غار گبر

0 314

استان فارس یکی از زیباترین استان های ایران محسوب می شود. این استان چهار فصل، دارای جاذبه ها و مکان های گردشگری متعددی است که اکثر آن ها جاذبه های طبیعی هستند و به طور ناخودآگاه به وجود آمده اند. برخی از این جاذبه ها در پایتخت فارس و بقیه آن ها در بقیه شهرستان ها قرار گرفته اند که غار گبر هم یکی از این مکان های معروف در فارس است. این غار که در شهر استهبان واقع شده، غاری منحصر به فرد و زیبا در این شهر است که گردشگران را به خود جذب‌ می کند. مجله مستر بلیط، در ادامه مقاله تلاش کرده است تا تمام اطلاعات مورد نیاز شما را درمورد این غار زیبا فراهم سازد، پس حتما مقاله را تا انتها دنبال کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

درباره غار گبر

همان طور که در بالا هم بیان‌ کردیم، غار گبر یکی از‌ جاذبه های گردشگری استان فارس به شمار می آید که به طور ناخودآگاهی درست شده است. در گوشه و کنار کشور ایران، غارهای بسیاری به وجود آمده که همه آن ها به صورت طبیعی و بر اثر عوامل جوی به وجود آمده اند. این غار هم از بقیه آن ها مستثنا نیست و به صورت طبیعی به وجود آمده است. رسوبات آهکی که درون غار گبر به وجود آمده اند، آن را به یک غار منحصر به فرد در استهبان تبدیل کرده اند. این غار در واقع یک غار پنهان محسوب می شود و تا حد نسبتاً زیادی قبل از اینکه که افراد به آن ها نزدیک نشوند، این غار مشخص نیست. نکته جالبی‌ که درمورد غار گبر وجود دارد، داستان تاریخی آن محسوب می شود، که دیدن و بازدید از غار را برای گردشگران جالب‌ کرده است‌.

درباره غار گبر

تاریخچه غار گبر

اگر به مطالبی که در بالا بیان کردیم، دقت کرده باشید، قطعا متوجه شده اید که غار گبر یک غار نسبتا پنهان در اسهتبان به شمار می رود که در دل کوه ها پنهان شده است. از‌همین رو زمانی که اعراب بر مسلمانان پیروز شدند و به نوعی ایران را فتح کردند، زرتشیان به این غار پناه بردند، و سالیان بسیاری در آنجا زندگی کردند. البته حدود چند سال اخیر، خمره ها و کوزه هایی هم در این غار یافت شد که محققان حدس زدند، این کوزه ها متعلق به دوره ساسانیان و قبل تر از آن باز می گردد. طبق این داستان هایی که چند ساله در بین مردم بومی استهبان پیچیده شده است، می توان گفت شهرستان استهبان یک شهر تاریخی محسوب می شود و قدمت زیادی دارد. برای مطلع شدن از نقشه و معرفی بخش های مختلف غار گبر، وب سایت مستر بلیط را همچنان دنبال کنید.

تاریخچه غار گبر

 

 

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این غار، دهانه کوچکی دارد، به نوعی که حتما برای وارد شدن به آن، باید کمی از سطح اصلی غار پایین تر بروید تا به مجموعه اصلی یا همان حفره عار برسید. به این دلیل که غار دهانه کوچکی دارد، در معرض دید زیادی قرار نمی گیرد. همچنین در داخل غار رسوبات آهکی به مرور زمان به وجود آمده اند که می توان گفت این رسوبات آهکی به دلیل جنس دیوارهای داخلی غار هم است. زمانی که وارد شوید، جزئیات زیادی از داخل مشخص نیست و حتما باید کمی در انتهای غار پیش بروید تا محوطه اصلی نمایان شود. این غار به دلیل این که نکات مثبت زیاد و اعجاب آوری دارد، به یکی از پر طرفدارترین غارهای استهبان تبدیل شده، که یکی از همین موضوعات جالب در مورد غار گبر، آب و هوا یا بهتر است بگوییم دمای آن به شمار کمی رود. در کل استهبان جزء شهرهایی با آب و هوا و منطقه گرم و خشک در استان فارس شناخته می شود و بیشتر روزهای سال هم دما در این شهرستان زیاد است. با وجود این که آب و هوا در بیرون از غار گبر گرم و خشک و غار هم در بین کوه ها پدیده آمده است، اما زمانی که وارد غار می شوید، می توان حس کرد که دما کاهش می یابد و به نوعی خنک تر می شود. یکی از دلایلی که زرتشتیان  توانستند سال های زیادی در این غار زندگی کنند، همین دما و خنک بودن هوای درون غار بود.

غار گبر

شرایط بازدید از غار گبر

برای بازدید کردن از‌غار گبر، در ابتدا باید با تهیه بلیط اتوبوس استهبان به آنجا سفر کنید و سپس برای دیدن غار حیرت آور گبر مراجعه کنید. همچنین توجه داشته باشید که برای‌ وارد شدن به محوطه اصلی غار، حتما باید وسایل لازم را به همراه داشته باشید تا تاریکی در این مکان و فضای‌ اطراف باعث آسیب رساندن به شما نشود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

غار گبر در بین شهرستان فسا و استهبان واقع شده است که برای دسترسی به آن حتما باید به دل کوه ها بروید و مسیری را پیاده روی یا حتی کوهنوردی کنید. به همین دلیل نمی توان از تمام وسایل نقلیه برای رسیدن به غار استفاده کرد و تنها می توان وسایل نقلیه مورد نظر را تا پای کوهی که غار قرار دارد پارک‌ کنید و بقیه مسیر را با پیاده روی بگذرانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.