چشمه علی بلاغی

1 857

امروزه، گردشگران از نظر علاقمندی به جاذبه های یک منطقه به چندین دسته تقسیم می شوند: گروهی برای جاذبه های فرهنگی، دسته دیگر به جاذبه های فرهنگی، دسته دیگر برای تنوع و سرگرمی، دسته ای برای استفاده از جاذبه های طبیعی و … . در این میان، استفاده از جاذبه های طیبعی جزء شاخه های مهم صنعت گردشگری به حساب می آید. طبیعت گردی یکی از اشکال سفر به شمار می رود که در آن افراد برای گردش و تفریح راهی طبیعت می شوند از زیبایی و جاذبه های آن بهره مند می شوند. مشاهده حیات وحش، عکاسی و نقاشی از طبیعت، مطالعات میدانی درباره گونه های گیاهی و جانوری، زمین شناسی، دیدن غارها، کوهنوردی و غواصی همگی جژ طبیعت گردی به حساب می آید. به همین خاطر می توان گفت طبیعت گردی یکی از پرطرفدار ترین اشکال سفر محسوب می شود. چشمه ها یکی از مظاهر طبیعی به شمار می روند که در زمره المان هایی قرار دارند که برای گردش در طبیعت انتخاب می شوند. یکی از این چشمه ها چشمه علی بلاغی در استان زنجان و شهرستان ابهر محسوب می شود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از آن راهی این منطقه می شوند، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این جاذبه طبیعی این مطلب را دنبال کنید.

معرفی چشمه علی بلاغی

معرفی چشمه علی بلاغی

ابهر از نخستین زیستگاه های انسانی ایران محسوب می شود و مساحت آن بیش از 3362 کیلومتر مربع است. این شهرستان در 49 درجه و 25 دقیقه تا 48 درجه و 35 دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ و 36 درجه و 45 دقیقه تا 35 درجه و 50 دقیقه عرض شمالی خط استوا قرار گرفته است. این شهرستان از شمال به شهرستان طارم و از شمال شرقی به استان قزوین، از شرق به شهرستان تاکستان، از جنوب به استان همدان و از غرب به شهرستان خدابنده محدود است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان یعنی چشمه علی بلاغی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. چشمه علی بلاغی در شهرستان ابهر و در نزدیکی روستایی به همین نام و در جاده ابهر به قیدار قرار دارد. نکته ای که در مورد این چشمه وجود دارد این است که علاوه بر اینکه محوطه ای طبیعی به شمار می رود، از اهمیت و ارزش مذهبی نیز برخوردار است و در میان مردم مقدس شمرده می شود. سالانه افراد زیادی به قصد  گذران اوقات فراغت راهی این منطقه می شوند.

ساختار و جاذبه های گردشگری چشمه

ساختار و جاذبه های گردشگری چشمه

این چشمه در سمت جنوب ابهر در دامنه ملا داغی و ارتفاع حدود ۷۰۰ متری از سطح جاده قرار گرفته است و روستاهای چالچوق و چشین در اطراف آن قرار دارند. آب این چشمه که از دامنه کوه بیرون می آید حجم زیادی در حدود در هر ثانیه ۱۰ لیتر دارد و در فصول مختلف به یک اندازه جاری است. گرداگرد این چشمه را طبیعتی زیبا و سرسبز فرا گرفته است که همین موضوع سبب رفتن مردم به این منطقه می شود. در قسمت شرقی این چشمه غارهای مختلفی وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها زگیل نامیده می شود. این غار در حدود صد متر طول دارد ولی این منطقه هنوز به طور کامل کاوش نشده است، به همین خاطر احتمال می دهند که غارهایی بزرگ تر از این هم در آن وجود داشته باشد. همچنین این غار از سنگ های رسوبی تشکیل شده و وجود آب نیز مزید بر علت است. لازم به ذکر این نکته است که آب  این چشمه بسیار گواراست و از آن برای کشاورزی و باغدار ینیز استفاده می کنند. گرداگرد دشتی که این چشمه در آن قرار دارد را کوه های سر به فلک کشیده فرا گرفته است. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به این منطقه حتما از این چشمه دیدن کنید.

راه های دسترسی به چشمه علی بلاغی

راه های دسترسی به چشمه علی بلاغی

برای اینکه از این چشمه دیدن کنید باید راهی شهرستان ابهر شوید و زمانی را در این منطقه به سر ببرید. برای این سفر می توانید بلیط اتوبوس ابهر را به صورت آنلاین تهیه کنید و پس از رسیدن به شهر ابهر راهی روستای علی بلاغی شوید. اگر هم با خودرو شخصی می خواهید به این محوطه بروید باید در جاده ابهرر به قیدار قرار بگیرید.

بازدید از چشمه علی بلاغی

دیدار از این چشمه هزینه ای برای شما در پی ندارد و می توانید به رایگان به دیدن آن بروید. اگر از آن دسته از افراد هستید که به کمپینگ علاقه دارید می توانید شب را در این مکان اطراق کنید ولی به خاطر داشته باشید کلیه وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید. از آنجایی که این چشمه در منطقه ای کوهستانی قرار دارد پیشنهاد می کنیم فصل های گرم سال را برای سفر به آن انتخاب کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
1 نظر
  1. منصورآقاجانی می گوید

    جای خوب ودیدنی بامردمانی خون گرم

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.