مقبره خواجه اتابک

0 415

کرمان یکی از شهرهای تاریخی و دیدنی کشور ایران است که جاذبه های تاریخی مختلفی دارد. بسیاری از افراد هنگام مسافرت به دنبال مکان هایی هستند که بتواند با تاریخ بیشتر آشنا شوند از این رو می توانید برای مقصد سفر خود از کرمان استفاده نمایید. یک از آثار تاریخی این شهر مقبره خواجه اتابک است که قسمت جنوب شرقی کرمان  قرار دارد. این آرامگاه در نزدیکی مسجد و بازار کرمان جای گرفته است. اگر شما هم به دنبال مسیرهای دسترسی به این مکان هستید و قصد دارید به ویژگی های آن آشنا شوید می توانید به مجله مستر بلیط مراجعه نمایید.

تاریخچه مقبره خواجه اتابک

تاریخچه مقبره خواجه اتابک

کرمان در دوره های تاریخی مختلف اثرهای مختلفی را درون خود جای داده است که همان طور گفته شد یکی از آن ها آرامگاه خواجه اتابک است، قدمت این آرامگاه به زمان حکومت سلجوقیان باز می گردد یعنی می توان گفت آن را در قرن ششم هجری ساخته اند. این آرامگاه به اتابک محمد بزقوش تعلق دارد که برای سه تن از پادشاهان سلجوقی  کار می کرد و به عنوان وزیر حکومت آن ها منتخب شده بود. این مقبره یکی از ارزشمند ترین بناهایی است که از معماری آن زمان باقی مانده، بنابراین آن را در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسانده اند. برای بازدید از این بنای تاریخی و آشنا شدن با معماری دوران سلجوقیان می توانید بلیط هواپیما کرمان را خریداری نمایید و در زمان کمی خود را به این شهر برسانید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بقعه خواجه اتابک دارای معماری منحصر به فردی است که می تواند توجه گردشگران را به خود جلب نماید. لازم به ذکر است که بگوییم پلان آن 8 ضلعی است و نمای بیرونی آن را به صورت مستطیل شکل با گچ بری ها و سنگ های مرمر تزئین کرده اند. محیط داخل این آرامگاه را به شکل مربع ساخته اند. تزئینات داخلی آن را با گچ بری های زیبایی انجام داده اند که می تواند چشم هر مسافری را به خود جلب نماید. در سمت غربی این آرامگاه می توانید محراب و کتیبه هایی را مشاهده نمایید که با خط کوفی بر روی آن  ها حکاکی هایی را انجام داده اند. در گچ بری های این مقبره از تیکه های کوچک کاشی هم استفاده کرده اند که به شکل ستاره نشان داده می شود. محراب مقبره را با تزئیناتی چون ریزه کاری، سنگ تراشی، نقش های هندسی و نحوه ستون بندی آن می توان مشاهده کرد. لازم به ذکر است که بگوییم سنگ قبر خواجه اتابک که معرف معماری دوران سلجوقیان است در حال حاضر در این آرامگاه قرار ندارد بلکه آن را به موزه هنری کرمان برده اند. شما با رفتن به این مکان می توانید از بازار کرمان و مسجد آن هم بازدید به عمل آورید. برای راهی شدن به سوی کرمان کافی است که بلیط خود را از طریق سایت مستر بلیط تهیه کنید و در زمان مقرر شده سفر خاطره انگیز خود را به این شهر شروع نمایید.

شرایط بازدید از مقبره خواجه اتابک

شرایط بازدید از مقبره خواجه اتابک

ابنیه های تاریخی یکی از آثاری هستند که معرف تاریخ و گذشته پیشنیان ما هستند و ما را به دل تاریخ خواهند برد. آرامگاه خواجه اتابک یکی از همین موارد است که با بازدید از آن می توانید با هنر معماری زمان حکومت سلجوقیان آشنا شوید. برای بازدید از این آرامگاه نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ای ندارید، اما برای اینکه بتوانید سنگ قبر خواجه اتابک را مشاهده نمایید باید راهی موزه کرمان شوید.

آدرس و مسیر دسترسی 

آرامگاه خواجه اتابک در خیابان ابوحامد کرمان واقع شده است به همین علت زمانی که به این شهر وارد می شوید، اگر از تاکسی های مسیری استفاده نمایید آن ها شما را به راحتی به این مکان خواهند برد، اما اگر از خودروهای شخصی بهره می برید باید به دنبال تابلوی خیابان ابوحامد باشید با رفتن به آن جا می توانید از این مکان دیدن نمایید. بسیاری از افراد ترجیح می دهند هنگام مسافرت از ماشین های شخصی خود استفاده نکنند و با وسایلی چون اتوبوس راهی مقصد مورد نظر شوند از این رو می توانید به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه نمایید و بلیط قطار کرمان را خریداری نمایید. زمانی که به مقصد رسیدید تاکسی هایی در آن جا قرار دارند که شما را به مکان مورد نظر خواهند برد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.