طبیعت گردی پدیده ای نوین به شمار می رود که انگیزه‌ی اصلی آن گردشگری، مشاهده و لذت از طبیعت و پدیده ها و چشم انداز های طبیعی و فرهنگی است و از آن می توان به عنوان یکی از منابع جدید درآمد در راستای توسعه پایدار نام برد. مفهوم طبیعت گردی به عنوان جایگزینی برای گردشگری انبوه مطرح شده و در حال گسترش است. طبیعت گردی یکی از انواع گردشگری طبیعت مبناست که بر تعامل با محیط طبیعی تقریباً بکر، حفاظت و آموزش تأکید دارد. درک اکولوژیکی از طبیعت پیش شرط طبیعت گردی پایدار است. گردشگری مبتنی بر طبیعت همۀ انواع گردشگری متمرکز، گردشگری با انگیزه های هیجان طلبی و گردشگری با پیامدهای خفیف را که در آنها انگیزه اصلی بهره برداری از طبیعت وحشی و دست نخورده همراه با گونه ها و زیستگاه های جانوری، سیماهای طبیعی و رودخانه های جذاب و تماشایی است، شامل می شود. در ایران به خاطر اقلیم های متعددی که وجود دارد، انواع مختلفی از جاذبه های طبیعی را می توان دید. یکی از این جاذبه های طبیعی که رد شهرستان سراب استان آذربایجان شرقی قرار دارد، آبشار اسب فروشان نام دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی در مورد این آبشار می پردازیم و شما را با این آبشار بیشتر آشنا می کنیم.

معرفی آبشار اسب فروشان

معرفی آبشار اسب فروشان

سراب یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز اداری شهرستان سراب و هفتمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی است. مدارک و شواهد گسترش روستاها و شکل‌گیری زندگی بر پایه کشاورزی و دامپروری در حدود ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد در محدوده میانی کوه‌های زاگرس یعنی مناطقی مثل سراب، تپه گوران و علی کش را ثابت می‌کند. شهر سراب به خاطر قرار گرفتن در بین دو رشته کوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان در شمال آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد و یکی از نقاط سردسیر کشور محسوب می شود. تعداد روزهای یخبندان در سراب به‌طور متوسط۱۴۸ تا۱۵۰ روز در سال و مقدار بارندگی سالانه ۲۸۵/۳۰۰ میلیمتر است. در این شهر جاذبه های طبیعی مختلفی وجود دارد که یکی از آنها آبشار اسب فروشان به شمار می رود که در روستایی به همین نام قرار دارد. این روستا به خاطر آب و هوای خنک و مطلوبش در فصول بهار و تابستان دارای جاذبه‌های گردشگری و طبیعی زیادی است. فاصله این روستا از سراب در حدود 13 کیلومتر است و در جنوب شرقی شهرستان قرار دارد. این روستا، از شمال به روستای سرانسر از جنوب شرقی به روستای صومعه حق، از شرق به روستای هریس و از طرف غرب به سردها می رسد.

ساختار و طبیعت آبشار

ساختار و طبیعت آبشار

این آبشار از صخره هایی سرازیر می شود که در دامنه کوه بزقوش قرار دارند. این آبشار را می توان د رده آبشارهای کوچک دسته بندی کرد. در فصل های بهار و اوایل تابستان این آبشار بیشترین حجم آب را دارد. دلیل شکل گیری این آبشار چشمه های متعددی است که از این کوه سرازیر می شوند، این چشمه ها با هم پیوستن این آبشار را پدید می آورند. در اطراف این آبشار می توان انواع مختلفی از گیاهان خودرو را مشاهده کرد که اگر در بین آنها بیابید مطمئنن می توانید گیاهان دارویی گوناگونی نیز پیدا کنید. بسیاری از افراد برای دیدن این آبشار رهسپار این دیار می شوند و با خرید بلیط اتوبوس سراب به صورت آنلاین از مستر بلیط اقدام به این سفر می کنند.

راه های دسترسی به آبشار

این روستا در فاصله 13 کیلومتری شهر سراب قرار دارد و شما می توانید با وسایل نقلیه عمومی که از سراب به این شمت می روند خود را به این روستا برسانید. البته استفاده از خودرو شخصی می تواند کار را برای شما آسان تر کند.

بازدید از آبشار اسب فروشان

بازدید از آبشار اسب فروشان

دیدار از این آبشار نیاز به شرایط خاصی ندارد و می توانید بدون هیچ محدودیتی از این محل دیدن کنید. رعایت چند نکته در زمان دیدن این آبشار ضروری است، به هیچ عنوان به این محوطه آسیبی نرسانید و زابله های خود را از محیط جمع آوری کنید. از آنجایی که روستای اسب فروشان از مناظر بکری برخوردار است گشت و گذار در این روستا می تواند هیجان بیشتری به سفر شما بیفزاید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *