آبشار کهنه اوغاز

0 340

افراد زیادی عاشق سفر کردن هستند و به صورت متوالی این کار را انجام می دهند. افراد بنابر سلیقه شان مقاصد مختلفی را انتخاب می کنند. برخی سفر های شهری را دوست دارند و عده ای دیگر ترجیح می دهند تعطیلات خود را به دور  از هیاهوی شهر و در طبیعت بگذرانند. این علاقه باعث شده است نوعی از سفر به وجود آید که به اسم طبیعت گردی شناخته می شود. طبیعت گردی پدیده ای نوین محسوب می شود که انگیزه‌ی اصلی آن گردشگری، مشاهده و لذت از جاذبه های طبیعی و پدیده ها و چشم اندازهای طبیعی و فرهنگی است. جاذبه های طبیعی بسیاری وجود دارد که مقصد طبیعت گردی قرار می گیرند. چهار نوع فعالیت توریستی تحت طبیعت گردی وجود دارد که شامل توریسم طبیعت گردی، توریسم با هدف فرهنگی، سفر ماجراجویانه و توریسم تخصصی می شود. هنگام سفر به طبیعت فعالیت های گوناگونی انجام می گیرد که شنا، کوهنوردی، صخره نوردی، تیراندازی، دوچرخه سواری، قایق رانی و … برخی از آنها به شمار می روند. در ایران به علت تنوع آب و هوایی می توان جاذبه های طبیعی زیادی را مشاهده کرد که آبشار کهنه اوغاز شهرستان شیروان استان خراسان شمالی یکی از آنها به حساب می آید.

معرفی آبشار کهنه اوغاز

معرفی آبشار کهنه اوغاز

شیروان یکی از شهرستان های استان خراسان شمالی محسوب می شود که از طبیعتی بی نظیر برخودار است. مرکز آن شهر شیروان و لوجلی شهری در شمال این شهرستان است. شیروان از شهرهای مرتفع استان خراسان شمالی به شمار می رود که در درهٔ رود مرزی اترک ما بین کوه‌های کپه‌داغ و آلاداغ جای گرفته ‌است. شیروان دارای آب و هوای نسبتاً سرد در زمستان و گرم و معتدل در تابستان است. همین آب و هوا و شرایط کوهستانی آن باعث شده است که در این منطقه جاذبه های طبیعی متنوعی وجود داشته باشد. یکی از جاذبه های طبیعی آن آبشار کهنه اوغاز نام دارد که در ضلع شرقی روستایی به همین نام قرار گرفته است. فاصله روستای کهنه اوغاز از شهر شیروان 30 کیلومتر می شود و در شمال شرقی آن قرار گرفته است. در این روستا علاوه بر این آبشار، جاذبه های گوناگون دیگری نیز وجود دارد که سالانه مسافران زیادی را به سمت خود می کشانند. این آبشار که باعث به وجود آمدن طبیعتی بی نظیر در اطراف خود شده است از جمله مهمترین جاذبه های گردشگری روستا محسوب می شود.

ساختار و طبیعت آبشار

این آبشار از جمله آبشار های کوتاه محسوب می شود که از رودخانه گرگانلی سرچشمه می گیرد. این رودخانه در مسیر خود پس از رسیدن به صخره ها، به صورت آبشار از این صخره ها سرازیر می شود که صحنه ای زیبا را می آفریند. از آنجایی که این رودخانه فصلی است بیشترین حجم آب آن در فصل بهار مشاهده می شود. وجود این آبشار باعث به وجود آمدن طبیعتی بی مانند در گرداگرد آن شده است که در کنار خود آبشار صحنه ای غیر قابل وصف را پدید آورده اند. آبشار پس از اینکه از روی صخره به زمین می ریزد، حوضچه ای را در زیر پای خود به وجود می آورد که محل خوبی برای آب تنی است. آبشار باعث شده است که صخره های اطراف این آن شکل های زیبایی پیدا کنند و به صورت صیقلی در بیایند. در نزدیکی این آبشار غاری وجود دارد که با نام غار کهنه اوغاز شناخته می شود. اگر می خواهید بدانید که از چه مسیری به این آبشار برسید به ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط توجه کنید.

راه های دسترسی به آبشار کهنه

راه های دسترسی به آبشار کهنه

برای اینکه بتوانید از این آبشار دیدن کنید باید به روستای کهنه اوغاز بروید که در فاصله 30 کیلومتری از شهر شیروان قرار دارد. اگر با وسایل حمل و نقل عمومی می خواهید به سفر بروید در ابتدا باید بلیط اتوبوس شیروان را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و به شهر شیروان بروید. در شهر شیروان وسایل نقلیه وجود دارد که می توانید از آنها کمک بگیرید و به روستای کهنه اوغاز بروید. اگر هم با خودرو شخصی می خواهید سفر کنید باید به در جاده منتهی به این روستا قرار بگیرید تا به روستا برسید. در این بین از روستاهایی مثل قلعه‌چه، هنامه، بی‌بهره و اوغاز تازه عبور خواهید کرد.

بازدید از آبشار کهنه اوغاز

دیدار از این آبشار رایگان است و نیازی نیست هزینه ای را از این بابت بپردازید. در اطراف این آبشار طبیعتی زیبا وجود دارد که می توانید زمانی را هم به گشت و گذار در اطراف آبشار و حتی در داخل روستا بگذرانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.