یکی از جاذبه های طبیعی که افراد زیادی به عنوان مقصدشان هنگام سفر های طبیعت گردی انتخاب می کنند غارها هستند. غارهای طبیعی در اثر عوامل مختلف به وجود می آیند، اما بیشتر غارهای موجود در دنیا در اثر نفوذ آب در لایه های سنگ های آهکی و انحلال آن با آب ایجاد شده اند که به این چدیده در زمین شناسی «کارستی شدن» می گویند. عوامل فیزیکی مختلفی در تشکیل تعداد معدودی از غارها دخالت دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم: گسلش ها و چین خوردگی ها، ریزش بلوک های بزرگ، اثر فرسایشی باد و آب و … . غارها به دلیل برخورداری از محیط پویای زمین شناختی همیشه مورد توجه زمین شناسان بوده اند، امروزه علاوه بر این موضوع از لحاظ گردشگری نیز بسیار با اهمیت ارزیابی می شوند. غارها به علت اتفاقات شیمیایی که درونشان رخ می دهد دارایی زیبایی های بسیاری هستند که باعث می شوند توجه افراد زیادی را به خود جلب کنند. انواع مختلفی از غارها وجود دارند که شامل ستون، سنگ جریانی و اشکال آویزان می شوند. غار خفاش دهلران یکی از غارهای موجود در ایران به شمار می رود که امروزه طرفداران زیادی در بین گردشگران پیدا کرده است.

معرفی غار خفاش دهلران

معرفی غار خفاش دهلران

در این بخش از مجله مستر بلیط اطلاعاتی در مورد این غار برای شمار گردآوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم. غار خفاش یکی از غارهای زیبای استان ایلام است و در نزدیکی شهرستان دهلران قرار دارد. غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غارنشینی به شمار می رود که امروزه زیستگاه خفاش‌ها شده است. این غار به عنوان تنها غار خفاش ایران یکی از پدیده‌های نادر طبیعی محسوب می شود که تاکنون برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی ناشناخته مانده است. سفر به این غار می تواند بسیار هیجان انگیز و حیرت آور است به همین دلیل گردشگران زیادی برای دیدار از آن تمایل دارند. همانطور که از نام آن پیداست به دلیل اینکه تعداد بی شماری خفاش در آن زندگی می کنند شهرت پیدا کرده است. این غار در سه کیلومتری شمال شرقی شهر دهلران در دامنه کوهی مشرف به دره‌ شهر و چشمه‌های آب‌گرم دهلران قرار دارد. این غار به علت شگفت انگیز و منحصر به فرد بودنش در لیست آثار طبیعی ایران به چشم می خورد.

ساختار و طبیعت غار خفاش

ساختار و طبیعت غار خفاش

این غار طول این غار ۲۵۵ متر، عرض آن ۳۰ متر و ارتفاع آن ۵۰ متر است. درون این غار استالاکتیت ‌ها و استالاگمیت‌ های فراوان و همچنین دهلیزهای متعدد دیده می شود، که عمق بعضی از آن‌ ها به ۴۰۰ متر هم می‌رسد. یکی از شگفتی های این غار این است که زیستگاه تعداد فراوانی خفاش محسوب می شود. در این غار حدوداً ۳۰ هزار خفاش از ۷ گونه مانند خفاش دمدار، خفاش بال‌پهن و دم‌موشی وجود دارد. تعداد زیاد این خفاش‌ ها باعث می‌شود در زمان غروب آفتاب، که آنها در دسته های بزرگ از غار خارج می شوند، صحنه ای حیرت انگیز و جالب توجه به وجود آید که علاوه بر آن ترسناک نیز می تواند باشد. این خفاش‌ها مسیر ۳  کیلومتری تا شهر را طی می‌کنند و پس از مدتی، دوباره به محل زندگی خود، یعنی غار، باز می‌گردند.  در کف این غار فضله های خفاشان وجود دارد که طی هزاران سال در آنجا ریخته شده اند و امروزه کشاورزان از آنها در مزارعشان استفاده می کنند. افراد زیادی برای دیدار از این پدیده خارق العاده، اقدام به خرید بلیط اتوبوس دهلران به صورت آنلاین از مستر بلیط می کنند.

راه های دسترسی به غار خفاش

راه های دسترسی به غار خفاش

برای اینکه بتوانید از این غار متفاوت دیدن کنید باید به سه کیلومتری شهر دهلران بروید. برای این کار می توانید هم با خودرو شخصی اقدام کنید و هم از وسایل حمل و نقل عمومی داخل شهر مثل تاکسی استفاده کنید. از آنجایی که این غار در حاشیه شهر قرار دارد پس برای دیدن آن کار سختی در پیش ندارید.

بازدید از غار خفاش دهلران

دیدن این غار رایگان است نیازی به پرداخت هزینه برای آن نیست. همچنین می توان در تمام روزهای هفته به تماشای غار رفت ولی پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان به تنهایی به این غار نروید و حتما کسی را به همراه خود ببرید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. پس از دیدار از این غار می توانید دیگر جاذبه های این منطقه نیز دیدن کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *