کوهستان پارک شیرکوه شیروان

0 404

شیروان، شهر و شهرستانی در استان خراسان شمالی، در شرق ایران، است. این شهر در 190 کیلومتری شمال غربی مشهد، پنجاه کیلومتری مشرق بجنورد، مرکز استان، و در ارتفاع 1110 متری از سطح دریا قرار دارد. وجه تسمیه آن به درستی مشخص نیست، در برخی روایات، وجود تصویر شیری نقش شده بر کوه های نزدیک شهر یا وجود این حیوان در کوهستان های پیرامون آن و در برخی دیگر، وجود کارگاه های تهیه شیره انگور، که سقف شیروانی داشتند دلیل نام گذاری ذکر شده است. انتساب ساخت آن به انوشیروان ساسانی را برخی نادرست می دانند. همچنین، ممکن است نام شهر بر گرفته از شیروانلو، از ایلات کرد زعفرانلو، که در دوره صفوی به خراسان کوچ کرده اند، باشد. آثار کشف شده در حوالی نارین تپه از هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد در شرق شهر شیروان، بیانگر قدمت تمدن و آبادانی این منطقه است. منطقه ای که شهر شیروان در آن قرار دارد، در قدیم جزء ولایت پهناور خبوشان یا استوا بود. در دوره قاجار نیز شیروان یکی از شهرهای ولایت قوچا بود که ایلخان زعفرانلو بر آن حکومت می کرد. در این شهر می توانید جاذبه های گردشگری زیادی را ببنید که یکی از آنها کوهستان پارک شیرکوه شیروان محسوب می شود.

معرفی کوهستان پارک شیرکوه شیروان

معرفی کوهستان پارک شیرکوه شیروان

پارک ها با القای شادابی و نشاط روحی و جسمی، به دلیل داشتن کالبد سبز و زنده و با تعبیه امکانات رفاهی از جمله فضاهای تفریحی، وزشی، تجمعی و گاه با تامین سکوت و آرامش، پرطرفدارترین فضاهای فراغتی برای شهروندان و مسافران محسوب می شود. در کشور ما که خانواده و روابط خانوادگی هنوز قوی است، البته شاید جوان ها جدا از خانواده اوقات فراغت شان را بگذرانند، ولی زن و شوهر و کودکان فراغت را با هم می گذرانند. در هر شهری از ایران وارد شوید  پارک های شهری مشاهده خواهید کرد که یکی از آنها در شهر شیروان استان خراسان شمالی قرار دارد و با نام کوهستان پارک شیرکوه شیروان مشهور است. کوهستان پارک شیرکوه یکی از مناطق مهم گردشگری در شیروان به شمار می رود. این پارک محل مناسبی برای تفریحات آخر هفته شهروندان شیروانی و همین طور محوطه مناسبی برای استراحت مسافرانی به شمار می رود که به این شهر می آیند و یا از آن عبور می کنند. از آنجایی که این پارک در دامنه کوه شیرکوه قرار گرفته، از آب و هوایی بسیار مطبوع در تابستان ها برخودار است باعث می شود که افراد زیادی به سمت آن بیایند.

ساختار و امکانات پارک کوهستان

ساختار و امکانات پارک کوهستان

این پارک در دامنه کوه شیرکوه قرار دارد که بروی این کوه اثری طبیعی ایجاد شده که تصویر یک شیر را برای هر بیننده ای در ذهن متصور می نماید. این بدلیل تفاوت سنگ های تشکیل دهنده شکل شیر با دیگر سنگ های کوه های جنوب شهر از نظر جنس و رنگ است. البته شیرکوه بزرگ ترین تصویر سنگی طبیعی نماد شیر در ایران به شمار می آید. این پارک مانند دیگر پارک های ایران از بخش ها و امکانات مختلفی برخوردار است که برخی از آنها شامل نمازخانه، سرویس بهداشتی، جاده سلامت، وسایل بازی کودکان، ست ورزشی، فضای سبز و … می شود. در بخش های مختلفی از این پارک آلاچیق های نصب کرده اند که بازدیدکنندگان می توانند در آنها بنشینند. در جای جای این پارک می توانید نیمکت هایی را ببنید که محل مناسبی برای نشستن و لذت بردن از هوای پارک به شمار می روند. در بخش های مختلفی از پارک المان هایی قرار داده اند که زیبایی خاصی به محیط بخشیده اند که گردشگران می توانند در کنار آنها عکاسی کنند. برای اینکه بدانید شرایط دیدار از این پارک چیست می توانید ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

راه های دسترسی به کوهستان پارک شیرکوه

راه های دسترسی به کوهستان پارک شیرکوه

برای اینکه بتوانید از نزدیک این پارک را ببنید و زمانی را در آنجا بگذرانید باید به شهر شیروان سفر کنید. برای سفر به شهر شریوان هم می توانید از خودرو شخصی و هم وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس استفاده کنید. خرید بلیط اتوبوس شیروان را می توانید به صورت آنلاین از مستر بلیط در کمترین زمان ممکن خریداری کنید. از آنجایی که پارک در داخل شهر قرار دارد، رسیدن به آن بسیار آسان و سریع انجام می شود.

بازدید از کوهستان پارک شیرکوه شیروان

گشت و گذر در پارک و دیدار از قسمت های مختلف آن رایگان است و بدون پرداخت هزینه می توانید به این پارک وارد شوید. اگر در شب به این پارک بروید و به سمت قسمت های بالایی حرکت کنید می توانید چشم اندازی زیبا از شهر شیروان را ببنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.