آبشار چکان

0 125

مدل های متنوعی از سفر کردن وجود دارد که یکی از آنها طبیعت گردی به شمار می رود. این نوع از سفر بر اساس نیاز انسان امروزی به طبیعت به وجود آمده است. تعاریف و تفسیرهای گوناگونی از واژه طبیعت گردی وجود دارد، اما عموما شامل سفر های زیست محیطی پایدار و بازدید و لذت بردن از طبیعت با ترویج محافظت از آن، تأثیرگذاری کمتر نسبت به بازدیدکننده و دست اندرکار کردن مردم بومی است. طبیعت گردی بین منابع طبیعی، جوامع محلی و گردشگران تعادل برقرار می نماید و علاوه بر بهره مندی از محیط زیست، به ایجاد محیط زیستی پایدار کمک می کند. طبیعت گردی در برگیرنده گونه های متفاوتی از گردشگری شامل گردشگری زیست محیطی، گردشگری دریایی، گردشگری ورزشی، گردشگری صید و شکار، گردشگری گیاهان و حیوانات و نظیر اینهاست. گردشگری طبیعی مسافرتی است که به منظور مطالعه، تحسین، ستایش و کسب لذت از سیماي طبیعی و مشاهده گیاهان و جانوران و آشنایی با ویژگی های فرهنگی جوامع محلی در گذشته و حال صورت می گیرد. ایران یکی از کشورهایی به حساب می آید که طیف متنوع و وسیعی از جاذبه های طبیعی را دارد و یکی از آنها آبشار چکان، که در استان لرستان و شهرستان الیگودرز قرار دارد، محسوب می شود.

معرفی آبشار چکان

معرفی آبشار چکان

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری استان لرستان که در شهرستان الیگودرز قرار دارد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. شهرستان الیگودرز در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد به همین دلیل دارای آب و هوایی معتدل و نیمه مرطوب است. این شهرستان تابستان هایی خنک و زمستان های بسیار سرد را تجربه می کند به همین دلیل زمانی که دیگر شهرها بسیار گرم است این منطقه می تواند مأوای خوبی برای مسافران باشد. یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان آبشار چکان است که اگر سفری به این منطقه داشته باشید می توانید از آن دیدن کنید. آبشار چکان در جنوب غربی شهرستان و در اطراف روستای حسین آباد و دهقادی در دامنه کوه زاگرس مشرف بر دره ی چکان واقع شده است. این آبشار که بسیار زیباست در فصول گرم سال همیشه میزبان تعداد زیادی از گردشگران است. در اطراف آن طبیعتی بسیار زیبا شکل گرفته است که می توان گفت سرسبزی خود را مرهون همین آبشار است. طبیعت اطراف آن در فصل بهار و تابستان بسیار دل انگیز و زیباست و همین باعث می شود که مردم بسیاری از درون استان و همچنین استان های همجوار برای گذران وقت به آنجا بروند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار، که ارتفاعی در حدود ۳۰ متر و عرض تاجی برابر با ۴ متر دارد، از درون غاری مشرف به زمین های زراعی چکان بیرون می‌آید که فوران آن ده‌ها متر طول دارد. اطراف آبشار و امتداد رودخانه، درختان میوه ای همچون گردو، بلوط و گلابی دیده می شود و اهالی منطقه نیز از آب آن جهت کشاورزی استفاده می‌کنند. کوه ‌های اطراف آبشار زیستگاه پرندگانی همچون بلبل، کبک، کبوتر و انواع حیوانات وحشی مانند خرس، پلنگ، گرگ و گراز است. این آبشار پس از طی مسافتی به سمت دشت چکان، به آب چشمه داسار وصل می شود و رودخانه چکان را تشکیل می‌دهد. رودخانه چکان هم پس از طی مسافت کوتاهی به آب دهقادی متصل و در انتها وارد رودخانه زز می‌شود. اگر دوست دارید این آبشار و طبیعت آن را از نزدیک ببنید می توانید بلیط سفرتان را به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید و خود را به این منطقه برسانید.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه بتوانید از این مکان دیدن کنید باید در ابتدا بلیط اتوبوس الیگودرز را به صورت آنلاین تهیه کنید و راهی این شهرستان شوید. پس از رسیدن به آنجا با وسایل نقلیه عمومی خود را به این محل برسانید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید بهتر است با عبور از جاده دریاچه گهر و گردنه گله بادوش و ۴۰ کیلومتر ادامه راه حدفاصل ۵ کیلومتر نرسیده به شول اباد سمت راست به این محل بروید.

بازدید از آبشار چکان

بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار و تابستان است زیرا هوای منطقه نسبت به دیگر قسمت ها خنک تر است و طبیعت آن در بهترین حالت خود قرار دارد. برای دیدار از این آبشار نیازی نیست هزینه ای از این بابت بپردازید و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.