کبوتر خانه های فلاورجان

کبوتر خانه های فلاورجان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

آیا تاکنون از کبوتر خانه های فلاورجان بازدید کرده اید؟ شهرستان فلاورجان بیش از ۱۰۰ برج کبوتر خانه دارد که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند. شهرستان فلاورجان دارای 464 اثر تاریخی شناسایی شده است که از سال 1310 تاکنون تنها 27 اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

قطعا هر شهری را با نماد و نشانه‌ ای خاص می ‌شناسند، فلاورجان اصفهان شهرستانی كه با برج‌ های کبوتر خانه در ایران معروف است. در گذشته کبوتر خانه ‌ها را در کنار زمین‌ های کشاورزی بنا و از کود کبوتران در کشاورزی استفاده می کردند.

از این رو کبوتر خانه ها برای مردم این شهر اهمیت بسیاری داشتند و در حال حاضر از جمله آثار تاریخی ارزشمند استان اصفهان محسوب می شوند. در ادامه همراه مجله مستر بلیط باشید تا شما را با برخی از این کبوتر خانه ها آشنا کنیم.

تاریخچه کبوتر خانه ها

تاریخچه کبوتر خانه های فلاورجان

اکثر کبوتر خانه های معروف فلاورجان، قدمتی حدود ۴۰۰ سال و شاید هم بیشتر دارند. برای مثال؛ کبوتر خانه حاج رضا قلی، کبوتر خانه حکیمی، کبوتر خانه چهل برج کلیسان، کبوتر خانه حاج محمد رضا فروتن، کبوتر خانه نرگان و کبوتر خانه چهار برج مربوط به دوران قاجار می باشند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان فلاورجان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “فلاورجان” را مطالعه نمایید.

معرفی کبوتر خانه ها

کبوتر خانه چهار برج

کبوتر خانه چهار برج با گنجایش ۱۰ هزار لانه کبوتر، یکی از بزرگ ترین برج های کبوتر خانه در اصفهان محسوب می شود. این کبوتر خانه با ۱۸ متر ارتفاع و بیش از ۱۰۰۰ مترمربع زیربنا، ۲ طبقه تو در تو و دارای ۳۴ حجره است که در روستای چهار برج از توابع بخش پیر بکران قرار دارد.

این کبوتر خانه در حال حاضر در حال تبدیل شدن به یک سفره خانه می باشد. با راه ‌اندازی این سفره‌ خانه سنتی که در محوطه‌ ای به وسعت 2700 مترمربع در حال اجراست، یکی از بزرگ ‌ترین سفره ‌خانه های سنتی شهرستان فلاورجان احداث خواهد شد.

کبوتر خانه حاج رضا قلی

کبوتر خانه حاج رضا قلی از دیگر جاذبه های گردشگری استان اصفهان می باشد که در ۱۶ اسفند ماه سال ۱۳۸۴ به شماره ثبت 14456 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

این اثر ملی تاریخی ثبت شده در شهرستان فلاورجان، بخش مرکزی، دهستان زا زران، روستای هویه، در محدوده کشتزار ها واقع شده است. اگر می خواهید به دیدن این کبوتر خانه ها بروید، به شما پیشنهاد می کنیم با مراجعه به سایت مستر بلیط به راحتی بلیط های مورد نظر خود را تهیه کنید.

برج کبوتر خانه نرگان

برج کبوتر خانه نرگان تنها برج ۳ طبقه کشور با ارتفاع 18متر است و با قدمت بیش از 400 سال در روستای نرگان قرار دارد. این برج کبوتر خانه عظیم و با شکوه اخیرا به طور کامل مرمت شده و آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

گردشگران داخلی و خارجی که برای بازدید از این اثر تاریخی به روستای نرگان سفر می کنند می توانند از جاذبه های بسیار زیاد دیگر در این شهر نیز بازدید کنند.

کبوتر خانه های فلاورجان

چهل برج کلیسان

چهل برج کلیسان یک سازه کمیاب و با قدمت است، که از ۳۲ برج استوانه ای شکل تو در تو ساخته شده است که در اصطلاح مردم محلی، به چهل برج معروف شده است و با گذر زمان، رعایت نکردن حریم این برج‌ ها و بارش های فصول پاییز و زمستان، قسمت هایی از آن تخریب شده است.

چهل برج کلیسان از بزرگ ترین نمونه های برج های کبوتر خانه در دنیا محسوب می شود و هر ساله افراد زیادی برای بازدید از آن راهی شهر فلاورجان می شوند.

کبوتر خانه حاج محمد رضا فروتن

کبوتر خانه حاج محمد رضا فروتن یکی دیگر از کبوتر خانه های شهر فلاورجان می باشد که در تاریخ ۱۳۸۴/۱۲/۱۶ به شماره ثبت 14450 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

کبوتر خانه حکیمی

کبوتر خانه حکیمی در شهرستان فلاورجان قرار دارد و مربوط به دوره قاجاریه می باشد. این کبوتر خانه در ۱۶ اسفند ماه سال ۱۳۸۴ به شماره ثبت 14455 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

شرایط بازدید از کبوتر خانه ها

شرایط بازدید

اگر می خواهید به شهر فلاورجان بروید و از این کبوتر خانه ها بازدید کنید بهتر است از قبل بلیط اتوبوس فلاورجان را تهیه کنید. همان طور که در ابتدا گفته شد؛ کبوتر خانه های بیشماری در این شهر وجود دارند که در حال حاضر برخی به رستوران های سنتی و سفره خانه تبدیل شده اند و برخی نیز به همان حال رها شده اند. افراد علاقه مند می توانند در هر زمانی که بخواهند به دیدن این کبوتر ها به شهر فلاورجان سفر کنند.

راه های دسترسی به کبوتر خانه های فلاورجان

همه کبوتر خانه ها در شهرستان فلاورجان واقع شده اند. فلاورجان در فاصله 21 كيلومتری استان اصفهان است و شما می توانید با هر وسیله نقلیه از جمله؛ قطار، هواپیما، اتوبوس و خودروی شخصی که راحت تر هستید به این شهر بروید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *