آبشار آق ‌بلاغ

1 251

در دنیای صنعتی کنونی که مردم مشغول مشاغل پراسترس هستند، نیاز آنها به استراحت و سفر موجب افزایش توجه آنها به پدیده طبیعت گردی گردیده است. علاوه بر این با افزایش مدرنیته بسیاری از کلان شهرها و مراکز جمعیتی به سمت یکسانی و شبیه شدن پیش می روند. این همانندی، یکنواختی را با خود به همراه دارد. لذا افراد در پی تنوع و تغییر محیط با سفر از سمت شهرها به روستاها و استفاده از زیست بوم های طبیعی و چشم اندازهای زیبا هستند. از بین فرصت های گردشگری موجود در مناطق روستایی، وجود جاذبه های طبیعی مانند رودخانه ها، کوه ها، دشت ها، کویر و … افراد بیشتری را به سمت خود جذب می کنند. با توجه به افزایش سفرهای طبیعت گردی واژه ای به نام اکوتوریسم ابداع شد که به معنی استفاده بهینه از طبیعت است. اکوتوریسم سفری است به مناطق طبیعی نسبتا بکر و دست نخورده با هدف مطالعه، تحسین و لذت بردن از مناظر، جانوران، گیاهان وحشی منطقه و هر گونه آثار فرهنگی که در این مناطق یافت می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان خلخال استان اردبیل یعنی آبشار آق ‌بلاغ می رویم و اطلاعاتی در مور آن برای شما ارائه می دهیم.

معرفی آبشار آق ‌بلاغ

معرفی آبشار آق ‌بلاغ

آبشار ها یکی از زیباتری عناصر طبیعت به شمار می روند که می توان ساعت ها در کنار آنها نشست و از زیباییشان لذت برد. آبشارها اصولا در مناطقی وجود دارند که نواحی کوهستانی محسوب می شوند زیرا لازمه وجود آنها سرازیر شدن از اتفاع است، که این موضوع صحنه ای بی نظیر برای بینندگان به وجود می آورد. آبشار آق ‌بلاغ، یکی از صدها آبشار موجود در ایران است که در شهرستان حلحال استان اردبیل قرار دارد. این آبشار در در روستای توریستی لرد بخش شاهرود خلخال واقع شده است و به علت ارتفاع 180 متری خود، لقب بلندترین چشمه آبشار ایران را از آن خود کرده است. در دامنه‌هاى کوه آق داغ چشمه سار هاى فراوانى وجود دارد که تامین کننده آب جریان هایى چون میانرودان، گلبند رود، رودخانه زال و … هستند. مهم ترین چشمه این ناحیه که آبدهى قابل توجهى هم دارد، چشمه آق بلاغ است این چشمه در ارتفاع حدود ۲۷۵۰ مترى از سطح دریا قرار دارد. این چشمه پس از خروج بلافاصله آبشاری زیبا را به وجود می آورد که به آن چشمه آبشار می گویند. این آبشار با نام آبشار سبیه خانی نیز شناخته می شود.

طبیعت اطراف آبشار

همانطور که می دانید هر کجا آب باشد، گیاهان و جاموران گوناگونی رشد و زندگی می کنند. این آبشار نیز به نوبه خود باعث به وجود آمدن طبیعتی بکر و زیبا در اطراف شده است. انواع مختلفی از گیاهان دارویی و درختان سر به فلک کشیده در پیرامون آن به چشم می خورند. قارچ های طبیعی خوراکی، گلپر و … گونه ای از گیاهانی هستند که در این ناحیه وجود دارند. پرندگان بسیاری مانند کبک و بلبل نیز در این منطقه زندگی می کنند و وجودشان بر لطافت و زیبایی این ناحیه افزوده است.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

اگر مایل هستید به دیدن این چشمه بروید بهتر است از خودرو شخصی استفاده کنید زیرا به ندرت می توانید خودرو های عمومی را که به سمت این آبشار می روند را بیابید. برای سفر به خلخال هم می توانید از اتوبوس استفاده کنید و با خرید بلیط اتوبوس خلخال به این شهر برسانید. نزدیک ترین راه ارتباطی به آبشار سیبیه خانی، از طریق روستای لرد که در بخش شاهرود خلخال واقع شده، میسر است. لازم به ذکر است که این چشمه و آبشار در محدوده منطقه حفاظت شده آق داغ که مهم ‌ترین زیستگاه حیات وحش در استان اردبیل به شمار می رود، قرار دارد.

بازدید از آبشار آق ‌بلاغ

دیدار از این منطقه رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارید. تنها مواردی که حین رفتن و دیدار از این مکان باید مورد توجه قرار دهید، نگهداری و آسیب نرساندن به طبیعت اطراف است. پس از خروج از ناحیه حتما زباله های خود را به همراه ببرید و از قرار دادن آن ها در محیط اجتناب کنید. همچنین سعی کنید آسیبی به گیاهان و حیواناتی، که در این ناحیه زندگی می کنند، نرسانید. بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار و تابستان است که طبیعت آن در اوج زیبایی خود قرار دارد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
1 نظر
  1. رضا می گوید

    با سلام
    آبشار سیبیه یا همون آق بلاغ متعلق به روستای کرنق می باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.