مسجد چهار فرسخ

0 185

گردشگری انواع مختلفی دارد که بر حسب هدف سفر طبقه بندی می شوند. یکی از اشکال آن، گردشگری مذهبی نامیده می شود که در آن هر کسی برای دیدار از مکانی مذهبی به سفر می رود. جاذبه های مذهبی انواع مختلفی دارند که یکی از آنها مساجد قدیمی به شمار می آیند که علاوه بر اینکه از لحاظ مذهبی اهمیت دارند، به جهت تاریخی نیز مورد توجه افراد زیادی قرار دارند. مساجد به عنوان یکی از نهادهایی که سابقه طولانی در حیات اجتماعی جامعه ایران داشته و پیوندهای عمیق مردم با آن همواره وجود داشته است، به شمار می روند. مسجد به عنوان یک سازمان چند بعدی مردمی که می تواند تمام عرصه های زندگی فرد را مورد توجه قرار دهد، از د یرباز تاکنون به شیوه های مختلف خودنما یی است. همین خصوصیات مسجد، باعث شده است که از اهمیتی فراتر از محلی برای عبادت در بین مسلمانان برخوردار باشد. در ایران می توان مساجد مختلفی را دید از گذشته های دور در این سرزمین به جای مانده اند. یکی از این مساجد که در استان خراسان جنوبی و شهرستان نهبندان قرار گرفته است، مسجد چهار فرسخ نامیده می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این مسجد برای شما اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم.

درباره مسجد چهار فرسخ

درباره مسجد چهار فرسخ

شهرستان نهبندان را به عنوان یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی می شناسند که از تاریخی بلند و بالا برخوردار است و در آن می توان آثاری را یافت که بسیار قدیمی هستند. این شهرستان از دیرباز دارای ساکنانی بوده و اهمیت فراوانی در منطقه داشته است. در اسناد گذشتگان شهر «نه» یا «نیه» را از شهرهای سیستان می دانسته اند به طوری که در قسمتی از کتاب تاریخ یعقوبی، که مربوط به وقایع قرن دوم هجری به شمار می رود، آمده که جمعی دعوت هاشمیون را لبیک می گویند و بر حکومت وقت می شورند. برای سرکوبی انقلابیون در منطقه سیستان، شهر نه محلی بود که برای استراحت و مرکز پشتیبانی مورد استفاده قرار گرفت. این واقعه در سال ۱۱۱ هجری قمری اتفاق افتاد. یکی از آثار قدیمی به جای مانده در این منطقه مسجدی است که در روستای چهار فرسخ قرار دارد و با نام مسجد چهار فرسخ شناخته می شود. تاریخ دقیق این مسجد دقیقا مشخص نیست ولی مطمئنا چندین سال قدمت دارد و تا چند سال پیش نیز به عنوان مسجد جامع کاربرد داشته است ولی پس از اینکه این مسجد جدیدی بنا نهادند کمتر از آن استفاده می شود. ولی به خاطر نوع معماری و قدمتی که دارد، افراد زیادی سالانه برای دیدن از آن می روند.

معماری بنای مسجد

معماری بنای مسجد

نقشه مسجد به صورت چهار ضلعی است که با ابعاد 10.18 × 60.10 × 10.4 متر مساحتی برابر با 175 متر مربع دارد و فضاهای مختلفی نظیر ورودی، صحن حياط، ايوان های نيمه مسقف، وضوخانه و شبستان دارد. کشیدگی بنا به صورت شمالی – جنوبی است و ورودی آن در قسمت شمالی آن قرار دارد و در دو طرف آن مناره هایی دیده می شود. پس از ورودی صحن حیاط قرار دارد که ابعادش برابر با 7 متر طول، 4 متر عرض است و در هر طرف آن دو ایوان کوچک به چشم می خورد و در ایوان اول سمت غربی، وضوخانه تعبیه شده است. پس از اینکه از حیاط بگذرید می توانید شبستان مسجد را ببنید که طول آن 40.9 و عرضش 20.9 متر است و 9 عدد طاقچه درون آن قرار دارد که بزرگترین آنها در مرکز شبستان ساخته شده است. تامین نور این شبستان بر عهده سه پنجره ای است که در قسمت غربی آن قرار دارد. در ساخت آن مصالحی از جمله خشت های ۳۰×۳۰ سانتی متری و ملات کاه گل  استفاده کرده اند و پوشش داخلی مسجد از گچ است.

راه های دسترسی به مسجد

راه های دسترسی به مسجد

برای اینکه بتوان از این مسجد دیدن کرد باید در ابتدا به شهرستان نهبندان سفر کرد و از آنجا خود را به روستای چهار فرسخ که این مسجد در آن قرار دارد سفر کرد. این روستا در فاصله 60 کیلومتری از شهر نهبندان که مرکز شهرستان به شمار می آید قرار دارد. برای رفتن به نهبندان به راحتی می توانید بلیط اتوبوس نهبندان را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این منطقه برسانید.

بازدید از مسجد چهار فرسخ

برای دیدن این مسجد نیازی نیست هزینه ای را بپردازید و می توانید به صورت رایگان از بخش های مختلف آن دیدن کنید. پس از اینکه از مسجد دیدن کردید می توانید در روستا به گشت و گذار بپردازید و از محصولات مردم روستا به عنوان سوغاتی خریدی نیز انجام دهید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.