مناطق حفاظت شده مناطقی از خشكی، يا درياست كه به طور ويـژه برای حفظ و نگهداری از تنـوع زيـستی، منـابع طبيعـی و فرهنگـی همراه آن كنار گذاشته می شود تا از طريق قانونی با شيوه های رايـج سنتی مورد حفاظت و مديريت قرار گيرد. بر اسـاس فهرسـت سـال ۲۰۰۳ اتحاديه IUCN، منـاطق حفاظـت شـده بـيش از ۱۲ درصـد سطح جهان را پوشش می دهند. مناطق حفاظت شده در كشور ايران در چهـار گـروه شـامل پارک ملی، پناهگاه حيات وحش، ا ثر طبيعی – ملی و منطقه حفاظـت شده قرار می گيرند. علاوه بر اين چهار گروه، طبقـه ای نيـز بـه نـام منطقه شكار ممنوع در كشور تحت حمايت سازمان حفاظـت محـيط زيست قرار دارد كه بيشتر به عنوان پـشتوانه منـاطق حفاظـت شـده مطرح می شود. مناطق شكار ممنوع زيستگاه هايی با و يژگی های بارز هستند كه جمعيت جانوری آنها به دليل شكار بی رو يه رو به كاهش است و از ا ين رو به حما يت نياز دارند. بدين منظور، اين زيـستگاه ها برای مدتی محدود و به طور معمول ۳ تا ۵ سال، شكار ممنوع اعلام می شوند. یکی از این مناطق شکار ممنوع در ایران، منطقه شکار ممنوع خدا آفرین نام دارد که در استان چهار محال و بختیاری و شهرستان اردل واقع شده است.

معرفی منطقه شکار ممنوع خدا آفرین

معرفی منطقه شکار ممنوع خدا آفرین

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این منطقه، که به عنوان جاذبه گردشگری هم شناخته می شود، اطلاعاتی برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم. شهرستان اردل یکی از شهرستان های استان چهار محال و بختیاری به شمار می آید که به خاطر طبیعت زیبایش در بین مسافران شناخته شده است. این شهرستان آب و هوایی معتدل رو به سرد و خشک دارد و در محیطی کوهستانی واقع شده است به همین خاطر مقصد مناسبی برای سفرهای تابستانه به شمار می آید، زیرا در این فصل این شهرستان دارای آب و هوایی مطلوب و مناسب است. یکی از جاذبه های گردشگری آن، منطقه شکار ممنوع خدا آفرین محسوب می شود که از طبیعتی زیبا برخوردار است. این منطقه دارا ساختار کوهستانی، جنگلی، آب های شیرین و دشتی است. بلندترین ارتفاع محدوده کوه ماقارون در مرز استان چهار محال و بختیاری و استان خوزستان با ارتفاع3972 متر و پست ترین نقطه آن خروجی رودخانه بازفت از منطقه با ارتفاع 1063 متر از سطح دریا به شمار می رود. در ان منطقه چشم اندازی خاص وجود دارد که شامل کوه های مرتفع دارای برف در تمام طول سال در قسمت هایی از آن، جنگل، رودخانه و چشمه سارها می شود.

ساختار و طبیعت منطقه شکار ممنوع

ساختار و طبیعت منطقه شکار ممنوع

همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم این منطقه ساختاری کوهستانی همراه با دشت ها و چشمه سارهای فراوان دارد. در ادامه توضیحاتی درباره پوش گیاهی و همینطور گونه های حیوانی موجود در منطقه ارائه می دهیم.

پوشش گیاهی

این منطقه از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است اما قسمت عمده آن را تیپ گیاهی جنگلی و گون تشکیل می دهد. بیش از 50 درصد این منطقه را پوشش گیاهی جنگلی در بر گرفته است که باعث شده است زیستگاه مناسبی برای بسیاری از حیوانات باشد. گونه های جنگلی منطقه شامل بلوط، بنه، پسته، بادام، داغداغان، زالزالك، ارژن، دافنه و …  می شود. گیاهان دارویی گوناگونی نیز در آنجا یافت می شود که از میان آنها می توان به كلاه ميرحسن علف بره ای، پياز موسير، پونه سای معطر، كاكوتی كوهی اشاره کرد.

گونه های جانوری

این محوطه محل مناسبی برای زیست بسیاری از حیوانات محسوب می شود که از میان آنها می توان كل و بز، خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، سنجاب ایرانی، کفتار، شنگ و … را نام برد.

راه های دسترسی به منطقه شکار ممنوع

راه های دسترسی به منطقه شکار ممنوع

برای دیداز از  این محوطه باید در ابتدا به شهرتان اردل سفر کنید، که این کار با خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط به صورت آنلاین به راحتی امکان پذیر است. پس از آن می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی و یا خودرو شخصی خود را به این محوطه برسانید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

بازدید از منطقه شکار ممنوع خدا آفرین

گشت و گذار از این منطقه نیاز به پرداخت هزینه ندارد ولی به خاطر داشته باشید که اینجا یک محوطه حفاظت شده است و نباید آسیبی به آن برسانید و یا اقدام به شکار کنید زیرا با عواقب قانونی مواجه خواهید شد. بهترین زمان برای سفر به این محوطه فصل تابستان محسوب می شود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *