تالاب کجی نمکزار نهبندان

0 275

تالاب ها در واقع کلیه های زمین محسوب می شوند که منجر به تعادل محیط زیستی کره زمین می شوند. تالاب یک سیستم محیط زیستی منحصر به فرد با عملکرد گوناگون و تنوع زیستی بالا به شمار می رود. تالاب ها تقریباً ۵ تا ۸ درصد سطح زمین را پوشش می دهند و باید به منظور حفظ وظایف مهم شان به عنوان زیستگاه طبیعی و نقششان در چرخه جهانی کربن، حفظ شوند. تالاب ها در بین تمام اکوسیستم ها بهره وری اولیه بالایی دارند و خدمات اکولوژیکی بسیاری از جمله تصفیه محیط زیست، تعدیل در جو و چرخه آب، کاهش شدت امواج و فجایع ناشی از آن را در اختیار بشر قرار می دهند. امروزه این اکوسیستم ها به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل شده اند که سالانه افراد زیادی برای دیدار از آنها و همچنین گذران اوقات فراغت به این محل می روند. در ایران تالاب های کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد که برخی از آنها از شهرت بیشتری نسبت به دیگران برخوردارند و برخی هنوز گمنام  مانده اند. یکی از تلاب هایی که احتمالا به ندرت کسی نامی از آن شنیده است، تالاب کجی نمکزار نهبندان نام دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط این تالاب را برای شما معرفی خواهیم کرد.

معرفی تالاب کجی نمکزار نهبندان

معرفی تالاب کجی نمکزار نهبندان

شهرستان نهبندان یکی از شهرستان استان خراسان جنوبی به شمار می رود که به دلیل نوع اقلیمی که دارد از جاذبه های طبیعی متنوعی برخوردار است. در این شهرستان می توانید انواع گوناگونی از این جاذبه ها را مشاهده کنید که یکی از آنها تالاب کجی نمکزار نهبندان محسوب می شود. تالاب کجی نمکزار نهبندان در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده بیرجند – زاهدان قرار دارد که محل حضور پرندگان مهاجر در همه فصول است. تالاب کجی نمکزار نهبندان در کشور ایران، استان خراسان جنوبی و حوضه آبخیز سهل آباد واقع شده است. مختصات جغرافیایی حوضه آب خیز سهل آباد بین طول 59 درجه و 34 دقیقه تا 60 درجه و 14 دقیقه شرقی و 31 درجه و 45 دقیقه تا 32 درجه و 30 دقیقه شمالی قرار گرفته است. مساحت کلی کلی این حوضه 2615 کیلو مترمربع است، که تالاب کجی حدود ۷ کیلو متر مربع از این مساحت را به خود اختصاص می دهد. متوسط ارتفاع حوضه 1860 متر است. این تالاب اهیمت ویژه ای در حفظ پرندگان منطقه دارد و در واقع به عنوان توقفگاه بین راهی در هنگام مهاجرت تابستانه و زمستانه پرندگان به شمار می رود. تالاب کجی نمکزار نهبندان از سال 1389 به عنوان پناهگاه حیات وحش کجی نمکزار نهبندان معرفی شد.

بخش های مختلف تالاب کجی

بخش های مختلف تالاب کجی

این تالاب سالانه میزبان پرندگان مهاجری است که از میان آنها می توان به پرندگانی همچون غازسانان، کشیم سانان، لک لک شکلان و آبچلیک شکلان را نام برد. از طرف دیگر تالاب کجی مأمن امنی برای زیست پرندگانی همچون اردک سرسبز و زاد آوری گونه هایی همچن چکچک، سسک ابرو سفید و سسک نیزار محسوب می شود. همچنین این محوطه پوشش گیاهی خاص خود را دارد که از آن جمله می توان به نی، تاغ و گز اشاره نمود. تالاب کجی یک تالاب فصلی به شمار می رود که آبگیری آن به ریزش باران و جوشش چشمه‌های کرانه تالاب وابسته است و معمولا از اواسط پاییز آغاز می شود، که در حال حاضر پهنه آبی و مدت زمان آبی آن به دلیل کاهش بارندگی‌ها و همچنین برداشت بی‌رویه آب توسط چاه موتورهای اطراف تالاب کاهش چشمگیری داشته است. این تالاب همچنین زیستگاه حیواناتی مانند خرگوش، روباه، کفتار، گرگ، پایکا، پامسواکی، زرده‌بر و تشی است. املاح معدنی موجود در تالاب،دارای خواص درمانی برای بیماری‌هایی نظیر آرتروز، رماتیسم و بیماری‌های مفاصل محسوب می شود.

راه های دسترسی به تالاب کجی نمکزار

راه های دسترسی به تالاب کجی نمکزار

برای اینکه بتوانید این تالاب را از نزدیک ببنید فقط کافی است بلیط اتوبوس نهبندان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این شهر برسانید. پس از آن با هر وسیله نقلیه ای می توانید به این محوطه سر بزنید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید در مسیری قرار بگیرید که به این تالاب می رسد همچنین فاصله آن از شهر نهبندان حدود 75 کیلومتر است.

بازدید از تالاب کجی نمکزار نهبندان

بهترین زمان برای دیدن این تالاب فصل بهار است که در اوج زیبایی خود قرار دارد و بیشترین حجم آب را دارد. اگر می خواهید از پرندگان مهاجر دیدن کنید می توانی فصل تابستان یا زمستان سری به این محوطه بزنید تا گونه های پرندگان مختلف را از نزدیک ببنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.