موزه دیرینه شناسی کرمان

موزه دیرینه شناسی کرمان

کرمان یکی از قدیمی‌ ترین شهرهای است که در آن، انسان ها و جانوران ماقبل تاریخ بسیاری سکونت داشته اند. از این رو، آثار بسیار زیادی در این شهر کشف شده است و آن ها را به موزه دیرینه شناسی انتقال داده اند. موزه دیرینه شناسی یکی از مهم ‌ترین جاذبه های تاریخی کرمان است که مطمئنا از بازدید آن هرگز پشیمان نخواهید شد. اگر تا به حال از این موزه بازدید نکرده اید، پیشنهاد می کنیم با مجله مستر بلیط همراه باشید تا بیشتر با آن آشنا شوید.

تاریخچه موزه دیرینه شناسی کرمان

تاریخچه موزه دیرینه شناسی کرمان

موزه دیرینه شناسی شهر کرمان از سال 1382 فعالیت خود را شروع کرد و جزء اولین موزه دیرینه شناسی ایران به حساب می رود. این موزه توسط فردی به نام محسن تجربه دار احداث شد و به صورت شخصی فعالیت می کند. این شخص هنگامی که در کوه های کرمان، کوهنوردی می ‌کرده است، به صورت اتفاقی چند فسیل را پیدا می کند و از آن پس تصمیم می گیرد که به جمع آوری فسیل ها و سنگ های قدیمی مشغول شود. آقای تجربه دار سعی بر این دارد که با مرور زمان بر کیفیت موزه و اجزای موجود در آن بیافزاید و بتواند آثار جدید تری به آن جا منتقل کند. او اجزای سخت و نرم بدن جانوران را که به فسیل تبدیل شده اند را در این موزه قرار داده و همین امر موجب محبوبیت بیشتر آن شده است. نا گفته نماند که این موزه در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۱۷۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی مهم ایران به ثبت رسیده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

محوطه این موزه بسیار جذاب و خاص است، اگر دوست دارید که از نزدیک این آثار کهن را مشاهده کنید، کافی است بلیط اتوبوس کرمان را برای خود تهیه کنید و راهی این شهر شوید. از ویژگی های منحصر به فرد این موزه می توان به نمای داخلی ساختمان اشاره کرد که برای ساخت آن از سنگ ‌ها و صخره‌ های طبیعی استفاده کرده اند و همین موجب شده است فضایی جذاب و دلپذیر داشته باشد. در موزه دیرینه شناسی کرمان، فسیل ‌های انواع جانوران و گیاهان نگهداری وجود دارد و از مهم ترین آن ها می توان ستاره های دریایی، اسفنج ها، ماهی ها، مرجان‌ ها، آمونیت ‌ها، خزندگان بسیار قدیمی، دایناسور ها، هاگ‌ ها، گیاهان و درختان متعلق به دوران انسان‌ های اولیه را نام برد. این موزه بی نظیر، صد ها هزار فسیل کوچک و بزرگ از جانوران مربوط به دوره های کهن زمین ‌شناسی در معرض دید افراد بازدید کننده قرار داده است و در آن جا می توان سنگ هایی زیبا را مشاهده کرد که مربوط به هزاران سال پیش هستند. در قسمتی دیگر از موزه، انواع آثار باستانی و اقسام آلات موسیقی به نمایش گذاشته شده است و هنرمندان مشهور که مربوط به این هنر هستند نیز معرفی شده اند. افرادی که به این آثار و آشنا شدن با آن ها علاقمند هستند می توانند؛ به صورت اینترنتی بلیط های سفرشان را از مستر بلیط خریداری کنند و به آن جا بروند.

شرایط بازدید از موزه دیرینه شناسی

شرایط بازدید از موزه دیرینه شناسی

برای ورود به این موضوع می توانید همه روزه به غیر از روزهای تعطیل رسمی، از ساعت ۸ و نیم صبح تا ۱۳ ظهر و ۱۶ عصر تا ۲۱ شب با خرید بلیط ورودی به آن جا بروید و از تماشای آثار مربوط به چندین سده پیش، لذت ببرید.

آدرس و نحوه دسترسی به موزه دیرینه شناسی کرمان

موزه با قدمت دیرینه شناسی در بوستان انقلاب کرمان قرار دارد و افراد گردشگر می توانند با خرید بلیط قطار کرمان، هواپیما و یا حتی خودروی شخصی، به این شهر کهن بروند و یک سفر بی نقص را تجربه کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *