطق هدفمند کردن تقاضای موجود تفرجی از طریق اجرای یک برنامه جامع مدیریت گردشگری طبیعی است. گردشگری طبیعی در سال های اخیر با توجه به فراگیر شدن استرس های موجود در زندگی افراد، رشد بسیار چشمگیری داشته، به طوری که 30 تا 40 درصد حجم گردشگری جهانی را به خود اختصاص داده است. در ایران تعداد زیادی منطقه گردشگری ایجاد شده است که یکی از آنها منطقه گردشگری ازناو به شمار می رود که در شهرستان خلخال قرار دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط اطلاعاتی در مورد این جاذبه گردشگری در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی منطقه گردشگری ازناو

معرفی منطقه گردشگری ازناو

خلخال یکی از شهرستان های استان اردبیل است که در جنوب استان قرار دارد. این شهرستان از سه بخش مرکزی، شاهرود و خورش رستم تشیکل می شود. خلخال از طرف شمال به شهرستان کوثر از طرف شرق به استان گیلان از طرف جنوب به شهرستان طارم در استان زنجان و از طرف مغرب به شهرستان میانه محدود می‌شود. آب و هوای این منطقه به خاطر قرار گیری در ناحیه کوهستانی سرد و خشک است، که البته تابستان های ملایم و متعدلی دارد. شهرستان خلخال دارای مناطق طبیعی بسیار و زیبایی است که از آن جمله می توان منطقه گردشگری ازناو را نام برد. این منطقه در 7 کیلومتری شهر خلخال قرار گرفته است و دارای مناطق طبیعی و همچنین امکانات مناسبی است. در بین مردم منطقه، ازناو با نام ازنو که نام ترکی آن است شهرت دارد و افراد بسیاری تعطیلات آخر هفته خود را در این منطقه می گذرانند.

طبیعت منطقه گردشگری

این منطقه مانند دیگر مناطق گردشگری ممملو از جاذبه های طبیعی است که افراد بسیاری به همین خاطر به این مکان جذب می شوند. این جاذبه های شامل چشمه ازناو، کوه ازناو، باغ های گوناگون، غارهای مختلف و … می شود.

چشمه ازناو

چشمه ازناو

معروف ترین و اصلی جاذبه این ناحیه چشمه ازناو است که در پای کوه ازناو قرار دارد. این چشمه باعث پدید آمدن این منطقه بکر و زیبا شده است و این چشمه زیبا که در کنار روستای خوجین قرار دارد با چشمه‌های جوشان و فعال و دبی آب ۴۰۰ لیتر در ثانیه یکی از پر آب‌ترین چشمه‌های استان اردبیل محسوب می شود. این چشمه ۵۰۰ هکتار از اراضی پایین دست خود را آبیاری می کند و وجود آن و ظرفیت آبدهی بالا و دائمی آن در طول سال باعث پدید آمدن باغ های مفرح در امتداد آن شده است.

قله ازناو

بلندترین نقطه این منطقه قله ازناو نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲۳۵۰ متر می شود و از پای این قله و در شمال شرقی آن چشمه ازناو جریان دارد.

غارهای طبیعی

چندین غار طبیعی نیز در این ناحیه وجود دارد که سبب هر چه زیباتر شدن محیط اطراف خود شده اند. این غارها مأمن امنی برای جانوان گوناگونی مانند کل، بز وحشی و کبک به شمار می رود.

گیاهان و حیوانات

در این منطقه گیاهان دارویی زیادی وجود دارد که احتمال می دهند که تعداد آنها به بیش از 200 نوع می رسد. اگر می خواهید از گیاهان دارویی بچینید بهتر است از کسی که اطلاعات مناسبی دارد راهنمایی بگیرید. در ضمن زمان چیدن آنها سعی کنید آنها را از ریشه در نیاورید زیرا این کار باعث انقراضشان می شود. علاوه بر این، وجود آب و هوای مناسب و طبیعت بی نظیر باعث شده است که ازناو مکان مناسبی برای گونه های مختلف جانوری باشد.

راه های دسترسی به منطقه گردشگری

راه های دسترسی به منطقه گردشگری

در صورتی که می خواهید به منطقه گردشگری ازناو بروید باید در ابتدا خود را به خلخال و سپس از آنجا به سمت این ناحیه بروید. اگر تصمیم دارید از وسایل حمل و نقل عمومی برای این سفر استفاده کنید می توانید بلیط اتوبوس خلخال را به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید و پس از رسیدن به شهر خلخال  با کمک تاکسی خود را به آنجا برسانید.

بازدید از منطقه گردشگری ازناو

بازدید از این مکان رایگان است و کلیه امکانات رفاهی را می توانید در این مکان بیابید. که از آن جمله می توان به جاده آسفالت، پارکینگ، سکوهایی برای نشستن، سرویس بهداشتی، رستوران و … اشاره کرد. در این منطقه کلبه های چوبی هم وجود دارد که با پرداخت هزینه ای می توانید آنها را کرایه کنید و اوقات خوشی را به همراه همسفرانتان بگذرانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.