چهل برج کلیسان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 701

چهل برج کلیسان برای مردم منطقه فلاورجان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. کلیسان، روستایی از توابع بخش پیر بکران شهرستان فلاورجان در استان اصفهان است.

شهرستان فلاورجان به مرکزیت شهر فلاورجان در جنوب غربی شهر اصفهان قرار دارد که به واسطه دارا بودن طبیعت ویژه‌ و بناهای تاریخی ارزشمند به عنوان یکی از نقاط جذاب برای گردشگران ایرانی و خارجی به شمار می‌ رود. عمارت چهل برج روستای کلیسان، یک سازه کمیاب، بی نظیر و بدون مشابه است. اگر می خواهید بیشتر با این برج تاریخی آشنا شوید، تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما باشید.

تاریخچه چهل برج کلیسان

بیشتر زمین های منطقه فلاورجان اصفهان، کشاورزی هستند و در زمان قدیم از فضولات به عنوان کود های کشاورزی استفاده می کردند. کشاورزان برای آن که بتوانند کود مناسب برای محصولات خود تهیه کنند برای کبوتران مهاجر لانه می‌ ساختند. از همین جهت چهل برج کلیسا به دست همین کشاورزان ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. برخی پژوهشگران عمر این برج را حدود ۴۰۰ الی ۴۵۰ سال تخمین زده اند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان فلاورجان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “فلاورجان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی چهل برج کلیسان

در اصل چهل برج کلیسان از ۳۲ برج استوانه ای شکل تو در تو ساخته شده است که در اصطلاح مردم محلی، به چهل برج معروف شده است. شهرستان فلاورجان کبوتر خانه های بسیار زیادی دارد، که بعضی از آن ها تک برج و بعضی ها مانند چهل برج کلیسان دارای برج های بیشتری هستند.

اکثر برج‌ های چند قلو از ۴، ۶ یا حداکثر ۸ استوانه تشکیل شده‌ اند، اما این برج از ۱۲ استوانه و ۲ قسمت ابتدایی و انتهایی تشکیل شده‌ است. چهل برج کلیسان 132متر طول و هشت متر ارتفاع دارد که از بزرگ ترین نمونه های برج های کبوتر خانه در دنیا محسوب می شود.

هر ساله افراد زیادی برای بازدید از این برج راهی شهر فلاورجان می شوند. اگر شما هم قصد دارید به این شهر سفر کنید، کافی است بلیط اتوبوس فلاورجان را تهیه کنید و به راحتی به دیدن چهل برج کلیسان بروید.

چهل برج کلیسان با ظرفیت ۱۰۰۰ پرنده ساخته شده‌ است. در حال حاضر از این نمونه برج ها دیگر استفاده ای نمی شود و فقط بخاطر قدیمی بودن آن ها به عنوان یک میراث تاریخی استفاده می شود.

از این رو به علت زیاد بودن این برج ها تعدادی ثبت شدند و برخی دیگر ثبت نشده اند. در کل می توان گفت هدف کشاورزان از ساخت این بنا ها جمع آوری فضولات بوده است، اما با گذر زمان و بارش های فصول پاییز و زمستان، قسمت هایی از چهل برج کلیسان تخریب شده اند و مسئولین هیچ گونه رسیدگی و نظارتی بر آن ها ندارند.

شرایط بازدید از چهل برج کلیسان

شرایط بازدید

برای بازدید از چهل برج کلیسان هیچ گونه قانون و مقرراتی وجود ندارد و افراد علاقه مند می توانند در هر زمانی که بخواهند بدون خرید بلیط ورودی یا پرداخت کردن هزینه به عنوان ورودی، به شهرستان فلاورجان و روستای کلیسان بروند.

راه های دسترسی به چهل برج کلیسان

چهل برج کلیسان در استان اصفهان، شهرستان فلاورجان یا مبارکه، روستای کلیسان و بلوار زیتون واقع شده است. افرادی که قصد سفر به این مکان و بازدید از این جاذبه را دارند، می توانند هر گونه بلیطی که بخواهند اعم از بلیط هواپیما، بلیط اتوبوس و بلیط قطار را از سایت مستر بلیط به راحتی و با هزینه ای مناسب به صورت آنلاین خریداری کنند و از یک سفر امن و راحت لذت ببرند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.