دره کال جنی طبس

دره کال جنی طبس

طبیعت گردی را می توان یکی از هیجان انگیز ترین اشکال سفر دانست. در این نوع سفر، به جاهایی می توان سر زد که شاید به ندرت بتوان آنها را در هر جایی دید. طبیعت گردی یکی از پر طرفدارترین انواع سفر به شمار می رود، که امروزه به طرز شگفت آوری رو به گسترش است و افراد زیاد به این نوع سفر گرایش پیدا کرده اند. طبیعت گردی سفری است به مناطق طبیعی نسبتا بکر و دست نخورده با هدف مطالعه، تحسین و لذت بردن از مناظر، جانوران، گیاهان وحشی منطقه و هرگونه آثار فرهنگی (گذشته و معاصر) که در این مناطق یافت می شود. در دنیای صنعتی کنونی در ایران که مردم مشغول مشاغل پراسترس هسند، نیاز آنها به استراحت و سفر موجب افزایش توجه آنها به این پدیده گردیده است. دشواری های زندگی شهرنشینی، آلودگی هوا و آلودگی های صوتی، خستگی ناشی از کار در مشاغل شهری، تکراری و یکنواخت بودن شرایط زندگی در شهر و دیگر موارد مشابه، انسان شهرنشین را وادار می کند تا برای رفع خستگی و استراحت به طبیعت پناه ببرد. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که دارای تنوع زیست محیطی بالایی است و در جای جای آن می توان جاذبه های طبیعی متنوعی را دید که یکی از آنها دره کال جنی طبس نام دارد.

درباره دره کال جنی طبس

درباره دره کال جنی طبس

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان طبس برای شما اطلاعاتی را گردآوری کرده ایم که به شما ارائه می دهیم. شهرستان طبس یکی از شهرستان استان خراسان جنوبی به شمار می آید که از مناظر طبیعی فوق العاده برخوردار است و سالانه افراد زیادی به واسطه همین جاذبه ها به این منطقه کشیده می شوند. شهرستان طبس با وسعت 55460 کیلومتر مربع در شمال غربی استان خراسان جنوبی و در شرق زون ساختاری رسوبی ایران مرکزی واقع شده است. این شهرستان عنوان بزرگترین شهرستان خاورمیانه را به خود اختصاص داده است و از نظر ویژگی های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و به ویژه زمین شناختی منحصر به فرد است. این شهرستان به لحاظ ویژگی های زمین شناختی بسیار متفاوت است و گنجینه ای دیدنی و بسیار ارزشمند از جاذبه های زمین شناختی متنوع را در کنار یکدیگر پدید آورده است. یکی از این جاذبه ها دره کال جنی نام دارد که در در شهر طبس واقع شده است. این دره در بین اهالی منطقه به دره اجنه شهرت دارد و که بر اثر فرسایش های پی در پی به وجود آمده است. این دره را بر اساس نوع ساختار زمین شناسی اش با پارک ملی گراند کانیون در آمریکا مقایسه می کنند.

تاریخچه دره کال جنی

تاریخچه دره کال جنی

کال در اصطلاح به دره و گذرگاه آب گفته می شود و جنی نیز به جن اشاره دارد. قدمت این دره از نظر زمین شناسان به حدود 150 میلیون سال می‌رسد و مردم از قدیم الایام به آن کال جنی می‌گویند و هم اکنون نیز در بین مردم به همین نام شهرت دارد. همچنین از گذشته در مورد این دره، افسانه و داستان های زیادی ساخته شده است که نسل به نسل به ما رسیده اند. دلیل این نام گذاری هم ریشه در همین افسانه ها و داستان ها دارد. این داستان ها، در کال جنی را به مکانی مرموز و هیجان انگیز تبدیل کرده است. در این دره می توانید حفره هایی را مشاهده کنید که شاید بتوان آنها را هیجان انگیز ترین قسمت این دره نامید. اگر وارد این حفره ها شوید در ابتدا باید حدود 4 متر به صورت خمیده به جلو بروید، بعد از آن به تونلی می رسید، که 6 متر طول دارد. در این تونل می توانید جای دست و پا هایی را دیواره های آن مشاهده کنید که هر سه متر جهت آن عوض شده است. از این تونل که رد شوید راهرویی را مشاهده خواهید که در دو جهت آن 5 اتاق وجود دارد که ابعاد هر کدام 2 در 2 است. احتمال می دهند این مکان ها معابد میتراییسم بوده اند که در دوران ساسانیان ساخته شده اند. داستان دیگری که در مورد این دره گفته می شود این است که اگر در شب وارد این دره شوید، جن ها به شما سنگ می زنند و صداهایی نیز در آن شنیده می شود که بسیار رعب آور هستند. که البته امروزه می دانیم این صدا مربوط به چرخش باد در این محوطه است.

ساختار و طبیعت دره کال جنی

ساختار و طبیعت دره کال جنی

کال جنی در دامنه غربی رشته کوه فعال شتری و در پایین دست رودخانه دائمی ازمیغان (که در اصلاح محلی به نام کال جنی یا رودخانه جنی نامیده می‌شود) قرار گرفته است. این دره، که دارای طولی برابر با 9 کیلومتر است، از دو قسمت اصلی تشکیل می شود، وقتی از میانه راه وارد این دره بشوید با دره ای روبرو خواهید شد که پهنای آن برابر با 30 متر است و دیواره هایش ارتفاعی برابر با 20 متر دارند. قسمت دیگر آن باریک تر است و در فصل های که بارندگی وجود دارد در آن آب جاری است و تصاویر و مناظر جذاب تری نیز دارد. در امتداد این دره می توانید چاله های آبی همراه با نیزارهای متعدد را ببنید که زیبایی وصف ناپذیری را به این دره داده اند. این دره در طول مسیر خود دارای پیچ و خم های بسیار است که در جای جای آن آثار فرسایش وجود دارد که مناظری بکر و خاص را پدید آورده و از آن محلی وحشت آور به همراه هیجان ساخته اند. در برخی از قسمت های دره، دیواره ها به قدری به هم نزدیک هستند که به سختی می توان آسمان را دید.

راه های دسترسی به دره کال جنی

راه های دسترسی به دره کال جنی

همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، این دره در 27 کیلومتری شهر طبس قرار دارد بنابراین در ابتدا می توانید بلیط هواپیمای طبس را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این شهر برسانید. پس از آن با کمک تاکسی های موجود در شهر راهی این منطقه شوید. البته بهتر است با خودرو شخصی این کار را انجام دهید تا راحت تر به این منطقه بروید.

بازدید از دره کال جنی طبس

دیدار و گشت و گذار در این منطقه می تواند بسیار هیجان آور و جذاب باشد ولی در عین حال ممکن است کمی خطرناک نیز باشد. پس پیشنهاد می کنیم حتما به صورت گروهی و همراه با فردی که این منطقه را به خوبی می شناسد راهی این ناحیه شوید. از یاد نبرید که وسایل مورد نیازتان را حتما با خود ببرید و لباس و کفش مناسب با خود ببرید. بهترین زمان برای سفر به این محوطه، اوایل فصل پاییز و بهار به شمار می رود، زیرا از گرمای هوا کاسته شده است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *