کلوت های گلی نهبندان

0 168

استان خراسان جنوبی، یکی از استان های شرقی ایران به شمار می آید، که تکه ای جدا شده از استان بزرگ خراسان بوده است. این استان از لحاظ مساحت هشتمین استان محسوب می شود و مرکز آن شهر بیرجند است. این استان از شمال به استان خراسان رضوی، از جنوب به استان های سیستان و بلوچستان و کرمان و از غرب به استان یزد محدود می شود و از شرق با کشور افغانستان در حدود 330 کیلومتر مرز مشترک دارد. این استان شهرستان های گوناگونی دارد که یکی از آنها شهرستان نهبندان به شمار می آید. در جنوبی ترین بخش خراسان در کنار کویر لوت و در مسیر بادهای 120 روزه سیستان شهر نهبندان با تاریخی کهن  یکه و تنها سر بر دامان کویر نهاده است. به فاصله کمی در شرق دریاچه زره در مرز قهستان و لب کیور بزرگ شهر «نه» یا «نیه» واقع است که جغرافی نویسانان قدیم غرب آن را از شهرهای سیستان شمرده اند. «نه» در دشت مرتفع بایری قرار دارد که دور آن را تپه فرا گرفته است. این شهرستان جاذبه های گردشگری متنوعی را در خود جای داده است که کلوت های گلی نهبندان یکی از آنها به شمار می آید.

درباره کلوت های گلی نهبندان

درباره کلوت های گلی نهبندان

کوه‌های مریخی و قله‌های مدورِ حاصل از فرسایش از نظر زمین‌شناسی نوعی بدبوم با بدلند به حساب می‌آیند که نوع گل آن از رس سفید و به تناوب از لایه‌های سست و سخت تشکیل یافته‌اند و عبارت‌اند از زمین‌ها و بلندی‌هایی که در برابر بارش‌های سنگین و فرسایش به تدریج به دره‌ها و شیارهای بریده‌شده تبدیل شده‌اند. حدود ۱۰ کیلومتر پس از نهبندان به سمت شهداد کوه هایی در دو طرف جاده نمایان می شود که ریزش باران و فرسایش بادی بر کوه های مارنی – ماسه سنگی سبز رنگ منطقه، مناظر زیبا از پستی و بلندی های منظم ایجاد کرده که به زمین های بدبوم و کلوت،کوه های مریخی و کوه های میناتوری مشهور هستند. این کوه ها به نوع خود بسیار دیدنی و زیباست که نظر هر بینده ای را به سوی خود جلب می کنند و از جاذبه های زیبای ژئومرفولوژیكی منطقه هستند که می توانند علاقمندان به این پدیده ها را به سوی خود بكشانند و باعث گسترش گردشگری ناحیه گردند. جنس رسوبی و فرسایش خاص کوه‌ها باعث ایجاد  شیارهای زیبایی‌ روی این کوه‌ها شده است که گویی آن‌ها را نقاشی کرده‌اند و بدین جهت، لقب کوه‌های مینیاتوری به آن‌ها داده‌اند. به دلیل اشکال عجیب و فاقد پوشش گیاهی و نوعی غیرعادی بودن از نظر افراد، این کوه‌ها به «کوه‌های مریخی» شهرت پیدا کرده اند.

 ساختار کلوت های گلی

 ساختار کلوت های گلی

رنگ تقریبا سفید رنگ کوه (چیزی میان طوسی و سفید) با واریزه های بسیار در پای آن، وجود گرما و حرارت، مناظری رویایی و تخیلی را در ذهن بیننده به وجود می آورد و باعث شده تا این ناحیه به یکی از زیباترین مناطق ایران تبدیل شود. یک طرف کوه های مخروطی مریخی با آن رنگ خاکستری خیال انگیز و سوی دیگر ماسه های شنی بیابانی در کرانه آن در کویر لوت نهبندان واقع شده است، توانسته ترسیم گر یک جاذبه طبیعی زیبا باشد. شیارها و تراش‌های موجود روی کوه‌های رسوبی حکایت از فرسایش در طول هزاران سال دارند. ارتفاع بعضی از این کوه‌ها حدود ۴ تا ۵ متر از ارتفاع برخی حتی از ۱۰۰ متر هم بیشتر است. این کوه ها در زمان گذشته به زیر خروارها خاک مدفون بوده و امروز با گذشت زمان، مشاهده می شوند. در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی و باران های موسمی، خاک ها از روی آنها به دامنه ها ریخته شده و چهره اصلی این کوه ها نمایان شده است. برای اینکه بدانید چگونه به این منطقه بروید ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

راه های دسترسی به کلوت های گلی

راه های دسترسی به کلوت های گلی

برای اینکه بتوان به دیدن این منطقه رفت باید به شهرستان نهبندان سفر کرد و افرادی  که علاقمند به دیدن کلوت های گلی هستند می توانند بلیط اتوبوس نهبندان را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنند و خود را به این محل برسانند. اگر با خودرو شخصی هم سفر می کنید باید به 10 کیلومتری شهر نهبندان بروید.

بازدید از  کلوت های گلی نهبندان

برای دیدار از این محل منیازی نیست هزینه خاصی پرداخت کید و می توانید به صورت رایگان از این محل دیدن کنید. به یاد داشته باشید که این مکان امکانات رفاهی ندارد و لوازم و وسایل مورد نیازتان را به همراه ببرید و کفش و لباس مناسب نیز به تن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.