جنگل ها تقریباً یک سوم مساحت زمین را پوشش می دهند که نیمی از آن، دو میلیون هکتار، در مناطق گرم قرار دارند. جنگل های طبیعی و کاشته شده دارای تأثیرات عمده اجتماعی، اقتصادی و اکولوژیکی در سطح جهانی، برای کره زمین و همچنین در سطح ملی و محلی برای کشورها و مردم هستند. آب، خاک، هوا و جنگل منایعی هستند که انسان در پیدایش آن ها نقشی نداشته است. جنگل در دسته‌ی منابع طبیعی گیاهی قرار می گیرد و برای جانوران و انسان ها بسیار مهم است. جنگل ها ریه های کرده زمین به شمار می آیند و محل زندگی جانوران بسیاری هستند. جنگل ها نقش بسیار مهمی در تعادل آب و هوایی زیست کرده ایفا می کنند. همان طور که وجود جنکل ها راه ظهور تدن ها را همروار می سازد، نابودی و تخریب آن هم باعث ایجاد خسارت های میلیاردی برای انسان ها خواهد داشت. بدون جنگل اکسیژن کافی وجود ندارد، کربن بیش از حد مجاز می شود، خاک فرسایش می یابد و سیل خسارت های زیادی وارد می کند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جنگل های دست کاشت ایران به نام جنگل سنو که در شهرستان طبس استان خراسان جنوبی قرار دارد اطلاعاتی را برای شما ارائه می کنیم.

معرفی جنگل سنو

معرفی جنگل سنو

شهرستان طبس، یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی به شمار می آید که دارای جاذبه های طبیعی متنوع و متفاوتی است. در این شهرستان دره ها، کویرها، تپه های ماسه ای، چشمه ها، کوهستان های مرتفع، معادن گوناگون، ابنیه های کهن، روستا های دارای جاذبه های فرهنگی تاریخی و صنایع دستی متفاوت، گونه های کمیاب و منحصر به فرد گیاهی و جانوری و غیره وجود دارند، که همگی باعث ایجاد منطقه ای کم نظیر از نظر ژئو توریسم و ژئو پارک در ایران و جهان شده اند. یکی از جاذبه های این شهرستان، جنگل سنو به شمار می رود که در ۲۴ کیلومتری شهر طبس واقع شده اند. اکثر مناطق این جنگل، به صورت صعب العبور هستند که به دلیل کمبود منابع آبی گیاهانی در آن یافت می شود که از جمله گیاهانی به شمار می روند که نسبت به گرما و کم آبی مقاومت دارند. استفاده بی‌رویه از پوشش گیاهی عامل اصلی تخریب جنگل ‌های طبیعی این منطقه به شمار می آید، که سبب شده است در سطح آن اثری از جنگل‌های انبوه دیده نشود و از وسعت جنگل ‌های نیمه انبوه نیز به مقدار زیادی کاسته شود. این جنگل که در لیست آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است، در بین کوه های شتری شهرستان طبس قرار دارد.

طبیعت جنگل

جنگل این منطقه که بخش زیادی از آن به صورت دست کاشت و دارای پوشش درختچه ای و درختی است شامل گز، اسفناج وحشی (آتریپلکس) و تاغ می شود. دلیل کاشت این گیاهان، کاهش اثرات طوفان های شنی و تثبیت شن‌های روان است. این گیاهان از پایدارترین گونه‌های کویری به حساب می آیند که می‌توانند در برابر کم ‌آبی و طوفان‌ های شدید و وزش شن‌های روان مقاومت کنند. علاوه بر این گیاهان مرتعی و دارویی هم در این نواحی دیده می شود به دلیل کاربرد هایشان از اهمیت بالایی برخوردارند. از میان این گیاهان می توان به درمنه، قیچ، گون، علف شور و اِشنان اشاره کرد. تا کنون 800 گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده است که اکثر آنها خاصیت دارویی دارند. برخی از گیاهان و درختان موجود در این منطقه قدمتی بیش از 700 سال دارند.

راه های دسترسی به جنگل

راه های دسترسی به جنگل

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم این جنگل در 24 کیلومتری شهر طبس قرار دارد. برای رفتن به شهر طبس می توانید بلیط هواپیمای طبس را از مستر بلیط و در کمترین زمان ممکن تهیه کنید و سفر خود به این منطق را آغاز کنید. از شهر طبس هم می توانید با تاکسی خود را به این جنگل برسانید و از طبیعت زیبای آن دیدن کنید.

بازدید از جنگل سنو

برای بازدید از این مکان نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به رایگان به گشت و گذار در این محوطه بپردازید. به این نکته توجه داشته باشید که وسایل مورد نیازتان را حتما به همراه خود ببرید و آلوده کردن و آسیب زدن به این محوطه به شدت خودداری کنید. از چیدن گیاهان و آسیب رساندن به درختان درون محوطه بپرهیزید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *