جنگل ها، دارایی هایی با ارزش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و چیزی بیش از مجموعه ای از درختان هستند و می توانند به عنوان میراث طبیعی نقش مهمی را ایفا کنند. جنگل یک عنصر ذاتی از منظر و وجود انسان است و بسیاری از کارمرد های اکو سیستم را فراهم می کند. به طور سنتی، کارکرد اصلی جنگل ها تولید چوب بوده است، اما امروز دنیا، بر به کار گیری آنها با هدف گردشگری تمرکز کرده است. جنگل ها به عنوان منبع اصلی گردشگری، جزء جدایی ناپذیر از محصولات گردشگری هستند. به همین دلیل، نقش مهمی را در رقابت پذیری مقاصد گردشگری ایفا می کنند. جنگل ها به عنوان منبع مهم تفریح و سرگرمی برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شوند. اگر کشورها با رشد قابل توجه شهرگرایی روبرو هستند، اما جنگل ها و تفریحات جنگلی به ابزاری برای پیوند مجدد جوامع و طبیعت تبدیل شده اند. ارزش تفریحی که بخشی از ارزش های مصرفی پارک های جنگلی بوده، شامل استفاده از پارک برای تفرج، اوقات فراغت و سرگرمی، پیاده روی، کوه پیمایی و زیبایی شناختی است. گردشگری مهمترین شیوه جهت بهره برداری از جنگل محسوب می شود، اما تعداد کمی از مناطق جنگلی وجود دارند که خاصه با هدف گردشگری مورد توجه باشند. یکی از این جنگل ها، پارک جنگلی کردکوی در استان گلستان به شمار می رود.

معرفی پارک جنگلی کردکوی

معرفی پارک جنگلی کردکوی

شهر کردکوی و در محدوده طول جغرافیایی 63 درجه 5 دقیقه 64 ثانیه شرقی و عرض جغرافیایی 45 درجه 31 دقیقه 67 ثانیه شمالی و در شرق استان گلستان قرار گرفته است که شامل دو بخش دشتی و کوهپایه ای است. در این شهر ارتفاع از سمت شمال به جنوب افزایش می یابد به طوری که ارتفاع در قسمت های دشتی حدود 67 متر از سطح دریا و در قسمت های مرتفع تا ارتفاع 373 متری می رسد. این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی متعددی است که در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد پارک جنگلی کردکوی، از جاذبه های طبیعی آن، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. پارک جنگلی کردکوی در ۴ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی و در مسیر جاده کردکوی به درازنو واقع شده است. از آنجایی که این پارک جنگلی در نزدیکی جاده تهران – مشهد قرار دارد، مسافران زیادی به دیدن آن می روند. این پارک با نام پارک جنگلی امام رضا نیز شناخته می شود. در این منطقه آب و هوایی خنک و معتدل حکم فرما است که خود از نکات مثبت آن به شمار می رود.

ساختار و طبیعت پارک جنگلی

ساختار و طبیعت پارک جنگلی

مساحت این پارک حدود ۷۲ هکتار است و حداقل ارتفاع آن از سطح دریا ۱۴۵ متر و حداکثر ۳۶۰ متر می شود. از ویژگی‌ های این پارک، وجود رودخانه دائمی به نام «پلنگ پا» محسوب می شود که از کنار آن می‌گذرد و دبی آن ۱۰۰ لیتر در ثانیه اندازه گیری شده است. منابع تأمین آب پارک از رودخانه پلنگ پا است که وارد مخزن آب و از آنجا به شبکه آب رسانی می شود و آب شهرستان کرد کوی را نیز تامین می کند. پوشش گیاهی موجود در این پاک شامل درختان پهن برگ، که عمدتا گونه‌ های ممرز و انجیلی، راش، بلوط، افرا، توسکا و لرگ هستند، می شود. البته لازم به ذکر است که درختان ممرز گونه غالب این منطقه محسوب می شوند و از منتهی الیه جنوبی پارک شروع و تا قسمت های میانی به طرف شمال پارک ادامه دارند و بیش از نیمی از مساحت پارک را می ‌پوشانند. برخی از درختانی که در این جنگل وجود دارند عمری بالا دارند و یکی دیگر از نکات این پارک محسوب می شود. در این پارک می توانید شاهد آبشاری خزه ای باشید که صحنه ای بی مانند را به محیط خود بخشیده است.

راه های دسترسی به پارک جنگلی

راه های دسترسی به پارک جنگلی

برای اینکه بتوانید به این پارک بروید تنها کافی است بلیط اتوبوس کردکوی را به صورت آنلاین خریداری کنید و به سمت این شهر حرکت کنید. پس از آن باید خود را به جنوب این شهر برسانید که می توانید وسایل نقلیه عمومی موجود در شهر استفاده کنید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید باید وارد جاده تهران مشهد بشوید و در آنجا می توانید شاهد این جنگل باشید.

بازدید از پارک جنگلی کردکوی

برای اینکه به گشت و گذار در این پارک بپردازید نیازی به پرداخت هزینه ای نیست. در این پارک امکانات رفاهی گوناگونی مثل جاده آسفالته، آب لوله کشی، برق، محل نصب چادر، سرویس بهداشتی، وسایل بازی کودکان، سویئت، آلاچیق و مهمانسرای اقامتی ــ پذیرایی وجود دارد. به همین خاطر پس از رفتن به آنجا می توانید زمانی را در آسایش و آرامش بگذرانید. پیشنهاد مستر بلیط به شما این است که دیدار از این منطقه را به هیچ عنوان از دست ندهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *