مسجد جامع و حسینیه آرادان

0 205

یکی از جاذبه های گردشگری که در بین افراد زیادی طرفدار دارند، مساجدی هستند که از گذشته باقی مانده اند. این جاذبه ها که هم در دسته جاذبه های تاریخی و هم جاذبه های فرهنگی قرار می گیرند از معماری بسیار زیبایی برخوردارند. یکی از نهاد هایی که سابقه طولانی در حیات اجتماعی جامعه ایران داشته و پیوند هايی عمیق مردم با آن همواره وجود داشته است، مسجد است. اگر چه در نگاه اول تصور می شود مسجد، محل برگزاری مراسم عبادی به صورت داوطلبانه است، توجه به کارکرد های گوناگون آن در تاریخ اسلام از هنگام تأسیس اولین مسجد توسط نبی مکرم اسلام تاکنون، بیان کننده این واقعیت است که درون ا ین ساختار به ظاهر صرفاً مذهبی، کارکرد های متفاوتی تاکنون به ظهور رسیده است و افراد جامعه از پرتو آنها بهره مند شده اند و نیاز های جامعه هم با رفع برخی مشکلات بر طرف شده است. در سراسر ایران می توانید از این گونه مساجد پیدا کنید و یکی از آنها مسجد جامع و حسینیه آرادان محسوب می شود. اگر می خواهید در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعات بیشتری کسب کنید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

معرفی مسجد جامع و حسینیه آرادان

معرفی مسجد جامع و حسینیه آرادان

آرادان از شهرستان های قدیمی ایران به شمار می رود که بنابر این قدمت، آثار تاریخی متعددی در آن یافت می شود. آرادان از غرب به شهرستان گرمسار و از شرق به شهرستان سرخه و از شمال به استان تهران محدود می‌شود و در کشور ایران واقع شده است. مرکز آن شهر آرادان به شمار می رود و اکثریت مردم این شهرستان را الیکایی‌ها تشکیل میدهند که طبری تبار (مازندرانی) هستند و به گویش الیکایی، که گویشی از زبان مازندرانی است، صحبت می‌کنند. یکی از جاذبه های گردشگری که در شهرستان آرادان قرار دارد، مسجد جامع و حسینیه آرادان به شمار می رود. این مسجد که از قدمتی بالا برخوردار است به دوران قاجار بر می گردد، که برای اجرای تعزیه آن را بنا نهاده بودند. به خاطر قدمت و پیشینه ای که این بنا دارد در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۶۴۸ در لیست آثار ملی قرار گرفته است. سالیانه افراد زیادی از این بنا دیدن می کنند و آن را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر آرادان می شناسند. لازم به ذکر است که این بنا در کنار امامزاده شاه نظر قرار گرفته است.

معماری و ساختار بنا

این بنا که پلانی مستطیل شکل دارد در گذشته برای اجرای تعزیه از آن استفاده می کردند. برای این مسجد دو درب ورودی تعبیه شده که یکی از آنها از طرف خیابان، که در اصلی مسجد است، و دیگری از سمت کوچه باز می شود. صحن مسجد که به صورت روباز است ابعاد 4 در 4 متر دارد. همچنین مسجد از دو ایوان شرقی و غربی دارد که از طریق ایون غربی می‌توان به تکیه راه یافت. علاوه بر این حجره‌ها و طاق‌نماهای زیبایی در تکیه خودنمایی می‌کنند که بر زیبایی معماری آن افزوده است.

راه های دسترسی به مسجد و حسینیه

راه های دسترسی به مسجد و حسینیه

برای اینکه بتوانید از بنای تاریخی دیدن کنید باید در ابتدا به سمت آرادان بروید. برای اینکار می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط کنید. پس از اینکه به این شهر رسیدید باید به سمت امامزاده شاه نظر بروید زیرا این بنا در کنار این امامزاده قرار دارد.

بازدید از مسجد جامع و حسینیه آرادان

برای دیدار از این بنا نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. مدت زمان مورد نیاز برای دیدار از این بنا در حدود یک ساعت است و پس از آن می توانید به گشت و گذار در شهر بپردازید و از دیگر جاذبه های گردشگری شهر دیدن کنید. همانطور که رد بخش های قبلی اشاره کردیم این بنا در جوار امامزاده شاه نظر قرار دارد به همین دلیل می توانید به زیارت این امامزاده نیز بروید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.