آبشار گنده گاو

0 138

شهرستان نهبندان یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی به شمار می رود. شهر نهبندان در ارتفاع 1196 متر از سطح آبهای آزاد در دشتی آبرفتی قرار گرفته است. در جنوب آن آبادی خونيك است و در حد فاصل اين دو زمين های مزروعی قرار گرفته اند. اطراف نهبندان را مانند ساير دشت ها، كوه های مختلف احاطه نموده است. در شمال نهبندان كوه تيز با ارتفاع 1320 متر ازسطح دريا قرار دارد. كوه موسوم به دراز گوش بعد از كوه تيز و در شمال نهبندان قرار دارد و بالاترين ارتفاع اين كوه ها 2089 متر از سطح آبهای آزاد است. در منطقه، آبراهه ها و مسيل هايی مشاهده می گردد كه بيشتر فصلی هستند ولی در جنوب خونيك يك رودخانه‌ی دايمی وجود دارد كه به نام كالشور معروف است در داخل اين رودخانه بر اثر تبخير آب، نمك رسوب نموده به طوريكه در فصل های كم بارش كه تبخير بالاست، كف رودخانه در بيشتر نقاط سفيد رنگ می شود. در این منطقه جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که یکی از آنها آبشار گنده گاو محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را گردآوری کرده ایم که در اختیار شما قرار می دهیم.

درباره آبشار گنده گاو

درباره آبشار گنده گاو

سفر یکی از دوست داشتنی فعالیت هایی به شمار می رود که بشر از ابتدای زندگی تا کنون به آن دست پیدا کرده است و در این میان، طبیعت گردی محبوب ترین شکل این فعالیت محسوب می شود. طبیعت گردی یکی از انواع گردشگری طبیعت مبناست که بر تعامل با محیط طبیعی تقریباً بکر، حفاظت و آموزش تأکید دارد. درک اکولوژیکی از طبیعت پیش شرط طبیعت گردی پایدار است. در شهرستان نهبندان به خاطر وجود اقلیم های متفاوت انواع مختلفی از جاذبه های طبیعی وجود دارد که یکی از آنها آبشار گنده گاو نامیده می شود که امروزه به محلی برای گذران اوقات فراغت مردم تبدیل شده است. در آب این آبشار مقداری از مواد معدنی وجود دارد که باعث شده است که بوی نا مطبوعی در این محل به مشام برسد و از آنجا که اهالی منطقه در گذشته گله های گاو خود را برای چرا به این منطقه می بردند به آن گنده گاو می گویند. آب این آبشار غیر قابل شرب است و در صورت نوشیدن فرد دچار مسمویت می شود و گاها پیش می آمد که گاوها از آب آن می نوشیدند که سبب مرگشان می شد. این آبشار در استان خراسان جنوبی، شهرستان نهبندان، بخش شوسف، منطقه چاهدراز قرار گرفته و دارای طبیعت بسیار زیبا و دیدنی است.

طبیعت و ساختار آبشار

این آبشار را می توان در دسته آبشار های کوچک قرار داد زیرا ارتفاع آن از سطحی که فرو می ریزد بسیار کم است. گرداگرد آن را صخره های فرا گرفته اند که این آبشار از بالای آنها به پایین فرو می ریزد. در پایین این آبشار حوضچه ای ایجاد شده است که محل مناسبی برای آب تنی به شمار می رود ولی همانطور که در بخش قبلی توضیح دادیم آب آن غیر آشامیدنی است پس باید مراقب بود که وارد دهان نشود. حجم آب در طول فصل بهار بیشتر از دیگر از فصل هاست و در فصل تابستان به مرور زمان رو به خشکی می رود. اطراف آن را گیاهان و درختچه های خودرو فراگرفته است که در کنار صدای شر شر آب صحنه ای بی نظیر را می آفرینند. اگر دوست دارید زمانی را به دور از شلوغی شهر بگذرانید این آبشار می تواند محل مناسبی به حساب آید.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه بتوانید از آبشار گنده گاو دیدن کنید باید در ابتدا بلیط اتوبوس نهبندان را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن تهیه کنید و پس از آن با هر وسیله نقلیه ای که در اختیار دارید به سمت این آبشار حرکت کنید. این منطقه از شهر نهبندان حدود 50 کیلومتر فاصله داردو

بازدید از آبشار گنده گاو

دیدار ازین محل هزیه ای را برای شما در پی ندارد ولی باید نکاتی را هنگام بازدید  از آن در نظر داشته باشید. اولا که در این مکان امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد و باید وسایل مورد نیازتان را به همراه خود ببرید. دوم اینکه از آلوده کردن محیط اطراف آن جدا خودداری کنید. می توانید انواع مختلفی از فعالیت ها را نیز در این منطقه انجام دهید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.