گردشگری بر اساس طبیعت، که به عنوان اکوتوریسم یا طبیعت گردی نیز شناخته می شود، به عنوان سفر برای استفاده از مناطق طبیعی توسعه نیافته تعریف می شود، و امروزه بسیار در حال گسترش است. افراد زیادی وجود دارند که به صورت حرفه ای به طبیعت گردی می پردازند، این افراد با فراهم آوردن لوازم و وسایل مورد نیازشان راهی سفر می شوند و در بیشتر موارد نواحی را انتخاب می کنند که مسیر های خطرناک و ماجراجویانه دارند. ولی همیشه احتیاجی نیست برای اینکه به دل طبیعت رفت مکانی سخت و صعب العبور را انتخاب کرد، می توان برای گذارن وقت در طبیعت به مناطقی که در حاشیه شهرها قرار دارند رفت و از طبیعت زیبای آنجا لذت برد. در بسیاری از استان های ایران مناظر طبیعی قوف العاده ای وجود دارد که یکی از آنها استان ایلام است. در این استان می توان جاذبه های طبیعی گوناگونی را یافت از زیبایی بی مانندی برخوردارند. یکی از این نواحی آبشار آبتاف به شمار می رود که در شهرستان دهلران این استان واقع شده است. اگر دوست دارید در مورد این آبشار اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید و اطلاعات درخور توجه ای را بدست آورید.

معرفی آبشار آبتاف

معرفی آبشار آبتاف

آبشارها یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی هستند که افراد بی شماری را برای گذران تعطیلات به سمت خود می کشانند. آبشار محلی است که در آن آب بر روی یک سطح شیب دار در جریان یک نهر یا رودخانه جاری می شود. آبشارها اغلب در قسمت های فوقانی رودخانه هایی شکل می گیرند که بر روی نوارهای مختلف صخره ای جریان دارد. رودخانه ها سنگ های نرم را سریع تر از سنگ های سخت فرسایش می دهند و این موضوع منجر به ایجاد یک آبشار شود. یکی از آبشارهای شهرستان دهلران که به عنوان محلی برای گذران اوقات فراغت اهالی شهرستان شناخته می شود آبشار آبتاف است. آبشار آبتاف در مسير ميمه به پهلهٔ زرين‌آباد شهرستان دهلران واقع شده است. این آبشار در موقعیت جغرافیایی N3305 E4654 با آب و هوای زاگرسی قرار دارد و به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای استان ایلام شناخته می شود و همچنین یکی از آبشار های هفتگانه این منطقه نیز به شمار می رود.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار ارتفاع نسبتا کمی دارد و از لحاظ عرضی جزء بزرگترین آبشارهای ایران به شمار می رود. این آبشار از چند بخش جدا از هم تشکیل می شود که همین جدا بودن زیبایی خاصی به آن بخشیده است. در پایین آبشار حوضچه ای ایجاد شده است که عمق نسبتا مناسبی دارد و افرادی که برای گذران وقت به آنجا می روند در آن تنی به آب می زنند و سرشار از شادی و نشاط می شوند. صخره هایی که این آبشار از آنها سرازیر می شود خود نیز دارای زیبایی خاصی هستند که صحته ای بی نظیر را رقم زده اند. در محوطه اطراف این آبشار گیاهان متعددی وجود دارد که از آن جمله می توان به انواع گیاهان خوراکی، دارویی، صنعتی، درختان میوه و صمغی اشاره کرد. علاوه بر اینها درختچه های مختلفی نیز در این منطقه به چشم می خوردند که درخت ون یا سقز، درخت بلوط، درختچه‌ی بادام، بوته‌ی کتیرا، گون، انجیر کوهی، زالزالک، کنگر، گل نیلوفر، بلالیک (آلبالوی وحشی)، برخی از آنها هستند. این منطقه زیستگاه حیوانات و پرندگان متعددی نیز است که میان آنها می توان پلنگ، گرگ، خرس، کفتار، روباه، شغال، خرگوش، کبک، تیهو، کبوتر، کلاغ، عقاب و جغد را نام برد.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه به این منطقه بروید می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس دهلران را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و سپس از آنجا با تاکسی خود را به این محل برسانید. در صورتی که مایل هستید با خودرو شخصی به سفر بروید باید بدانید که این آبشار در جادبه میمه به پهله قرار دارد پس باید در مسیری قرار بگیرید که به این جاده می رسد.

بازدید از آبشار آبتاف

تفریح در این محل رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارد. زمانی که به این مکان رفتید می توانید انواع مختلفی از تفریحات را انجام دهید که شامل عکاسی، قدم زدن در حاشیه رودخانه، آب تنی و … می شود. در هر روزی از هفته که دوست داشته باشید می توانید به آنجا بروید و لحظات خوشی در کنار همراهانتان سپری کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *