مسجد کریم ایشان

0 171

ایران یکی از کشور های مملو از جاذبه های گردشگری است و سالانه مسافران زیادی از جمله ایرانی و خارجی برای دیدن این جاذبه ها روانه جاده های کشور می شوند. استان گلستان هم یکی از این مکان هایی به شمار می رود که دارای جاذبه های فراوان است. مسجد و مدرسه کریم ایشان واقع در شهرستان مراوه تپه یکی از مکان هایی است که مردمانی که به گلستان سفر می کنند به طور حتم از آن دیدن به عمل می آوردند. این مکان تاریخی در روستای کریم ایشان و به فاصله 42 کیلومتری از شهر کلاله قرار گرفته، نقشه و معماری این مجموعه به گونه طراحی شده است که مسافران را به یاد کاروانسرا های بین راهی می اندازد. اگر شما هم مشتاق به دیدن مسجد و مدرسه کریم ایشان شده اید و در صدد جمع آوردی اطلاعات در این باره می باشید با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه مسجد و مدرسه کریم ایشان

تاریخچه مسجد کریم ایشان

هر بنای تاریخی تاریخچه ای دارد، که از طریق آثاری که از آن به جای مانده است می توان آن را شناسایی کرد. در سر در بنای تاریخی ایشان بیتی هک شده، که نشان دهنده تاریخ این آثار باستانی است. باستان شناسان از این بیت دریافته اند که شخصی به نام سید قلیچ ایشان مدرسه و مسجد کریم ایشان را بنا کرده است. باتوجه به اینک متولی آن این شخص بوده است دریافته اند سال ساخت این بنا به سال 1328 ه.ق باز می گردد. سید قلیچ ایشان با احداث این مدرسه باعث طلبه شدن بسیاری از افراد نیز شده است به صورتی که در آن زمان حدود 300 نفر از ترکمن صحرا به این مدرسه آمده تا بتوانند در آن کسب علم کنند و از آن فارق التحصیل شوند.

سید قلیچ با توجه به علاقه ای که به این کار داشت تا پایان عمرش اداره مدرسه را به عهده گرفت و سالیان طولانی را در این مدرسه سپری کرد، اما پس از مرگ ایشان پسرانش اداره مدرسه را به عهده گرفتند و کار پدر را نیز ادامه دادند. مقبره سید قلیچ در کنار مدرسه قرار گرفته است و مشتاقان این آثار باستانی می توانند قبر این متولی بزرگ را در کنار مدرسه مشاهده بفرمایند‌. در نهایت پس از مرگ پسران ایشان نوادگان آن ها این مدرسه را مرمت و کار پدر را ادامه داده اند. و در آخر این بنای تاریخی در زلزله ای که در استان گلستان سال 1348 به وقوع پیوست دچار خسارت های فراوانی شد. اگر مایل به دیدن اطلاعات بیشتر در رابطه با این آثار باستانی هستید با مراجعه به سایت مستر بلیط می توانید این امکان را داشته باشید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

هزینه طلاب ها توسط مردم خیر پرداخت میشده و مشکلی از این بابت وجود نداشته است و افرادی که در این مکان به مرحله عمامه گزاری می رسیدند می توانستند در همین مدرسه مشغول به تدریس بشوند. این مکان تاریخی علاوه بر آموزش پرورش نقشی دیگر در تاریخ هم ایفا کرده، زمانی که جنگ جهانی دوم رخ داده مدرسه و مسجد ایشان پایگاه نظامی روسیه بوده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معماری مسجد ایشان

نقشه مسجد ایشان در مراوه تپه به صورت مربع مستطیل به ابعاد 13 در 17 بنا گردیده است، آن زمان بنا ها را با آثاری طبیعی تزیین می کردند اما این مسجد بسیار متفاوت بوده و هیچ گونه آثاری تزیینی در آن یافت نمی شود‌. سقف این بنا از چهار گنبد ساخته شده است که قرینه یکدیگر هستند و نمایی بسیار زیبا به این بافت تاریخی بخشیده اند. این مسجد دارای یک شبستان است که در وردی آن از قسمت جنوبی بنا باز می گردد. مدرسه کریم ایشان به شکل مربعی به طول و عرض 30 متر می باشد، 23 حجره درون این مدرسه بنا گردیده که باعث شباهت این مجموعه به کاروانسرا گردیده است. آجر هایی به ابعاد 40 در 20 دیوار و طاق های این مجموعه را پوشانده است که بسیار خود نمایی می کند.

در قسمت هایی از بنا پنجره هایی گچ کاری شده برا زیبا تر شدن محوطه کار گذاشته اند، همچنین گچ  کاری هایی به شکل اسلحه، میوه و ظرف در یکی از قسمت های دیوار خود نمایی می کند. در سر در ورودی محوطه کاشی کاری های زیبایی به شکل خورشید به زیبایی این مجموعه دامن زده است. حجره ها محل اقامت برای طلاب بوده است و در این مکان مشغول درس خواندن و استراحت می گردیدند. نام گذاری این حجره ها بر اساس افراد بزرگ صورت گرفته و یکی از این حجره ها به کتابخوانه ای به نام سازنده این بنا تبدیل شده است. 4 گلدسته ای بسیار زیبا در محوطه ی مدرسه قرار گرفته و 2 گلدسته کوچک دیگر در راه ورود مدرسه بنا گردیده است که نظر بازدید کنندگان را به خود جلب می نماید.

شرایط بازدید از مسجد و مدرسه کریم ایشان

استان گلستان یکی از استان هایی است که در همه فصول مسافر پذیر است و شما می توانید در هر فصلی که مایل به سفر هستید از این آثار باستانی دیدن فرمایید. بازدید از این مکان تاریخی رایگان بوده و هزینه ای از این بابت از شما دریافت نخواهد شد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

شما می توانید برای سفر به این مجموعه و دیدن آن به دو صورت اقدام نمایید، راه اول سفر با خودرو شخصی و راه دوم سفر با وسایل نقلیه عمومی. اگر قصد سفر با خودرو شخصی را دارید از شهر خود به سمت استان گلستان و پس از رسیدن به این استان به شهرستان مراوه تپه نیز حرکت کنید، سپس توسط تابلو های تعبیه شده روستای کریم ایشان را پیدا کرده و در این مکان مستقر شوید. اما اگر به هر دلیل مایل به سفر با وسایل نقلیه عمومی بودید با مراجعه به سایت و خرید بلیط اتوبوس می توانید از این مجموعه دیدن فرمایید و لحظاتی خوش برای خود و خانواده نیز بسازید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.